Ціна перемоги

Задекларовані партіями суми, витрачені на виборчу кампанію – 2012, не збігаються з тими, які називали експерти

Задекларовані партіями суми, витрачені на виборчу кампанію – 2012, не збігаються з тими, які називали експерти

Нарешті партії, котрі брали участь у цьогорічних політичних перегонах, відповідно до законодавства, оприлюднили свої виборчі фонди. Але подані до ЦВК суми у фінансових звітах хоч і приголом­шують пересічного українця цифрами із багатьма нулями, все одно є набагато меншими, аніж зазначали експерти. 

Як повідомляє газета “Комерсант-Україна”, посилаючись на дані Центрвиборчкому, офіційно на всю кампанію в багатомандатному окрузі політсили витратили більш ніж 600 мільйонів грн (це найдорожчі в історії України вибори!). Та ще за місяць до волевиявлення фахівці з медіа-агентства Zenith Optimedia зазначали, що партії тоді лише на медіа-рекламу витратили майже 500 млн грн, і ця сума до дня голосування мала подвоїтись. А вже після волевиявлення вартість виборів у нашій державі порахували і польські експерти: за інформацією газети “Dziennik. Gazeta Prawna”, українським партіям виборча кампанія обійшлася в 225 мільйонів доларів. (Для порівняння: у Польщі політики на попередні перегони витратили  32 мільйони доларів, у Чехії – 42, в Німеччині – 80.)

Та в Україні називали ще більші суми. Зокрема Артем Біденко, президент компанії SA Political Communications і керівник Асоціації зовнішньої реклами України, нещодавно заявив, що на виборчу кампанію лише партії-переможниці витратили близько мільярда доларів.

“Чорна” бухгалтерія

Доказом того, що не варто вірити офіційним звітам про виборчі фонди партій, є коментарі політтехнологів, котрі вже після виборів змогли розповісти про реальну кількість грошей, вкладених політиками у виборчу кампанію. 

Порівняємо: до ЦВК партії подали інформацію про такі суми: ПР – 218 млн грн, “Батьківщина” – 107 млн грн, УДАР – майже 34 млн грн, КПУ – 72 млн грн, “Свобода” – 23 млн грн.

А от видання “Фокус” після закінчення передвиборчої кампанії в Україні з’ясовувало в політтехнологів, скільки ж коштував успіх політичним партіям. Так, за оцінками експертів, виборча кампанія ПР обійшлась у майже 960 млн грн, “Батьківщині” – 480 млн грн, УДАРу – 240 млн грн, КПУ – 400 млн грн, “Свободі” – 24 млн грн. Як бачимо, тільки сума, витрачена “Свободою”, майже збігається із задекларованою. 

Ще одним доказом того, що офіційні суми виборчих фондів не заслуговують довіри, є фінансові звіти партій, котрі провалились на виборах до Ради. Так, “Україна – Вперед!” повідомила лише про 60,6 мільйона грн витрат (зауважимо, що вже згадана польська газета “Dziennik. Gazeta Prawna” писала про виборчу кампанію Королевської як найдорожчу з-поміж усіх інших, про що тривалий час говорили й українські експерти).

До слова, зауважимо ще одну річ: партії звітували про період офіційної виборчої кампанії (з 30 липня до 26 жовтня), яку насправді розпочали з глибокого фальстарту: знову ж таки найбільше “відзначились” “Україна – Вперед!” і КПУ.

Голоси в асортименті

Тепер можна приблизно порахувати, у скільки ж в грошовому еквіваленті партіям обійшовся один голос в кінцевому результаті. Якщо взяти до уваги кількість виборців, які, за даними ЦВК проголосували за ту чи ту політсилу, і витрати на виборчу кампанію, то побачимо, що вартість одного голосу для “регіоналів” на виборах становила майже 36 грн офіційно і 156 грн неофіційно. Відповідно вартість одного голосу для “Батьківщини” могла коливатись від 21 грн до 92 грн, для УДАРу – від 12 грн до 84 грн, для КПУ – від 27 грн аж до 148 грн.  А от “Свободі” один голос обійшовся близько 11 грн, і це найкращий за ефективністю витрат показник серед партій-переможниць. Хоча й ці суми доволі відносні.

Насамкінець зазначимо, що для розуміння реальної кількості коштів, витрачених політиками на вибори, потрібно ще й не забувати про кандидатів-мажоритарників. Чого варті лише масові підкупи виборців?! Саме такі неофіційні гроші неможливо точно порахувати…

За оцінками експертів, кандидати на свою “розкрутку” в окрузі витратили в середньому по 350 тисяч доларів. При цьому хтось витрачав мільйони “вічнозелених”, а хтось значно скромніші суми. Загалом витрати кандидатів у “мажоритарці” компанія SA Political Communications оцінила у 900 мільйонів доларів.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4434 / 1.57MB / SQL:{query_count}