
Політична ситуація в Україні не перестає турбувати міжнародну спільноту. Так, депутат Європарламенту, співголова фракції зелених Ребекка Хармс ще раз наголосила на тому, що Євросоюз та Світова організація торгівлі повинні посилити тиск і заморозити міжнародні угоди з Україною, які зараз обговорюються.
Євродепутат також закликає розглянути питання про подальші можливі санкції, зокрема відмову у візі тим, хто намагається підірвати демократичний розвиток України задля власної політичної вигоди. Про це повідомляє “Український тиждень”.
Зокрема, євродепутата обурили нещодавні заяви заступника генпрокурора Рената Кузьміна щодо нових кримінальних справ проти Тимошенко. Ребека Хармс уже звернулася до Єврокомісії, щоб з’ясувати, як вона розцінює “погані” новини з України та якій стратегії слідує. За словами Хармс, ЄС має негайно відреагувати на дії української влади щодо лідерів опозиції, проте лідери Євросоюзу нині більше схожі на пасивних спостерігачів за політично заплямованим правосуддям.
Цікаво, що Хармс вийшла за межі вже звичної риторики і заявила про введення санкцій, не чекаючи виборів в Україні. “Саме передвиборчий період – дуже важливий. І потім дебатувати в Європарламенті вже може бути запізно”, – додає вона.
Євродепутат навряд чи сприйматиме майбутні парламентські вибори як вільні та демократичні, якщо в Україні не відбудуться зміни.
США знову попереджають
Неоднозначною залишається і позиція Сполучених Штатів щодо України. Нагадаємо, що в Конгресі США вже був представлений проект резолюції щодо нашої держави. Як зазначає старший співробітник Комісії США з безпеки та співробітництва в Європі (Гельсінської Комісії) Орест Дейчаківський, метою резолюції є сприяння проведенню в Україні виборів, які б відповідали міжнародним стандартам. Серед перших кроків, до яких закликають українську владу американські законодавці, є звільнення екс-посадовців, ув’язнених за політичну діяльність.
“Абсолютно не відповідають дійсності припущення, що метою Гельсінської Комісії є ізоляція України. Тому положення резолюції є дуже чіткими. Там зазначено про відмову у в’їзді до США певним українським посадовцям. Резолюція містить чіткий сигнал – якщо людина вдається до певних дій, саме порушення прав людини, антидемократичних дій, корупції – ми їм просто відмовимо у в’їзді до США”, – наголосив Дейчаківський в інтерв’ю “Голосу Америки”.
Якщо ж влада не прийме до уваги ці застереження, то Конгрес розгляне можливість застосувати до нашої країни такі самі санкції, як проти Білорусі.
Санкції вже є
Своєю чергою колишній посол України в Білорусі Роман Безсмертний певен, що США вже застосували санкції проти нашої країни. Проте вони стосуються дипломатичної площини, тому непомітні для широкого загалу.
Якщо колись співпраця між державами виявлялась на рівні президентів, то поступово вона понизилась до глав урядів, а нині перебуває суто на технічному рівні.
“Тобто співпраця є, але про це соромно заявити, тобто на рівні керівників відділів у якихось департаментах. І нині вже це пониження проявилося”, – зазнає Роман Безсмерний, інформує агентство УНН.
Надалі ситуація може розвиватись введенням двох видів санкцій: політичних та економічних. Перший передбачатиме ігнорування України на міжнародних форумах. Україна вже близька до такого ігнорування. “Можуть просто не запрошувати… Особливість України – що USA та Ukraine поруч, але можуть посадити десь поміж країн Африки, для того, щоб було затишно та зручно… У тому світі не б’ють по голові. У цивілізованому світі спокійно показують, що можна витворяти все, що завгодно, але тоді ось ваше місце”, – зазначив він.
Другий вид санкцій – блокування рахунків нинішнього керівництва України з паралельним обмеженням доступу країни до найбільших ресурсних ринків, зокрема обмеження участі країни в торгівлі зброєю або компонентами зброї, а також обмеження торгівлі паливно-мастильними матеріалами.
Як відомо, після введення подібної практики щодо Білорусі, ця країна втратила приблизно сім мільярдів доларів прибутку до держбюджету.