Вибори-2012: у пошуках правди

Незважаючи на часті заяви про порушення виборчого законодавства, кандидати в народні депутати наразі не звертаються до прокуратури. Не роблять цього й виборці

Незважаючи на часті заяви про порушення виборчого законодавства, кандидати в народні депутати наразі не звертаються до прокуратури. Не роблять цього й виборці

Кандидати в народні депутати, їхні представники, керівники штабів публічно говорять про велику кількість порушень Адміністративного і Кримінального кодексів під час цьогорічної парламентської виборчої кампанії. Проте станом на вчора, за інформацією Львівського прес-клубу, до  прокуратури Львівської області ще не надійшло жодної заяви. У прокуратурі радять: такі скарги краще подавати до окружних виборчих комісій. 

Не вміють і не хочуть

У Громадянській мережі “ОПОРА” кажуть, що партії, які скаржаться на порушення виборчого законодавства, в багатьох випадках самі винні в тому, що допустили порушення своїх прав. 

“Політичні партії, захищаючи свої інтереси, мали б звертатись до прокуратури. В чому причина того, що вони не звертаються до прокуратури? Найперше –низька юридична компетентність самих партій. Ми це побачили і за наслідками жеребкування їхніх представників у окружкомах. Тоді не додивилися постанову ЦВК, в якій була маніпулятивна технологія жеребкування, і вчасно не відреагували”, – зазначив у Львівському прес-клубі Олександр Неберикут, член координаційної ради “ОПОРИ”.

Ще однією причиною такої юридичної пасивності, зі слів експерта, є саме норми закону, адже санкції за ті чи інші порушення несуттєві.

“Якщо взяти, до прикладу, непрямий підкуп виборців, то за це може бути винесене попередження, але воно не є підставою для зняття з реєстрації. Наслідків не буде. За прямий підкуп виборців передбачена кримінальна відповідальність, але в суді ця справа триватиме так довго, що вже закінчаться вибори, кандидат уже може стати депутатом і мати недоторканність”, – веде далі Олександр Неберикут.

Складно довести і перевищення службових повноважень: відповідно до закону, якщо держслужбовець є кандидатом у депутати, то він може агітувати у робочий час.

Олександр Неберикут наголосив і на тому, що як кандидати, так і виборці можуть звертатися із заявами про порушення виборчого закону в усі можливі інстанції: прокуратуру, МВС, а також в окружні та дільничні виборчі комісії (ДВК запрацюють наприкінці вересня). Правоохоронці не можуть перекладати відповідальності лише на виборчі комісії.

Загалом, “ОПОРА” підготувала загальноукраїнський звіт за останній місяць про порушення кандидатами виборчого закону. В ньому зафіксовано понад 100 випадків використання адмінресурсу, приблизно стільки ж фактів підкупу виборців. На Львівщині, зі слів координатора мережі, такі випадки поодинокі.

Ще не час…

Суб’єкти виборчого процесу можуть розпочати боротьбу з порушниками уже напередодні самого волевиявлення – 28 жовтня. “Ще не той період. Зараз той етап виборчого процесу, коли щойно завершилась реєстрація. Думаю, скарги у прокуратурі з’являться ближче до дати виборів або ж навіть одразу після самого голосування – передусім на дії членів дільничних та окружних виборчих комісій – і будуть пов’язані з видачею бюлетенів, фактами незаконного голосування тощо”, – вважає Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної громадської організації “Комітет виборців України”.

Щодо членів виборчих дільниць як організаторів виборів передбачені серйозніші санкції, аніж до кандидатів і партій. Цим не гребуватимуть скористатись політичні сили.

“Тут уже використовуватимуть не просто способи запобігання протизаконним діям, але й засоби маніпуляції. Членів виборчих комісій можуть залякувати порушенням проти них кримінальних справ. Це матиме місце вже тоді, коли буде потрібно боротись за результат, за кожну дільницю, за кожен голос”, – зауважила Оксана Дащаківська. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7873 / 1.57MB / SQL:{query_count}