Влада в Україні, незважаючи на свій політичний колір, традиційно не звертає уваги на проблеми молоді. Увага до нового покоління завершується на рівні розмов 1 вересня, мовляв “саме вам творити майбутнє держави”. Проте як молоді люди зможуть це робити, якщо сьогодні їм важко виживати на мізерних стипендіях, а роботу без досвіду знайти неможливо?!
Та політики, котрі живуть в паралельній реальності продовжують з екранів телевізорів чи наклеєних на усіх вулицях агітаційних плакатів обіцяти хороше життя.
Ба більше, напередодні виборів низка партій серйозно стурбована політичною пасивністю молодого виборця. Не маючи сталого електорату, деякі політичні сили просто змушенні сподіватися на голосування молодих людей. Та от біда: молодь не вірить жодним політсилам і не хоче йти на вибори.
Нагадаємо, що відповідно до останнього серпневого опитування Фонду “Демократичні ініціативи” спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, серед наймолодшого електорату найбільше тих, хто ще не визначився з вибором (16%).
Соціологи відзначили, що несподіванки від виборів можна очікувати саме через вікові особливості електорату. Так, істотну різницю вікових груп мають електорат КПУ, яка долає виборчий бар’єр завдяки підтримці лише вікової групи понад 55 років (16%), та партія “УДАР”, яка має значно вищу підтримку серед молоді (22% серед виборців молодше 30 років). Партія “Батьківщина” має найбільшу підтримку вікової групи старше 55 років (28%) і дещо менше – серед наймолодшого електорату (19%).
Також дослідження свідчить, що найбільш впевнені у своєму виборі виборці “старих” політичних сил: 67% виборців КПУ вважають, що їхній вибір уже остаточний і не зміниться, Партії регіонів (60%), ВО “Батьківщина” (59%), ВО “Свобода” (49%). Менше впевненості у своєму виборі висловлюють виборці “УДАРу” Кличка (38%) і Партії Наталії Королевської (37%). Зазначимо, що відсоткові співвідношення вираховували серед тих, хто готовий йти на вибори. Опитування проводилося з 10 по 15 серпня в усіх областях України і охопило 2009 респондентів. Похибка вибірки становить 2,3%.
“Молодий електорат є дуже ненадійним, бо молодий виборець іноді і живе не за місцем реєстрації, і щось ще їм може заважати взяти участь у виборах”, – зазначила під час презентації результатів опитування Ірина Бекешкіна, директор Фонду “Демократичні ініціативи”, повідомляє УНІАН.
Проживання не за місцем реєстрації не повинне стати перешкодою для голосування студентів. Їм не доведеться 28 жовтня їхати у свої рідні міста і додатково витрачати свої гроші. Адже, незважаючи на те, що відкріпних талонів як таких немає з “третього” туру президентських виборів у 2004 році, після зміни ЗУ “Про Державний реєстр виборців” на цьогорічних парламентських виборах можна скористатись тимчасовими посвідченнями для голосування. За їхньою допомогою можна голосувати в інших містах без зміни виборчої адреси.
Потрібно лише заздалегідь звернутись до органів ведення Державного реєстру виборців і повідомити, що у день виборів ви перебуватиме не там, де зареєстрований, тобто не за виборчою адресою.
Так, у відділі ведення Державного реєстру виборців Личаківської райадміністрації Львова “Пошті” повідомили, що для одержання тимчасового посвідчення для голосування потрібно із собою мати лише паспорт та написати заяву, в якій мотивувати неможливість голосувати 28 жовтня за місцем своєї реєстрації як виборця.
Органи ведення Державного реєстру виборців є в районних державних адміністраціях або при виконавчих комітетах міст. Відповідно до законодавства, керівник такого органу може відмовити у задоволенні заяви особи про тимчасову зміну місця голосування лише за умови, якщо заяву подано раніше утворення виборчих дільниць або пізніше як за п’ять днів до голосування, а також, якщо встановлено, що особа не має права голосу на відповідних виборах.
Саме від роботи органів ведення Державного реєстру виборців, від оперативності їхнього реагування і залежатиме, чи будуть випадки подібні до тих, які колись траплялись із використанням відкріпних посвідчень.
Студентів, які поселяються в гуртожитки від вишів, реєструють і вони можуть голосувати на дільницях, до яких територіально належить гуртожиток без жодних додаткових посвідчень. Питання в тому, чи підуть вони себе перевіряти у списках виборців. Все залежатиме від громадянської позиції.
Також зазначимо, що на студентів можуть тиснути, щоб змусити їх “правильно” голосувати. Зокрема керівники вишів, котрі балотуються у нардепи, не гребують використанням своєї посади. Відомі такі випадки і вже під час виборчої кампанії-2012. Зокрема, “Українська правда” повідомляла про скандальні дії ректора Ірпінської податкової академії Петра Мельника: студентів академії та їх родичів з усієї України змушують брати довідку про зміну місця голосування, і їхати голосувати в Ірпінь за Мельника.
Тож будуть студентів використовувати. Адже, окрім голосування, молодь потрібна політикам і для роботи на виборах: у виборчих комісіях, штабах, для поширення агітаційних матеріалів тощо. Відкритим залишається лише питання, чи будуть обранці у новому складі парламенту відстоювати інтереси свого виборця, зокрема і молодого.
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти: | Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу "Пента": |
- Є три варіанти розвитку ситуації, які можуть змусити молодь йти на вибори. По-перше, це конкретна прискіплива увага політичних сил упродовж вересня-жовтня саме до цих виборців. Тобто, політики переорієнтуються на молодь, зрозумівши, що це резерв, котрий не збирається йти голосувати.По-друге, молодь може активізуватись тоді, коли хтось із молодіжних лідерів оголосить про можливість революції.По-третє, молодь стане активнішою в тому випадку, якщо влада зробить якийсь черговий невдалий крок. На зразок того, як у червні вони замахнулись на зниження стипендій. Тоді це закінчилось перемогою студентів. Але владу від масових виступів молоді врятувало те, що у студентів були канікули. Якщо подібний крок влада зробить до виборів, тоді збурення серед студентів відбудеться незалежно від опозиційних сил.Якщо всього цього не відбудеться, - молодь на вибори не піде. Коли ми про це говоримо, то маємо на увазі те, що електоральна активність молоді становитиме менше 50 %. | - Про нестабільність політичної поведінки молоді свідчать дані соціології. Висока ймовірність того, що серед молоді буде менше електорально активних. Це проблема насамперед для тих політичних сил, котрі сподіваються саме на голоси молодих виборців. Серед молоді більше протестних настроїв, більше критичного ставлення до нинішньої влади. Проте водночас у молоді відсутня чітка політична позиція і більше недовіри до всіх політиків. Цей коктейль суперечливих настроїв може принести певні сюрпризи в голосуванні. Може призвести і до заниження результату частини полі |
Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної громадської організації "Комітет виборців України": | Олексій Антипович, керівник соціологічної групи "Рейтинг": |
- Політична пасивність молодих громадян є не лише українською, але й світовою тенденцією. Якщо в день голосування є якась яскрава молодіжна "тусовка", то вони надають перевагу їй перед волевиявленням. Але разом із цим молодь - цікавий виборець. Тому кандидати дуже часто зупиняються на молоді, працюють із нею. Молоді люди завжди продукують нестандартні ідеї, і це використовують кандидати.Можна виділити кілька причин, що мотивують молодь йти голосувати. Дуже вмотивовані люди, які голосують вперше. Для них це цікавий досвід і нові враження. Це одна із найцікавіших категорій, з якою повинні працювати кандидати.Мотивація молоді, яка вже брала участь у виборах, визначатиметься такими критеріями: чіткістю ідеологічної позиції та матеріальним заохоченням. Мається на увазі те, що молодий виборець голосуватиме за тих кандидатів, які висловлюють конкретні пропозиції щодо реалізації соціальних ініціатив, що стосуються молодих людей, зокрема питання першого місця праці та житла.Студенти, що підуть голосувати, як правило, будуть орієнтуватись на середовище, зокрема на молодіжних лідерів. | - Молодь характеризує те, що вона може не прийти на вибори. Це найбільша інтрига, наскільки наші партії заохотять молодих виборців, щоб вони прийшли на дільниці. Молодь може десь відпочивати чи бути задіяною на виборчих дільницях, проте так і не проголосувати. Від цього залежить результат деяких партій. Щодо вибору молоді, то вона завжди слідує сучасним тенденціям, тому швидше буде голосувати за нові політичні сили. Інша справа, кого вони будуть вважати новими. Прогнозувати вибір молоді я б не став. Адже це не "класичний" електорат, з одного боку, а з іншого - політичні сили, як правило, і не ґрунтують свою кампанію на виборі молоді, адже це, в певній мірі, обмеження. Зазначу, що якби молодь була впевнена у своєму виборі, то вона б проголосувала незалежно від місця своєї реєстрації. Але молодь мало вірить політикам і не прислухається до думки старшого покоління. |