Валерій Писаренко, народний депутат України фракції БЮТ, про вибори, можливість їхнього оскарження та відставку уряду
Те, чого очікували всі, але до останнього не вірили, сталося. Президент у час своєї відсутності у країні вкотре розпустив Верховну Раду. Уже сьогодні політичні сили шукають можливості для оскарження відповідного указу Президента.
- Пане Валерію, Ви заявили, що БЮТ підготував обґрунтування для оскарження указу Президента про дострокове припинення повноважень парламенту. Чи оскаржуватимете дату указу і в якому саме суді?
- Передусім, ми оголосили про намір, тому що вже сьогодні бачимо, що указ має деякі юридичні дефекти і, насамперед, ви про це правильно сказали, це порушення терміну видання указу. Йдеться про те, що сьогодні ще не закінчився рік з того моменту, коли Президент минулого разу розпустив парламент, а це прямо передбачено Конституцією України. По-друге, ми бачимо, що цей указ сам по собі є аморальним через те, що оголошувати вибори, коли Україна перебуває під впливом світової фінансової кризи, - напевне, не найкращий заспокійливий препарат для економіки України і для українців від Президента України. Якщо таке оскарження відбудеться, хоча зараз про це рано говорити, бо це вирішуватиме ще фракція БЮТ на засіданні, то воно є компетенцією окружного адміністративного суду міста Києва.
- Микола Томенко в ефірі "5 каналу" заявив, що "ініціаторами проведення позачергових парламентських виборів стали Президент Віктор Ющенко, глава Секретаріату Президента Віктор Балога, а також великий бізнесмен Ринат Ахметов". А які резони такої домовленості трьох?
- Думаю, що до цього питання ми повернемося через три - чотири місяці, коли у парламенті сформують нову коаліцію. Цілком зрозуміло, що найбільші шанси для створення коаліції є у Партії регіонів, комуністів, напевне, Блоку Литвина і блоку Ющенка, якщо пройде. Результатом такої коаліції буде прем'єр Віктор Янукович, Президент Віктор Ющенко і спікер - хтось з комуністів або литвинівців. Сьогодні проглядається лише економічний підтекст таких виборів. Партія регіонів досить довго не нарощувала капітал для Рената Ахметова і зараз робиться все за допомогою амбіцій Ющенка ще раз стати Президентом України, щоб розбалансувати Україну і привести її до дострокових виборів.
- Сьогодні на порядку денному Верховної Ради є низка важливих і невирішених питань. Зокрема, про внесення змін до бюджету для фінансування дочасних виборів, внесення змін до законодавства про вибори та реєстр виборців. Коли депутати візьмуться за цю роботу і чи візьмуться взагалі?
- Сьогодні немає впевненості, що Верховна Рада взагалі ухвалить будь-які, що стосуються виборчого процесу та фінансування виборів. Оскільки поки що немає ані узгоджених проектів, ані розуміння того, яким чином відбуватимуться вибори, за якими нормами законодавства. Тому, враховуючи те, що у парламенті сьогодні немає згоди щодо цих питань, я можу прогнозувати, що вибори відбудуться на основі того законодавства, яке сьогодні діє. І фінансування виборів, можливо, відбуватиметься не за допомогою механізмів Верховної Ради, а за допомогою Кабінету Міністрів.
- А чи можна буде на підставі відсутності реєстру виборців оскаржити та скасувати результати цих дочасних виборів?
- Думаю, що можна припустити, що це може бути підставою для оскарження виборів. Але, на мій погляд, відсутність реєстру значною мірою може спричинити фальсифікації на цих виборах.
- Чи БЮТ сьогодні вже готується до виборів? Йдеться про виборчі списки, штаби та перемовини з іншими політичними силами про входження до Блоку.
- Ми поки не обговорювали питання списку, його формування чи перебування у ньому окремих осіб у п'ятірці, десятці або сотні. Сьогодні маємо лише перші враження від указу Президента про дочасні вибори і можемо сказати, що, напевно, Блок Юлії Тимошенко стане ядром для всіх демократичних сил, які прихильні до європейського розвитку України, до тих гасел, з якими ми йшли на попередні вибори. Звичайно, що депутати, які не зрадили цінностей демократичної коаліції, прийдуть до лав БЮТ, де для них завжди буде місце. Тому можна прогнозувати, що "Народна самооборона" є одним із учасників наших наступних перемовин про спільний похід на вибори. Але поки що у БЮТ немає позиції щодо приєднання тих чи інших політичних сил до блоку або внесення до списку інших політиків.
- На ваш погляд, чи варто очікувати відставки Юлії Тимошенко з посади прем'єр-міністра? Нагадаємо, що Президент Віктор Ющенко вважає, що уряд, очолюваний прем'єром Юлією Тимошенко, виконуватиме свої обов'язки до моменту, коли новообрана Верховна Рада затвердить кандидатуру нового прем'єра.
- Президент не має повноважень щодо звільнення глави Кабінету Міністрів чи окремих його членів. Щобільше - Президент уже все зробив, коли розігнав парламент, у якому було достатньо можливостей сформувати демократичну коаліцію. Президент, насамперед, самостійно зрадив і демократичну коаліцію, і уряд Тимошенко. Сьогодні Юлія Володимирівна розмірковує, чи оголосити про відставку через неможливість подальшої співпраці з Президентом Ющенком.