Велика кількість “технічних” кандидатів у депутати у виборчій кампанії – 2012 дається взнаки. Ще в понеділок закінчився законний термін зняття кандидатів із реєстрації, проте не всі “зайві особи” встигли залишити передвиборчі перегони.
“До нас і далі надходять заяви, але, згідно із законом, ЦВК не має права їх розглядати. Заяви будемо повертати та інформувати кандидатів: ви пропустили свій термін. ЦВК не має права скасовувати реєстрацію пізніше ніж за 12 днів до дня виборів”, – каже Андрій Магера, заступник голови Центральної виборчої комісії, інформує “ForUm”.
Зазначимо, що масовість зняття кандидатів не залежить від їх узгодження опозиційними партіями, яке відбулось напередодні. Насправді “домовленості” опозиції стосувались мізерної кількості мажоритарників.
Варто звернути увагу й на те, що грошову заставу (13 тис. 224 грн) ЦВК повертає лише тим кандидатам, які переможуть у своєму мажоритарному окрузі, і тим, кому відмовили у реєстрації.
Тож усі, хто не встиг подати відповідні заяви, залишаються кандидатами. Зазначимо, що загалом знялись із виборів 475 осіб (із 3130-ти), тобто 15% або шоста частини зареєстрованих. Незаперечним лідером за цим показником є Київська (знялись із виборів 122 кандидати) та Дніпропетровська області (65 кандидатів). Натомість на Кіровоградщині не скасовано реєстрації жодного кандидата в нардепи.
Однак навіть побіжний огляд списків кандидатів свідчить про те, що майже 90% тих, хто й далі бере участь у виборах в “мажоритарці”, не є реальними претендентами на мандат нардепа. Деякі кандидати на Львівщині у приватних розмовах пояснюють своє балотування на виборах-2012 бажанням вивчити (“підготувати”) округ для своєї участі у місцевих виборах 2015 року. Велика кількість політиків “суто місцевого розливу” в списках цьогорічних мажоритарників лише підтверджує таку практику.
КОМЕНТАР |
Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної громадської організації "Комітет виборців України": |
- Ті кандидати-мажоритарники, які подають до ЦВК заяви про скасування своєї реєстрації вже після встановленого законом терміну, не вплинуть на виборчий процес. Якби вони захотіли перешкодити виборам, то могли б відкликати своїх представників із дільничних виборчих комісій, якщо такі є. Проте закон передбачає, що у такому випадку окружкоми будуть доукомплектовувати ці комісії. Єдина проблема, що це відбуватиметься у терміновому порядку.Те, що кандидати не встигли за 12 днів до волевиявлення знятись із виборів, може бути маніпуляцією. Багато мажоритарників декларували свою готовність у другій половині жовтня залишити передвиборчі перегони на користь іншого кандидата, "єдиного об'єднаного" або якогось іншого, що матиме вищий рейтинг. Можливо, хтось хоче зараз показати виборцям, що він хороший, але не встиг знятись із виборів. Це один із можливих варіантів. Та можуть бути і випадки, що кандидати справді не вчиталися у закон, не розрахували свої сили і просто проґавили цей момент. Не виключаю й інших версій.А от щодо маніпуляцій зі штампом "Вибув", то нині шанси для них майже зведені нанівець. Дільничні виборчі комісії отримують штамп лише разом із рішенням ЦВК, в якому зазначено, які зміни в бюлетені слід зробити. |
Нині в Україні беруть участь в парламентських виборах – 2012 2655 мажоритарників (1502 представники партій та 1153 самовисуванці). Щодо Львівщини, то зі 167 мажоритарників на початку виборчої кампанії фінішуватиме у перегонах 151 особа (89 від партій і 62 самовисуванці).
Для 20 округів в Україні (№№16, 19, 20, 21, 23, 64, 72, 78, 104, 108, 124, 134, 150, 152, 164, 173, 187, 194, 195, 209) ЦВК доручила ДП “Поліграфічний комбінат “Україна” передрукувати виборчі бюлетені. А вже готові знищать. На Львівщині такий округ лиш один – Сокалький №124 (вибули 4 кандидати). В інших округах області по троє кандидатів знялись із реєстрації: у
122-му Яворівському та 125-му Старосамбірському. А в п’яти із дванадцяти округів мажоритарники не знімались.
Цікава ситуація склалась у Волинській області, де бюлетені передруковуватимуть для чотирьох із п’яти округів. Варто наголосити на тому, що друк нових бюлетенів обійдеться недешево. Звичайно, гроші візьмуть із державного бюджету. Якщо брати до уваги озвучену раніше заступником голови ЦВК Жанною Усенко-Чорною собівартість бюлетеня для голосування у мажоритарних округах (72 копійки) і кількість виборців в округах, для яких належить передрукувати бюлетені, то отримаємо суму 2,3 млн грн.
В округах, де нових бюлетенів не друкуватимуть, навпроти знятих кандидатів стоятиме штамп із написом “Вибув”. Виготовлення таких штампів окружкоми повинні забезпечити до 21 жовтня, а вже після рішення ЦВК про внесення змін до виборчих бюлетенів передати штамп “Вибув” дільничним виборчим комісіям.