Понад два тижні тому українці обирали новий склад Верховної Ради. Через масштабні фальсифікації, які розпочались ще до дня голосування, навіть після офіційного оприлюднення ЦВК результатів виборів не до кінця зрозуміло, скільки ж насправді людей проголосувало за ту чи ту партію або кандидата.
І річ не лише в п’яти проблемних округах (насправді їх більше у кілька разів). Судові зловживання призвели до того, що на десятках дільниць голосування визнане недійсним. І таким чином волевиявленням десятків тисяч громадян, їхнім конституційним правом влада просто знехтувала.
З огляду на це цікавим є дослідження соціологів демографічної структури виборців, яке вони провели в рамках екзит-полів 28 жовтня. Вчора такі дані оприлюднила львівська соціологічна група “Рейтинг”, а раніше це зробив фонд “Демократичні ініціативи”.
Розуміння настроїв різних груп населення дає більш-менш повну картину того, чого очікують українці від нового парламенту. Тут одразу ж варто зазначити, що наші громадяни на виборах-2012 були пасивними. Явка стала однією з найнижчих в історії незалежної України (57,99%). Далися взнаки перенасичення політичною інформацією і недовіра людей до всіх політсил. Зазначимо, що невизначеність опозиції у своїх діях після виборів та після заяв про масові фальсифікації також не сприяє мобілізації громадян на масові акції протесту.
Дослідження вікових особливостей виборців довело те, про що експерти говорили задовго до жовтневого волевиявлення: наймолодший електорат – у партії УДАР (32% у віці 18 – 29 років або 18% у віці 18 – 24 роки). І саме це утнуло з Кличком злий жарт, адже молодь масово на вибори не ходить. Не пішла і цього разу…
“Лише на заході України молодь була активна на виборах, на решті території продемонструвала найнижчу активність”, – зазначено в повідомленні групи “Рейтинг”. До слова: в Галичині і загальна явка виборців була набагато більшою, аніж у інших областях.
Вочевидь, недосвідченість молодих виборців спонукала їх підтримувати нові політичні проекти – такі як “Україна – Вперед!” (29% у віці 18 – 29 років або 17% у віці 18 – 24 роки) та Радикальна партія Олега Ляшка (23% у віці 18 –29 років або 15% у віці 18 – 24 роки). Окрім цього, переважно молодь голосувала на цих виборах за Партію зелених України, за “Зелених”, “Зелену планету”, “Україну майбутнього”, які сумарно отримали трохи більше як 1% підтримки.
Та повернімось до основних політичних гравців. Аналіз демографічної структури виборців, проведений групою “Рейтинг”, показав, що серед прихильників Партії регіонів значний відсоток старших людей: 21% у віці 50 – 59 років і 33% у віці 60 років і старші. Подібна ситуація і з “Батьківщиною”: 25% у віці 50 – 59 років і 28% у віці 60 років і старші.
А от “Свободу”, результат якої здивував багатьох експертів і яка змогла мобілізувати прихований електорат в останній момент, найбільше підтримали на виборах люди середнього віку.
Своєю чергою нікого не здивувало те, що найстаріші виборці – у комуністів: 23% у віці 50 – 59 років і 44% у віці 60 років і старші.
Якщо ж говорити про гендерну складову, то жінки переважають серед прихильників Партії регіонів (59%) та “Батьківщини” (58%), а чоловіки – серед прихильників “Свободи” (56%) та
УДАРу (53%). У КПУ відносно рівна гендерна структура електорату. Та, окрім цих показників, надзвичайно цікавою є інформація про освіту виборців різних політичних сил. Її ще напередодні оприлюднив фонд “Демократичні ініціативи”.
Як виявилось, найвищий рівень освіти у виборців “Свободи”: 48% мають вищу, 12,3% повну середню і неповну середню освіту. Переважають виборці з вищою освітою і в електораті УДАРу (38%), 9% із незакінченою вищою, 31% із середньою спеціальною, 17% із загальною середньою і 5% із незакінченою середньою освітою.
А от основну частину електорату Партії регіонів становлять виборці із середньою спеціальною освітою – 38% (з неповною середньою – 10%, загальною середньою – 19%, вищою – 38%, незакінченою вищою – 5%). Знову ж таки, дуже схожі показники в прихильників ВО “Батьківщина”: 35% виборців із середньою спеціальною освітою, 33% із вищою, 6% із незакінченою вищою, 18% із загальною середньою і 8% із незакінченою середньою освітою.
Дещо нижчий освітній рівень у виборців Комуністичної партії: 38% мають середню спеціальну, 26% вищу, 5% незакінчену вищу, 21% повну середню і 10% неповну середню освіту.
До цього всього додамо, що виборці “Батьківщини” найчастіше живуть у селах, “Свободи” і УДАРу – в обласних центрах, а Партії регіонів та КПУ – в містах, які не є обласними центрами.