Попри прогнози експертів, кількість кандидатів-мажоритарників в цьогорічній виборчій кампанії не виявилась захмарною. Навпаки, їх навіть менше ніж під час останніх виборів, які відбувались за змішаною системою десять років тому – 3188 у 2012 році проти 3504 кандидатів у 2002 році. Нагадаємо, що десять років тому 420 претендентів на нардепівський мандат зняли свої кандидатури вже під час виборчої кампанії, так само і цього року ще слід очікувати кількісних змін у списку кандидатів в одномандатних округах. Та навряд чи вони будуть такими масовими.
Що стосується партійних списків, то цього року у виборах в одномандатному окрузі візьмуть участь 22 партії, які зареєстрували 2643 кандидатів. Зазначимо, що нереєстрація лідерів опозиції Юлії Тимошенко та Юрія Луценка викликала обурення не лише частини українців, але й міжнародної спільноти. Проте таке рішення ЦВК було абсолютно очікуваним. Зокрема Комітет виборців України оцінює дії Центральної виборчої комісії як законні.
Інша річ, що опозиціонери сидять у в’язниці через свою політичну діяльність. Тому всі претензії незадоволених повинні стосуватись нинішньої влади в Україні. Міжнародна спільнота вже неодноразово заявляла, що ув’язнення опозиціонерів перешкоджатиме визнанню парламентських виборів в Україні демократичними, адже це штучне знищення політичної конкуренції в державі.
Якщо говорити про Львівщину, то у мажоритарних округах області зареєстровано 167 кандидатів, серед них 71 особа – самовисуванці. Найгарячішим виглядає Дрогобицький мажоритарний округ № 121, у якому зареєстрований 21 кандидат.
“Виборчі емоції у цьому окрузі зашкалюють. Це можна побачити і по прізвищах кандидатів, і по тій боротьбі, яка там вже розгорнулась”, – зазначила учора під час прес-конференції Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної громадської організації “Комітет виборців України”.
Серед лідерів за кількістю кандидатів також Сихівський мажоритарний округ № 115 (18 кандидатів) і Яворівський округ № 122 із Старосамбірським округом № 125 (по 16 кандидатів).
“Ми розуміємо, що реально боротись будуть 3 – 4 кандидати у кожному окрузі. Решта виконують функцію самопіару чи презентують політичну силу, від якої зареєструвались. Вони можуть виконувати функцію допомоги комусь із основних кандидатів, зокрема розповсюджувати “чорний піар” про конкурентів, чого собі не можуть дозволити “позитивні” основні кандидати. Окрім цього, ці допоміжні кандидати впливатимуть на дільничні виборчі комісії”, – додала Оксана Дащаківська.
Зауважимо, що найменше претендентів на мандат у Залізничному окрузі №116 – лише 9 кандидатів.
Однією із маніпулятивних технологій виборів стала реєстрація кандидатів-клонів, людей із однаковими прізвищами. Зокрема у Яворівському окрузі змагатимуться три “Козака”, у Стрийському окрузі поборються два “Канівця”, а у Дрогобицькому окрузі зареєстровано по два кандидати із прізвищами “Задорожний” і “Старовойт”.
У двох округах Львова з’явились кандидати із прізвищем “Садовий”. Цікаво, що за словами Оксани Дащаківської, дослідження виборчих кампаній показали, що ефект використання клонів є нульовим. Виборці лише стають більш уважними.
Серед інших технологій, які використовуватимуться на виборах, буде і питання статусу опозиції, коли, знаючи настрої виборців, багато із кандидатів декларуватимуть себе противниками нинішньої влади.
Загалом експерти стверджують, що результати виборів у мажоритарних округах Львівщини значною мірою будуть несподіваними.
“Не буде багато округів, де люди робитимуть вибір за політичними мотивами… Проблема Львівщини полягає в тому, що тут на вибори йде кілька колон опозиції, кожна з яких називає себе єдиною і справжньою, що дезорієнтує виборців. Політичні структури на цих виборах надто персоніфіковані, і практично немає кандидатів, що несуть до виборця візію розвитку країни, вони радше спекулюють на певних затребуваних штампах, на кшталт мовного питання”, – наголосив Ігор Марков, соціолог, завідувач сектора етносоціальних досліджень Інституту народознавства НАН України.