інресурсу саме напередодні волевиявлення українців, що відбудеться 28 жовтня, вони заявляють також і про збільшення кількості “чорнухи”, яку виливають потенційні нардепи один на одного. Зокрема на це вказує Комітет виборців України.
“Особливість останнього етапу кампанії – це величезне поширення “чорного піару”. У футболі є такий термін як “фол останньої надії”. У багатьох кандидатів сьогодні – це “фол останньої надії”. Вони починають видумувати якісь брудні листівки, компромати, неіснуючі обвинувачення”, – зазначив Олександр Черненко (на фото), інформують “Українські новини”.
Водночас експерт зауважив, що на виборців такі дії кандидатів практично не впливають. Олександр Черненко нагадав, що найпоширенішим та найвпливовішим механізмом тиску на виборців є грошовий підкуп напередодні голосування. Цей вид порушень виборчого законодавства розповсюджений з боку кандидатів, що балотуються в мажоритарних округах, проте правоохоронці на факти підкупу виборців не реагують. Зі слів Черненка, наразі порушено тільки одну кримінальну справу за фактом підкупу виборців у Луганській області, у той час як лише Комітет виборців України зафіксував десятки таких випадків.
Щодо можливих фальсифікацій на Львівщині, то Оксана Дащаківська, виконавчий директор обласної організації КВУ, у коментарі “Пошті” зазначила, що масових фальсифікацій не буде.
“Але насправді тут масових і не потрібно. Найбільш дорогою є мажоритарна складова виборів і тут можливі якісь маніпуляції із голосами виборців. Так само варто хвилюватись за загальнодержавний виборчий округ, адже, думаю, що Партія регіонів зацікавлена показати, що її рейтинг навіть у Галичині зростає. Тому тут варто максимально чесно і прозоро проводити підрахунок голосів. Проконтролювати цей процес зможуть тільки мас-медіа та офіційні спостерігачі”, – каже Оксана Дащаківська.
Зазначимо, що своєю чергою Олександр Черненко також згадав і про членів виборчих комісій, професійність яких до останнього часу викликала багато зауважень, а в деяких виникали застереження щодо можливого зриву виборів на низці дільниць. Проте, зі слів голови КВУ, в середньому по Україні змінилося 50% від складу комісій, і “на місце цих випадкових людей ті “нетехнічні” партії, які забрали в “технічних” квоти, посилали досить досвідчених людей.
“Тому на дві третини склад виборчих комісій нині – це люди з певним рівнем кваліфікації. Ну і, ймовірно, інші будуть просто дивитися й робити те, що їм скажуть більш досвідчені старші товариші… Повірте, у багатьох випадках, думаю, у переважній більшості, усе буде добре. Більшість членів комісій – нормальні, порядні люди, це не брудні фальсифікатори, як багатьом здається”, – каже Олександр Черненко.
Зіпсований бюлетень можна поміняти
Голова КВУ також розповів про те, що новий закон про вибори дозволяє замінити бюлетень у разі помилки виборця на його прохання. “У тих випадках, коли виборець помилився або випадково зіпсував бюлетень, він може звернутися до комісії з проханням видати йому новий бланк. При цьому, громадянин повинен написати заяву, а комісія – “погасити” зіпсований документ обрізанням краю бюлетеня”, – зазначив Олександр Черненко, інформує “Лівий берег”.
Тут варто зауважити, що помилитися виборець може тільки один раз, оскільки видавати третій бюлетень йому ніхто не має права.