Маніпулятивна складова, закладена ЦВК у процедуру єдиного жеребкування для формування дільничних виборчих комісій, була використана сповна. Як і в окружкомах, у ДВК опинились безліч “випадкових” людей. Знову ж таки “відзначились” маргінальні “руські” партії. Тепер слід очікувати хвилі масштабних замін у комісіях, а місця у ДВК можуть продаватись.
Формування складів дільничних виборчих комісій на Львівщині, як і в інших областях України, пройшли дуже складно. Жеребкування, які нібито мали спроститись після запровадження єдиної процедури для всіх ДВК округу, насправді тривали дуже довго, а спостерігачі від опозиційних партій та громадських організацій фіксували безліч порушень.
Непросту ситуацію довершили самі члени окружкомів, котрі проводячи жеребкування не знали, що мають робити, тому неодноразово переривали роботу, а також сервер ЦВК, що постійно зависав, не встигаючи обробляти інформацію про поданих “двійників”. Обробляти було що, адже політичні партії подавали до окружкомів дублікати документів із списками кандидатів у члени ДВК.
“Бували такі випадки, коли одну й ту ж людину подавали від трьох суб’єктів подання. Система виявляла тільки збіги в межах однієї дільниці, але не кратні подання в межах округу. Наприклад, у Стрийському окрузі вже після жеребкування виявили понад 280 фактів кратних подань між різними дільницями”, – зазначив у Львівському прес-клубі Назар Бойко, керівник моніторингово-аналітичної групи “Цифра”.
Виявлені одинакові подання від партій до складів ДВК дозволили експертам говорити про те, списки потенційних членів комісій від кількох партій формувалися в одному штабі. Якщо розглянути чотири мажоритарні округи міста Львова, то на трьох електронна система “Вибори” виявила безліч “двійників”. Відносно “чистими” були подання членів ДВК від суб’єктів виборчого процесу лише у Залізничному окрузі № 116. Там виявлено лише кілька кратних подань. А от рекордсменом став Личаківський округ № 118: система “Вибори” виявила 46 кратних подань від партій “Народна ініціатива” та “Руська єдність”, 26 – від УНА та “Руського блоку”, 24 подання – від “Держави” та “Руського блоку” і 21 подання від того ж таки “Руського блоку” і Аграрної партії України, 9 дублікатів – від “Держави” і “Руської єдності”. Щодо інших львівських округів, то у Франківському 117-му окрузі 50 кратних подань скерували до ОВК Патріотична партія України та Всеукраїнська партія трудящих, а ще 13 таких подань скерували УНКП і партія “Єдиний центр”, а у Сихівському 115-му окрузі було виявлено 21 дублікат від двох суб’єктів подань – Народної партії та Фракції Народної партії.
Та, як зазначив Тарас Фітьо, аналітик групи “Цифра”, реальну кількість подань “двійників” треба помножити двічі. Отже, сотні членів ДВК Львівщини, попри аналіз системою “Вибори”, пройшли у склади різних комісій і тепер ці люди мають реально визначатися, де будуть працювати. При цьому багато осіб, кандидатури яких були запропоновані до жеребкування, не завжди знали, що будуть членами ДВК.
Нагадаємо, що у Львові у 2010 році на президентських виборах було проведено 67% замін у ДВК. Та цього року, як стверджують експерти із “Цифри”, замін буде більше. Тож нікого не здивує, що через необхідність термінового заповнення вільних вакансій у дільничних виборчих комісіях вони не зможуть вчасно провести свої перші засідання.
Зауважимо, що заміни членів комісій власне і є у цій ситуації найцікавішим моментом. Адже, як заявляла Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної громадської організації “Комітет виборців України”, багато із кандидатів балотуються лише для того, щоб мати змогу продавати місця своїх представників у комісіях (це коштуватиме від тисячі до 10 тисяч доларів). А дублікати партійних подань показали, що місця у ДВК уже куплені.