Члени уряду, що пройшли в парламент, мають трохи менше, ніж три тижні, аби визначитись, чи залишаться вони в Кабміні, а чи підуть у Верховну Раду. Адже, відповідно до закону, після оприлюднення рішення про результати виборів залишається 20 днів для того, щоби подати до ЦВК копію документа про звільнення з тієї роботи, яка не сумісна з мандатом депутата, або рішення про складання представницького мандата інших місцевих рад.
Нагадаємо: офіційні результати парламентських виборів – 2012 були оприлюднені в газеті “Голос України” у вівторок.
Та визначатися з місцем праці члени уряду за певних обставин зможуть і довше. Про це повідомив Олександр Черненко, голова Комітету виборців України: “ЦВК може продовжити 20-денний термін для виконання цієї вимоги закону, якщо депутати вкажуть поважні причини, через які не можуть її виконати. Але це не означає, що ЦВК видасть їм посвідчення народного депутата. Тобто якщо ЦВК ухвалить рішення, що Микола Азаров, Петро Порошенко чи інші члени уряду в 20-денний термін не склали повноваження і знайшли для цього поважні причини, то ВР збереться в складі дещо меншому, аніж 445 депутатів”, – зазначає експерт, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
Тут варто наголосити, що навряд чи від депутатського мандата, а з ним і від недоторканності, відмовляться урядовці, що не є “регіоналами” і перемогли в мажоритарних округах, – такі як Петро Порошенко та Віктор Балога. До того ж низка експертів наголошує на спікерських амбіціях Порошенка як компромісної кандидатури між владою та опозицією.
А от майбутнє урядовців, котрі балотувались за списком Партії регіонів, – Миколи Азарова, Сергія Тігіпка, Бориса Колеснікова, Дмитра Табачника, Олександра Лавриновича та Анатолія Близнюка – вочевидь, визначатиме президент.
Щодо посадовців не з уряду (секретаря РНБО Андрія Клюєва та його заступника Нестора Шуфрича) сумнівів майже не виникає – вони у Раду, найімовірніше, підуть. Схожа ситуація і з працівниками Адміністрації президента Іриною Акімовою, Станіславом Скубашевським і Ганною Герман.
Зазначимо, що визначатись із місцем праці повинні будуть і представники інших політсил, зокрема теперішній голова Держмитслужби комуніст Григорій Калетнік. Мають зробити вибір і голови облрад, серед яких є й опозиціонери (“свободівці” Олег Панькевич, Олексій Кайда та Олександр Сич, котрі очолюють обласні ради Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини).
Окрім них, вирішити це питання змушені будуть посадовці місцевих державних адміністрацій, які пройшли до парламенту. Також зазначимо, що у випадку, коли новообраний депутат не зареєструється впродовж 20-ти днів після офіційного оприлюднення результатів виборів або подасть заяву про відмову від депутатського мандата, ЦВК, відповідно до закону, ухвалить рішення про визнання депутата таким, що не отримав депутатського мандата, та визнає обраним депутатом наступного за черговістю кандидата за партійним списком. Якщо ж від мандата відмовиться депутат-мажоритарник, то ЦВК призначить у відповідному окрузі повторні вибори.