У вівторок президент Янукович завершив перший етап довгострокової гри, необхідної для зміни Конституції України. Розпочалась вона ще із скликання улітку цього року Конституційної асамблеї, за допомогою якої (зокрема відомих експертів) гарант намагається публічно замаскувати переписування основного закону під себе. Далі необхідно було домогтися усунення від процесу змін Конституції парламент. Він, поки що не потрібен, та й «регіоналам» у ВРУ 7-го скликання не бачити більшості у 300 голосів. Рада знадобиться Януковичу вже на завершальному етапі у 2015. Опозиціонери та деякі експерти говорять про те, що Янукович планує обиратись на наступний термін у парламенті, для цього і міняє Конституцію.
ВРУ 7-го скликання буде не зовсім зручною для президента, а от що він робитиме із депутатами напередодні 2015-го – покаже час. Та повернімось до нинішніх реалій. Вже після виборів, 6 листопада ще чинна парламентська більшість ухвалила закон “Про всеукраїнський референдум”, а 27 листопада президент Янукович його підписав.
Відповідно до документа всеукраїнський референдум може бути: про схвалення нової редакції Конституції України, внесення змін до Конституції України, скасування, втрату дії або визнання недійсним закону про внесення змін до Конституції; про ухвалення чи скасування закону України або внесення змін до діючого закону; з будь-якого питання, за винятком тих, щодо яких референдум не допускається згідно з Конституцією. Президент України проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Для цього необхідно підписи не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Ось так демократичні цінності нинішня влада може використати для закріплення авторитарного режиму. При цьому перший президент України Леонід Кравчук (нині голова створеної Януковичем Конституційної асамблеї) не надто переконливо заявляє, що Віктор Янукович залишається прихильником всенародного обрання президента. А от привітання українців із підписанням закону про референдум Віктором Медведчуком на своїй сторінці у Facebook на позитивні думки не наводить. Адже Медведчук є ідеологом ще одного не меш важливого для влади питання – вступу України до Митного союзу (з Росією, Білорусією й Казахстаном). Для цього теж знадобиться референдум.