Чи не найбільшим скандалом нинішньої виборчої кампанії стало формування окружних виборчих комісій.
Після того, як маргінальні партії, які є суто регіональними і здебільшого дислокуються у Криму, після жеребкування у Центральній виборчій комісії отримали право представництва у більшості чи навіть у всіх 225-ти ОВК, стало зрозуміло, що виборчий процес поставлено на межу зриву. Гостро постало питання навіть початку роботи комісій. Вони просто не могли зібратись.
Та навіть після початку роботи деяких ОВК краще не стало. Їхній склад, м’яко кажучи, не викликає довіри. “Є випадки, коли 20-річні люди без вищої освіти призначаються головами і заступниками голів комісій. Навіть люди понад 80 років призначаються. Повірте, тут немає якогось злого умислу з боку членів ЦВК. Є чітка вимога закону щодо квотного представництва партій на керівних посадах. Якщо партія подала всіх 20-літніх без досвіду роботи і вищої освіти, ми не маєм іншого виходу, як в межах цієї квоти обирати когось із них й призначати на керівну посаду”, – зазначає Андрій Магера, заступник голови ЦВК, повідомляє “Главком”.
Він розповів, якщо будуть достроково припинені повноваження члена окружкому, який обіймає керівну посаду, то ЦВК призначить на цю посаду іншого члена, якщо партія сама не запропонує заміну.
Зазначимо, що скандальні випадки незрозумілого представництва в окружкомах зафіксовані й у Львові. За повідомленнями опозиції, головою однієї з окружних виборчих комісій виявилась 20-річна дівчина, яка працює на Краківському ринку і навіть не знала, що є головою ОВК. У неї просто взяли паспортні дані і не сказали для чого.
Очевидно, що у питанні формування ОВК чітко прослідковуються брудні виборчі технології. Комітет виборців України навіть поширив інформацію про те, що “технічні” партії просто продають місця своїх представників у комісіях.
Опозиційні партії у Львові також заявляли про те, що до їх рук потрапили документи, що викривають схеми фальсифікацій в окружних виборчих комісіях представниками влади. Зазначимо, що деякі партії, не отримавши представництва в окружкомах, подали до суду, проте той відмовив у позовах.
КОМЕНТАР
Олександр Черненко, голова Всеукраїнської громадської органзації “Комітет виборців України”
ЦВК сформувало 225 окружних виборчих комісії у встановлений законом термін формально на папері. Але партії, які отримали право представництва у цих комісіях надали таких людей, яких дуже часто не можна було знайти. Вони живуть в інших регіонах України. В понеділок, коли закінчився останній термін проведення перших засідань ОВК, не всі вони відбулись, бо комісії не могли зібратись для кворуму, не могли знайти керівництво тощо.
Зараз відбувається процес заміни членів комісій від цих партій, які подали випадкових людей. Але ми можемо констатувати, що роботу ОВК було розпочато із запізненням, і навіть сьогодні вона нормально не триває. Досі відбуваються заміни представників в окружних виборчих комісіях, замість тих, хто просто не хоче працювати. Такі заміни відбулись вже у близько 80% комісій. Десь поміняли більше представників, десь менше.
Після початку роботи комісій ми вже можемо говорити про їхню низьку компетенцію і низький рівень роботи на нинішньому етапі. Щодо того, як потерпають від розподілу представництва у ОВК різні регіони, то тут немає особливої різниці. Якщо одна з партій, що отримала представництво у кожній із комісій подала людей, котрі живуть лише у Криму, то відповідно вони не приїжджають ні у Львів, ні у Донецьк. Вони просто не працюють.