Вочевидь, лідери політичних партій в Україні не надто переймаються дослідженнями руху “Чесно”, адже не вжили жодних заходів для “очищення” своїх списків. Лише мажоритарники почали апелювати до громадських активістів і доводити свою “доброчесність”. Тепер “Чесно” проаналізував ще більше кандидатів і, відповідно, знайшов ще більше порушників.
Загалом рух “Чесно” перевірив 2 466 кандидатів (тих, що йдуть за списками та балотуються в мажоритарних округах) та виявив 944 порушники. Якщо говорити про 450 майбутніх парламентарів, то виходить, що за одне депутатське крісло борються 2,09 порушники. Ось такий конкурс.
До речі, аналіз кандидатів проводився за такими критеріями: відсутність фактів порушень прав і свобод людини, незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців, непричетність до корупційних дій, прозорість задекларованих доходів і майна та їх відповідність способу життя, особисте голосування, участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів (два останніх критерії стосуються чинних нардепів). А щодо порушень цих критеріїв, то найчастіше кандидати, за даними “Чесно”, використовують підкуп виборців та адмінресурс (152 випадки). У 64 випадках стиль життя кандидатів не відповідає задекларованим доходам, а у 60 кандидати виявилися “тушками”. У списку порушень також заняття кандидатів рейдерством, зловживання під час тендерних процедур і навіть посягання на життя та здоров’я людей.
Якщо ж говорити конкретніше про політичні сили порушників, то тут лідером є Партія регіонів – 144 порушники із 214 проаналізованих кандидатів. Серед проаналізованих 115 кандидатів від ОО “Батьківщина” 57 виявилися “недоброчесними”, а в УДАРі 44 порушники зі 198 досліджених потенційних нардепів. У КПУ знайшли 40 порушників із 224 кандидатів, в “Україна – Вперед!” – 23 порушники зі 106, у “Свободі” – 11 порушників із 33. Окрім цього, “Чесно”повідомляє про 78 порушників із 405 проаналізованих кандидатів, котрі були висунуті іншими 52 партіями, та 240 порушників із 607 проаналізованих самовисуванців.
“4 жовтня результати аналізу були надані партіям для 3-денного ознайомлення та коментування перед їх оприлюдненням, а також оприлюднено звернення до самовисуванців, які могли так само у 3-денний термін подати апеляцію зі спростуванням зафіксованих порушень. Загалом надійшло 17 апеляцій від мажоритарників, із яких 7 було враховано та 1 була врахована частково”, – інформує рух “Чесно”.