Нарешті порахували

Центральна виборча комісія опрацювала 100% електронних протоколів за партійними списками та у мажоритарних округах на виборах-2012. Але попереду ще безліч проблем

Тільки на одинадцятий день після голосування за новий склад українського парламенту на сайті ЦВК з’явилась інформація про опрацювання 100% електронних протоколів за партійними списками. Тут слід зауважити, що на це  вплинула “мажоритарка”, зокрема, проблемні округи (на них ЦВК теж вже опрацювала 100% електронних протоколів). Якщо ситуація із “мажоритаркою” ще не вирішена (доля п’яти мандатів залишається невідомою), то  загальнодержавний багатомандатний округ створює повнішу картину.

Врешті-решт показник Партії регіонів зупинився на 30,00% голосів (6 116 815 виборців). Об’єднана опозиція набрала 25,53% (5 208 402 виборці). Результати інших щасливих партій, які потрапили до парламенту, є такими: УДАР – 13,95% (2 847 939 ), КПУ – 13,18% (2 687 246 ) та “Свобода” – 10,44% (2 129 906 ).

Зауважимо, що при цьому інші партії не спромоглися навіть наблизитися до прохідного бар’єру (5 %):  “Україна-Вперед!” – 1, 58%, “Наша Україна” – 1,11%, Радикальна партія Ляшка – 1,08%. У решти ще менше голосів.

Відчути смак перемоги

Тепер ЦВК, щоб встановити результати голосування,  повинна до 12 листопада включно опрацювати всі протоколи ОВК із мокрими печатками.  Після цього для офіційного оприлюднення результатів виборів у газетах “Голос України” та “Урядовий кур’єр” Цетрвиборчком матиме ще п’ять днів. Зазначимо, що таку ж процедуру ЦВК потрібно здійснити і щодо оприлюднення результатів виборів у мажоритарних округах.

Після офіційного оприлюднення результатів голосування, новообрані депутати матимуть 20 днів для реєстрації і ще сім днів для отримання тимчасового посвідчення нардепа. А потім їм треба буде ще скласти присягу і отримати посвідчення та нагрудний знак народного депутата України.

Проте дуже цікавим є інший факт: вже з моменту встановлення ЦВК результатів виборів новообрані депутати отримують недоторканність, хоч ще й не матимуть змогу здійснювати свої повноваження. Тож станом на четвер Центральна виборча комісія оголосила офіційні рішення щодо встановлення результатів голосування у 87 мажоритарних округах, таким чином збільшивши саме на таку кількість когорту недоторканих в Україні. Якщо брати до уваги представників Львівщини, то недоторканністю вже можуть скористатися “свободівка” Ірина Фаріон та представник Об’єднаної опозиції Олег Канівець.

Неповний парламент

Деяким мажоритарникам доведеться ще чекати на офіційне оголошення їхньої перемоги. На низці округів тривають суди, та найбільшим питання залишають п’ять так званих “гарячих точок” – округи № 94, 132, 194, 197, 223. ЦВК ухвалила постанову про неможливість встановлення результатів виборів на них, а чинний парламент рекомендував Центрвиборчкому призначити  там перевибори. І, хоча відповідно до законодавства ні ВРУ, ні ЦВК не мають повноважень призначати перевибори в округах, як вже писала “Пошта”,  може знайтися певний компроміс – зміни до виборчого закону. Сьогодні опозиційні партії заявляють, що не братимуть у цьому участі, однак час покаже, як насправді розвиватиметься ситуація. Опозиція нібито має намір звернутися до Європейського суду з прав людини, адже українські суди відмовляють їй у скаргах. 

Зауважимо, президент Янукович під час офіційного візиту до Кіпру заявив, що парламент буде сформовано із 445 нардепів, – інформує УНІАН. Натомість прем’єр Азаров на своїй сторінці у “Фейсбуці” написав, що ніяких перевиборів не буде. 

Можна припустити і ще одну можливість. Нишком провладним кандидатам у проблемних округах вже вдалося добитись у судах визнання недійсним голосування на десятках дільниць і формально обійти опозиціонерів. Наприклад, у 94-му окрузі ОВК визнала перемогу регіоналки Тетяни Засухи, у  132-му – регіонала Віталія Травянка, у 197-му – самовисуванця Богдана Губського, у 223-му – самовисуванця Віктора Пилипишина.  

Серед найпроблемніших округів, лише у 194-му окружком віддав перемогу представнику “Батьківщини” Миколі Булатецькому. Тож, якщо раптом у якийсь момент суди  задовольнять скарги провладних кандидатів  щодо визнання незаконною постанови ЦВК (чого вони не зробили із опозиційними скаргами), то без перевиборів влада отримає ще чотири мандати. У нинішній Україні це не стане дивом.

Та, за умови досягнення компромісу із перевиборами, якщо всі політичні сили увійдуть до ВРУ VII скликання, парламент із 445 нардепів виглядатиме так: ПР – 185 місць (72 списковики, 113 мажоритарників), “Батьківщина” – 101 місце (62 списковики, 39 мажоритарників), УДАР – 40 місць (34 списковики, 6 мажоритарників), КПУ – 32 (всі списковики), “Свобода” – 38 (25 списковиків, 13 мажоритарників), представники інших партій – 7, самовисуванці – 42. Вочевидь, саме таким складом їм доведеться і ухвалювати зміни до закону про вибори, і призначати перевибори у п’яти округах. Не виключеним є й ще більше загострення ситуації, якщо опозиція  до кінця наполягатиме на своєму і не ввійде до нового парламенту.

0700w.jpg

КОМЕНТАР

Юрій Шведа, політолог, викладач політології ЛНУ ім. І. Франка

- Нині ще рано підводити підсумки виборів, навіть з огляду на ці п’ять округів, які є проблемними. Та найбільша проблема полягає навіть не в них, а у визнанні результатів виборів, що відбулися. Думаю, навколо цього ще буде дуже напружена боротьба, насамперед щодо оцінки виборів в Україні міжнародними організаціями та світовою спільнотою загалом. Нині потрібно дати належну політичну оцінку тому, чи були вони легітимними і демократичними , і чи заслуговують на представництво та формування парламенту.

Однак якщо все залишиться так, як є, це означатиме, що на наступну каденцію у Верховній Раді формується монополія Партії регіонів за участі так званих самовисуванців. Це повторення того сценарію, що відбувся в Росії.

Вважаю, якщо б опозиція таки вирішила не заходити в парламент і відмовитися від мандатів, це було б логічно і виправдано для неї. Центральним лозунгом опозиції був такий: “Ми їх зупинимо”. Потрібно його реалізовувати, інакше багато людей розчаруються в опозиції. 

В нинішній ситуації, коли відбулися масові фальсифікації, невизнання нового парламенту, це могло б бути достойний тиском на владу, аби не допустити згортання демократичних свобод. Після таких виборів всім зрозуміло, що влада в Україні має авторитарний тип.  

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4821 / 1.6MB / SQL:{query_count}