Учора місто Лева відвідав третій президент України, лідер партії “Наша Україна” Віктор Ющенко. Під час спілкування з журналістами він звернув увагу на євроінтеграційні перспективи країни, найзначніші виклики, що нині стоять перед українською нацією, а також завдання своєї політичної сили на парламентських виборах – 2012. Зазначимо, що за останній місяць це вже другий візит Віктора Андрійовича до Львова у рамках виборчого туру.
На початку жовтня Віктор Ющенко у Варшаві провів зустрічі з президентом Польщі Броніславом Коморовським та віце-президентом Європейського парламенту Яцеком Протасевичем, у ході яких закликав до відновлення активного євроінтеграційного курсу України. Зазначимо: це відбувалось на тлі розмов про запровадження політичних санкцій до України, що все частіше лунають з уст європейських політиків. За словами Віктора Андрійовича, нині щодо України Європа взяла паузу, показала жовту картку, як у футболі.
“Думаю, найближчий місяць ми переживаємо дуже відповідальний час. Або запуститься європейська скоригована політика, мета якої привести Україну до асоційованого членства в ЄС, створити зону вільної торгівлі і прийняти безвізовий режим для українських громадян (що є триєдиною ціллю, найбільш актуальною для зовнішньої політики України), або через те політичне протистояння, яке триває в нашій державі останні півтора року, заморозиться євроінтеграція України”, – зазначив учора у Львові Віктор Ющенко.
І наголосив на тому, що після спілкування із великим другом України Броніславом Коморовським сповнився оптимізму. “Я їздив для того, щоб запропонувати план, як вийти із нинішньої складної ситуації, і моє враження дуже позитивне. Так, на Заході є політики, яких влаштовує те, що Україна ізольована, що в нас немає ніяких європейських перспектив. Але головне, з чим я приїхав, – це переконання, що там у нас є й багато друзів, які хочуть повернутися до нормальної політики інтеграції України в європейську родину. Тому загалом я переконаний у тому, що європейська перспектива для України не втрачена”, – зауважив екс-президент України.
Зазначимо, що найважливішим у цьому контексті є проведення чесних парламентських виборів. Зі слів Віктора Андрійовича, це один із лейтмотивів, з яким Захід найчастіше звертається до української влади і з огляду на який виникне можливість відновлення європейського діалогу. Мовиться про “дорожню карту” в двосторонніх відносинах Україна – ЄС, яку слід застосовувати після 28 жовтня.
Зі слів третього президента, сьогодні політика національного спрямування перебуває під явною загрозою, адже основні гравці, котрі не сповідують українських цінностей, сформували “під себе” особливу систему влади.
“Найбільшою національною проблемою нині є олігархічна модель влади, яка поєднала великі гроші з інструментами впливу на національну політику. Вона вкоренилась і представлена не тільки у владі як такій, але й значною мірою в опозиції. Якщо подивитись на попередні роки, то усвідомлюємо, що ці два “косяки” олігархів, які приходили до української влади, є одного рівня”, – пояснив Віктор Ющенко. І зазначив, що не бачить жодної перспективи формування порядку дня для України як з боку чинної партії влади, так і з боку так званої “об’єднаної опозиції”.
“Не може бути опозиційною за визначенням та сила, яка уклала московську “газову” угоду, яка проводить найвдаліший кремлівський проект в Україні. Чи сила, яка проводить так званий “закон про вибори” у моделі, що є сьогодні, – закритий, який криміналізує нашу історію влади на майбутнє. Не думаю, що це може називатися опозиційною силою. Чи сила, яка дає 1/5 голосів для голосування за закон про російську мову… Насправді ми є свідками проекту, спрямованого проти всього українського. Але мільйони людей ще його не прочитали. Думаю, це гарне “домашнє завдання” для українців: або ми породимо національний патріотичний правий проект, або будемо забавлятись у різні кремлівські варіанти”, – підкреслив екс-президент.
Саме тому, на переконання Віктора Ющенка, ті програми, з якими йдуть на вибори альтернативні партії влади і так званої “об’єднаної опозиції” політичні сили, мають втілитись у план для України. Цей план повинна сформувати третя сила. Лідер “Нашої України” вірить у те, що його партія буде у Верховній Раді України VII скликання.
“Я виходжу з того, що в українському парламенті з’явиться група політичних сил правого вибору, які стоять на українській патріотичній платформі, для яких українське відродження, свобода, демократія і пан’європейська інтеграція є головною метою. Я вірю в те, що ми сформуємо родину патріотичних сил у Верховній Раді”, – сказав Віктор Ющенко. І наголосив на тому, що є низка чутливих питань, позиція щодо яких і визначає, чи є партія патріотичною. Це і питання мови, і національної пам’яті, і ставлення до історичних постатей. Більшість партій сьогодні про це мовчать.
Водночас Віктор Ющенко виокремив три основні блоки питань, які вирішуватиме команда “Нашої України” у новому парламенті: українське національне відродження, розвиток демократичних процесів та європейська інтеграція України.
На думку президента України (2005 – 2010 рр.), його сила може розраховувати на 8-9% голосів на виборах. Адже фракція із 40 депутатів вже зможе впливати на роботу парламенту.
“Завдання-мінімум: консолідуватись настільки, щоб можна було принаймні блокувати неконструктивні рішення парламенту, – такі як питання наклепу, мови, виборчої системи, депутатської недоторканності. Це півтора-два десятки серйозних поточних питань. А завдання-максимум – отримати таку критичну масу патріотичних сил, яка змогла б сформувати пакет ініціатив у національному парламенті”, – резюмував Віктор Ющенко.
ОСОБЛИВИЙ ПОГЛЯД