Від виборів до виборів, які у нашій країні тривають чи не постійно, виникає ситуація, коли весь розписаний по датах процес підготовки виконується в останній момент. Законодавчо закріпленими термінами, які, зокрема, стосуються роботи виборчих комісій, зазвичай нехтують. Винятком не став і 2012-й. Тому сьогодні “Пошта” з’ясовувала в експертів, наскільки Україна готова до парламентських виборів, що відбудуться 28 жовтня.
Нагадаємо: після повернення змішаної системи виборів за мандати нардепів цього року змагаються 22 політичні сили за партійними списками і 3041 кандидат у мажоритарних округах. Серед них 1692 представляють політичні партії (загалом 87 партій стали суб’єктами виборчого процесу), а 1349 – самовисуванці. Звичайно, люди, котрі нині балотуються до парламенту, ще можуть знімати свої кандидатури на користь один одного. В тому, наскільки масштабним буде цей процес, і криється одна з інтриг виборів-2012.
Наразі рівень підготовки до виборів можна оцінити на “трійку”, але насправді ще рано про щось говорити, адже до такого перебігу подій вже всі звикли. Експерти стверджують, що за три тижні все більш-менш стабілізується.
Дуже важливу роль в організації процесу волевиявлення відіграють дільничні виборчі комісії. Проте маніпулятивна технологія, закладена постановою ЦВК у процедуру визначення їх складу, створила хаос. У ДВК, як спочатку і в окружкоми, потрапило багато випадкових, непідготовлених людей, окрім цього, різні партії подавали одних і тих самих представників.
Кінцевим терміном створення ДВК було 26 вересня, провести своє перше засідання вони мали не пізніше як 29 вересня. Однак не всі дільничні комісії зробили це. Як розповіли “Пошті” у Львівській організації Комітету виборців України, проблема в тому, що до складу ДВК увійшли особи, що не живуть ні в окрузі, ні навіть на території області. Є випадки, коли невідомі навіть номерів телефонів цих людей. Ще однією проблемою є те, що багато хто не готовий працювати в комісіях: були випадки, коли члени окружкомів звертались до політичних партій з проханням якнайшвидше замінити своїх представників у ДВК. Тож у час, коли ці комісії мають розпочати роботу, в них відбуваються заміни. Зазначимо, що для їх членів проводять спеціальне навчання, проте не всі хочуть його відвідувати…
“Те, що до виборчих комісій потрапляють випадкові люди, є свідченням безвідповідальності політичних сил. Це вже традиційно повторюється на всіх виборах: спочатку партії заповнюють квоти, а потім замінюють людей”, – зазначив у коментарі “Пошті” Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти.
Окрім проблем із особовим складом, виборчі комісії мають не надто добре матеріально-технічне забезпечення. Йдеться не лише про комп’ютери, телефони чи факси, необхідні для роботи, але й про речі набагато дешевші. Зокрема у Громадянській мережі “ОПОРА” повідомили, що в деяких комісіях виникли проблеми з колодками на дверях будівлі, в якій розташувалася ДВК. А для того, щоб комісія отримала ці необхідні речі, потрібно пройти важкі бюрократичні процедури.
Зазначимо: для голосування комісії використовуватимуть старі урни для голосування, що залишились з минулих виборів, – лише у випадку їх пошкодження можливі заміни.
А от на що не пожаліла грошей влада в організації виборів, то це на систему відеоспостереження. Згідно із законом, у приміщеннях для голосування на дільницях має бути встановлено не менш як дві веб-камери, а також прилади для запису та зберігання інформації, опрацювання даних для передачі зображення, передачі інформації на відповідний веб-сайт у інтернеті. На все це виділено з державного бюджету майже 1 млрд грн! При цьому онлайн- трансляція в мережі з дільниць триватиме тільки під час голосування і припиниться в момент підрахунку голосів. (Тоді камери лише записуватимуть відео.) Нагадаємо: відеоспостереження за виборами в Україні організовує компанія “Сітронікс”, що уже виконувала таку роботу на президентських виборах в Росії.
Крім того, зазначимо, що, відповідно до постанови ЦВК, ці камери будуть встановлені на дільницях, а відповідальність за них нестимуть уповноважені особи, якими можуть бути службовці місцевих державних адміністрацій. Вони мають прийняти ключі від системи відеоспостереження за десять днів до виборів. (Тобто зараз тих камер ще не повинно бути на дільницях, але компанія “Сітронікс” вже почала це робити 24 вересня.) У ЗМІ просочилася інформація про те, що деякі голови ДВК висловились проти встановлення камер на своїх дільницях
Українцям необхідно знати деякі особливості виборчого процесу: іменні запрошення на вибори повнолітні громадяни, що мають право голосу, повинні отримати від ДВК до 12 жовтня включно. До 22 жовтня громадяни можуть внести себе у список виборців, якщо через певні помилки вони не були у нього включені та не отримали запрошення на вибори. Це можна зробити як у ДВК, так і безпосередньо в органі ведення Державного реєстру виборців (при місцевих державних адміністраціях чи міськвиконкомах).
А от голосувати не за місцем реєстрації можна лише в межах округу. Для цього до органу ведення ДРВ належить подати мотивувальну заяву із додатковим документом, що підтверджує необхідність зміни місця голосування (довідка з медичної установи, з місця роботи, а також документ, що підтверджує місце проживання виборця).
КОМЕНТАРІ | |
Олександр Черненко, голова Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України": |
Андрій Дутчак, координатор спостереження громадянської мережі "ОПОРА" за парламентськими виборами у Львівській області: |
- Ситуація із матеріально-технічним забезпеченням комісій є різною. Зараз цей процес триває, тому, думаю, до виборів усі недоліки будуть усунені.На деяких дільницях вже встановили камери відеоспостереження за процесом виборів. Відомі випадки, коли голови окремих ДВК мають багато застережень щодо їх встановлення, не хочуть цього. Це дороге обладнання, яке потребує охорони. Тому деякі органи місцевої влади збільшують кількість міліціонерів для охорони камер. | - Сьогодні ще не завершене навіть забезпечення окружних виборчих комісій всіма необхідними матеріалами. Зокрема у Яворові та Стрию лише на минулому тижні проводили телефони до ОВК. А в окружній комісії №116 (Залізничний район міста Львова) на минулому тижні ще не працював факс, були доволі погані комп'ютери та власне приміщення комісії. Я на 90% переконаний, що за забезпечення дільничних комісій ще ніхто не брався.Наскільки мені відомо, ситуація доволі плачевна, адже у Львові є такі дільниці, де навіть підлога в поганому стані. Це тенденція кожних виборів: приміщення починають поспіхом ремонтувати, але завжди до чогось не доходять і руки, і гроші... Ці вибори не будуть винятком, тому матеріально-технічне забезпечення дільниць стане серйозною проблемою процесу підготовки до волевиявлення.Ще один фактор, який вплине на виборчий процес, - це заміни членів ДВК, зокрема "двійників", що саме відбувається. Думаю, ці заміни триватимуть аж до половини жовтня. Через усі пертурбації члени ДВК дуже довго збиратимуться, розглядатимуть процедурні моменти, зволікатимуть з вирішенням питань. І це призведе до того, що комісії на дільницях у день виборів не працюватимуть злагоджено, буде повний бардак в організації їх роботи. |
Олександр Неберикут, аналітик кампанії спостереження "ОПОРИ" за парламентськими виборами: |
Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної громадської організації "Комітет виборців України": |
- Всі думали, що в новому виборчому законі прописані норми, які унеможливлюють маніпуляції у виборчих комісіях. Нагадаю, що на місцевих виборах-2010 у комісіях по три представники мали парламентські фракції, вони утворювали більшість і робили все, що хотіли. Новий закон дозволяє лише одного представника від політсили. Та "технічні" партії, зміна процедури жеребкування (на жодних виборах не було жеребкування у всіх ДВК округу одночасно) спричинили дестабілізацію і хаос у виборчих комісіях. Після процедури жеребкування ми побачили, що близько 75% суб'єктів виборчого процесу взагалі не представлені в окружкомах. Це саме спостерігається і в дільничних комісіях. Відповідно не буде ніякого взаємоконтролю. При цьому процедура жеребкування складу ДВК була затверджена ще в травні, а ЦВК її змінила за п'ять днів до проведення. Виникає враження, що робиться це для створення хаосу і дестабілізації. Знаємо, що ініціатором зміни постанови щодо формування складів ДВК був представник Партії регіонів у Центрвиборчкомі.Щодо інших можливих порушень зазначу, що порівняно з рештою областей на Львівщині доволі позитивна ситуація. Якщо говорити про непрямий підкуп виборців, то більше випадків фіксувалось до офіційного початку виборчої кампанії. У квітні-червні благодійні фонди кандидатів діяли більш масштабно, аніж тепер. Факти грошового підкупу в області не фіксуються, та, думаю, що ближче до виборів вони з'являться. Кандидатам-мажоритарникам вже не буде що втрачати. Щодо адмінресурсу, то в нас теж ситуація краща, ніж у інших областях. Є певне лояльне ставлення місцевих адміністрацій до деяких кандидатів, але його складно зафіксувати. Також зазначу, що на Львівщині немає піару влади із соціальними працівниками, котрі в інших регіонах роздають тюнери для цифрового телебачення. Соціальних працівників набрали, але вони не працюють, бо обласна рада (в якій більшістю є опозиційні до президента партії) заблокувала виділення коштів на них. |
- Станом на сьогодні дільничні виборчі комісії вже мали б розпочати роботу. Це означає, що всі дільниці вже повинні бути забезпечені як мінімум столами, канцелярським приладдям і засобами зв'язку.З огляду на те, що дільниці майже не змінили свого місця розташування від часу минулих виборів, проблем із засобами зв'язку не повинно бути. Однак мушу сказати: коли окружкоми затверджували кошторис для організації і проведення виборів, то грошей було не дуже багато. Тому не здивуюсь, якщо головам ДВК необхідно буде добиватись додаткового фінансування від ЦВК для купівлі паперу чи ще чогось. |