На цьому тижні після літніх канікул відкрилась одинадцята, остання, сесія Верховної Ради України 6-го скликання. Відкриття у вівторок відбулось без зайвого пафосу і без президента. Депутати пропрацювали аж 19 хвилин і спікер Володимир Литвин закрив пленарне засідання. За цей час обранці лише встигли внести зміни до календарного плану, а прем’єр Азаров виступити під опозиційні вигуки “Ганьба!”.
Нардепам, вочевидь, не дуже хотілось працювати, всі їхні думки зайняті виборчою кампанією. Зазначимо, що із 450 чинних депутатів знову балотуються 340.
А от що добре вміють робити депутати, так це списувати гроші в “нікуди”. У четвер 240 нардепів із парламентської більшості списали борги Державного концерну “Укроборонпром” на суму близько 819 млн грн. Прийнято закон, який передбачає списати заборгованість підприємств оборонно-промислового комплексу з платежів до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, а також заборгованість цих підприємств за теплову енергію та природний газ, електричну енергію, водопостачання та водовідведення, пені, штрафні і фінансові санкції, що нараховані на цю заборгованість перед суб’єктами господарювання, які виробляють та постачають такі послуги, повідомляє УНІАН.
Нагадаємо, що ще у червні “Укроборонпром” очолив представник приватного бізнесу Сергій Громов, якого експерти називають людиною Ахметова. Тоді видання “Комерсант-Україна” писало, що це перший крок до приватизації оборонних підприємств.
Не менш скандальним стало й інше четвергове рішення ВРУ. Спочатку нардепи на вимогу опозиції скасували прийнятий на попередній десятій сесії 21 червня закон про створення Земельного банку, а на “нічному” засіданні о 21.47 знову за нього проголосували. Швидко підготовлений для нового розгляду проект закону №143 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності” створив передумови для функціонування ринку землі. Зазначимо, що під час голосування депутати провалили всі 150 поправок до документa, які нібито мали його покращити. Про це повідомляє “Українська правда”.
Тож напередодні виборів депутати підтвердили, що зазіхають на останній ресурс українців – землю. Відповідно до документa, після набуття законом чинності землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Органи місцевого самоврядування, які не встигли розмежувати землю, а таких більшість, втратили усі земельні ділянки, що розташовані за межами населених пунктів. Ними розпоряджатимуться чиновники у Києві, зокрема Земельний банк.
Після такої плідної роботи більшість відмовилась від пленарного засідання у п’ятницю, на якому мали доповідати урядовці Микола Азаров та Дмитро Табачник. Нардепи працюватимуть у комітетах і фракціях до наступного пленарного тижня, що розпочнеться 18 вересня.
Вочевидь, щоб не спровокувати масштабних протестних настроїв обранці таки відмовились від розгляду скандального законопроекту про мирні зібрання № 2450. Напередодні в різних областях України пройшли акції проти законопроекту “Про порядок організації і проведення мирних заходів”, що обмежує права українців. Партія влади захотіла зберегти обличчя, а опозиція святкує локальну перемогу. Хоча це все дивно з огляду на те, що ще у 2008 році ініціатором цього документа був уряд Юлії Тимошенко.
Іншим питанням, на якому довго піарились усі парламентські фракції, і яке прогнозовано перенесли для розгляду вже ВРУ 7-го скликання стало обмеження депутатської недоторканності. Незважаючи на висновки Конституційного суду, що дозволив це зробити, згідно з регламентом Верховної Ради, прийняття змін до Конституції парламент не може розглядати на останній сесії. Тож довгі розмови напередодні виборів знову виявились порожніми.