Ще понад тиждень тому з’явилася інформація про зняття партіями “Батьківщина” та УДАР своїх кандидатів у мажоритарних округах на користь одна одної. Учора, в останній день можливого відкликання кандидатів, це рішення набуло реального втілення. Втім навряд чи можна вживати тепер таке пафосне словосполучення “єдиний узгоджений кандидат” до людей, котрих залишили обидві політсили на округах. По-перше, на користь одна одного партії зняли лише по 26 кандидатів; по-друге, партії зійшлись лише на шістьох “бажаних” для обох сил округах; по-третє, з огляду на попередній факт, боротьба між сильними кандидатами від партії Кличка та Об’єднаної опозиції в низці округів триває.
При цьому ще є “Свобода”, яка “благословила” узгодження кандидатів між “Батьківщиною” та УДАРом
і категорично відмовилася знімати своїх. Нині ж точаться розмови навколо підписання угоди про коаліцію між цими трьома опозиційними силами у ВРУ VII скликання.
З’їзд партії УДАР, що відбувся у неділю, чітко продемонстрував нереальність цілковитого компромісу з Об’єднаною опозицією. Надто вже “ласих шматків” зажадали Кличко і компанія, серед яких сім київських округів.
Загалом вони зняли із виборів 32 кандидатів: 26 на користь “Батьківщини” і
6 на користь незалежних кандидатів. При цьому зазначимо, що на Львівщині лише у трьох округах пішли на компроміс – Дрогобицькому №121, Яворівському №122 та Сокальському №124. Що ж до інших навіть не йшлося.
У відповідь на це “Батьківщина” провела з’їзд у понеділок. Партійне зібрання відбувалося на тлі заяв невдоволених київських кандидатів, зокрема Ксенії Ляпіної та Сергія Терьохіна, котрі не мали ніякого бажання сходити з дистанції. У результаті лише один округ у Києві (№214) Об’єднана опозиція “віддала” УДАРу. В ньому від влади балотується Олесь Довгий, тож у знятого чинного нардепа Юрія Ганущака шансів було небагато.
Загалом на користь УДАРузняли також 26 кандидатів і ще одного на користь самовисуванця в Одеській області генерала Бабича. Та найважливіше те, що округи, від яких відмовилась “Батьківщина”, “не збіглись” із бажаннями УДАРУ. Тож, вочевидь, зовсім не за рейтингом знімали політсили своїх кандидатів. Адже напередодні у ЗМІ з’явилася інформація про соцопитування в 34 округах, які проводили для визначення більш перспективних опозиційних кандидатів на спірних округах. Як пише “Комерсант-Україна”, всього участь у дослідженні взяли 7 компаній: Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), соціологічна група “Рейтинг”, центр соціологічних і політологічних досліджень “Соціовимір”, центр соціальних і маркетингових досліджень “Соціс”, Центр ім. Разумкова, TNS – Україна, GFK – Україна. І відповідно до результатів опитування у числі “неперспективних” кандидатів опинилася низка відомих політиків, ті ж Ляпіна і Терьохін.
Проте навіть таке надто вже часткове узгодження кандидатів основними опозиційними гравцями спричинило реакцію конкурентів. Адже під час з’їзду “Батьківщини” український інформаційний простір ледь не був підірваний фальшивою заявою проти Арсенія Яценюка. Річ у тім, що в інтернеті створили фальшивий сайт партії УДАР, який зовні виглядає як справжній. Учора цей сайт поширив заяву нібито від імені лідера УДАРу Віталія Кличка та лідера “Свободи” Олега Тягнибока про те, що Арсеній Яценюк “зливає” парламентську кампанію заради власних амбіцій. Крім того, таку заяву поширили з посиланням на прес-службу УДАРу. При цьому в отриманому редакціями листі був вказаний справжній телефон прес-служби партії. Зазначимо, що справжня прес-служба партії одразу ж відреагувала на це, спростувавши фальшиву заяву.
КОМЕНТАРІ | |
Юрій Шведа, кандидат політичних наук, викладач політології Львівського національного університету ім. І. Франка | Володимир Фесенко, політолог, керівник центру політичного аналізу "Пента": |
- Вважаю, що рішення про зняття опозиційних кандидатів на користь один одного прийняте дещо запізно - про такі речі варто домовлятись ще на початку виборчої кампанії. А зараз, за два тижні до виборів, знімати кандидатів, які вже вклали ресурси, відповідні кошти у свою кампанію, означає діяти певною мірою непорядно стосовно них. Тому мене дивує така позиція. Окрім цього, узгодження повинно відбуватись за дещо іншим принципом. Опозиційні сили мали б розподіляти зони впливу. На Західній Україні взагалі можна було б обійтися без взаємного поборювання між опозиційними кандидатами. А ми тут бачимо, що кандидати від "Батьківщини" та УДАРу змагаються між собою. Розподіл зон впливу повинен бути регіональним: Партія Кличка мала б працювати там, де слабшими є позиції "Батьківщини" і "Свободи", тобто насамперед на сході і півдні України; і навпаки - тут, на заході, рейтинги Об'єднаної опозиції і "Свободи" високі, тому присутність "ударівців" у округах розпорошує опозиційно налаштованих виборців. На мою думку, із самого початку позиція УДАРу була деструктивною - спочатку кандидатів "запустили" і лише тепер зняли. Проте сам по собі факт того, що опозиційні сили знаходять можливості та формули, аби узгодити своїх кандидатів і виставити по одному в мажоритарному окрузі, є явищем дуже позитивним. Та, знову ж таки, якщо йдеться про Львівщину, то мене здивувало, що УДАР на з'їзді зняв тут лише трьох кандидатів, хоча є 12 округів. А як же інші?! За даними соціологів, кандидати-"ударівці" не завжди на першому місці. | - Зараз треба звертати увагу не на локальні конфлікти чи невдоволення окремих кандидатів. Врешті-решт ті, хто був найбільш незадоволеним, такими й залишились. Думаю, цей результат є хай і частковим, проте компромісом. Головне - виборці побачили, що дві опозиційні сили здатні між собою домовитись. Навіть частковий компроміс кращий, аніж конкуренція в багатьох мажоритарних округах. Цей компроміс дасть змогу обом силам збільшити кількість депутатів-мажоритарників у новому парламенті та розвивати в майбутньому партнерські відносини. Хочу звернути увагу й на те, що було багато відвертих провокацій, щоб зірвати ці домовленості. Сьогодні бачимо дуже показовий момент із сфабрикованою заявою на фальшивому сайті УДАРу.Щодо того, чи не запізно домовились, то зазначу, що потрібно було виходити з певної оцінки можливостей: хто конкурентоспроможний, а хто ні? На старті багатьом здавалось, що деякі кандидати мають вищі рейтинги, аніж виявилось. Це стосується, зокрема, кандидатів від Об'єднаної опозиції. А що маємо тепер? У Львові, мабуть, не знають, та мене особисто дуже здивувало те, що в багатьох київських округах кандидати від "Батьківщини" не дуже помітні. Не всі - деякі. Окрім цього, в Центральній Україні дуже спрацював чинник популярності Кличка. Тому для УДАРу вигідно було домовлятись саме зараз, а не на початку виборчої кампанії. Так само з точки зору спільних інтересів опозиції визначити насправді конкурентоспроможних кандидатів можна було лише зараз. |