У жовтні на українців чекає дуже важкий вибір. Політики намагаються переконати нас, що доведеться обирати майбутнє країни на багато років наперед, а цьогорічні парламентські вибори можуть стати ледь не останніми. Та чи здатен хтось із політичних гравців насправді відстоювати, окрім власних інтересів, ще й національні?! Після подій 2004 – 2005 років, коли ми вже нібито скоригували рух України у правильному напрямку, нас знову намагаються обманути.
Традиції українського політикуму не передбачають боротьби ідеологій – лише механічну зміну виконавців головних ролей. Це не розчарування чи підігрівання владі, як часто говорить опозиція. Адже декларування демократичності не повинне звільняти кандидатів від громадського контролю. На жаль, політики на це не зважають…
За чотирнадцять днів виборчої кампанії – 2012 ЦВК прийняла документи 3075 кандидатів у народні депутати, що мають намір балотуватися у мажоритарних округах. Як бачимо, дуже багато людей хочуть отримати бажаний мандат народного депутата України.
Серед них приблизно однакова кількість самовисуванців і кандидатів від політичних партій прагне змагатися за 225 місць у парламенті. Решту мандатів розіграють ті, хто “сховався” у партійних списках.
Головний міф, створений під ці вибори, – боротьба двох сильних і об’єднаних таборів – вже знищений. Опозиціонери боротимуться один з одним, при цьому їхнє протистояння буде ще жорсткішим, аніж із провладними кандидатами.
Розмови про ідеологічні чи ціннісні вибори також не витримують критики.
“Ідеологія партій – це міф, вигідний усім партіям”, – зазначає виконавчий директор Львівської обласної організації “Комітет виборців України” Оксана Дащаківська.
Політичні сили будують кампанії не на ідеології, а на вигідних для рейтингу речах. І владі, і опозиції вигідний розкол суспільства задля його мобілізації. Тому використовуються дуже слизькі та небезпечні питання, зокрема мовне. Якщо політики побачать, що “мовний” закон працює так, як вони й передбачали, то використовуватимуть інші небезпечні речі для власного рейтингу – аж до федералізації країни.
Зазначимо, що в цих іграх жодна зі сторін не замислюється над реальною небезпекою своїх дій. Після виборів ситуація може вийти з-під контролю.
Якщо проаналізувати її ще глибше, то побачимо, що вибори – це звичайна гра, результат якої вже відомий. Партії знають прохідну межу списків, проте й далі уперто зомбують своїх виборців пафосними розмовами про абсолютну перемогу і зміну політичної ситуації. Політсили навіть не намагаються реально боротись за збільшення кількості своїх прихильників.
Зі слів Оксани Дащаківської, також варто усвідомити, що виборець як такий узагалі викинутий із виборчого процесу. Йому відводиться роль гвинтика у великому механізмі! Українець повинен лише прийти на виборчу дільницю і поставити галочку в бюлетені. “Єдина цінність для кандидатів у нардепи – дорватись до корита або залишитись біля нього”, – наголошує Оксана Дащаківська.
“Насправді під час виборів реальними є лише дві речі: автобіографія кандидатів і декларація про доходи. Адже вони виходять за межі виборчого процесу. Тому якщо людина не хоче помилитись у виборі, то може порівняти ці два документи, оприлюднені кандидатом”, – каже Андрій Буткевич із ГО “Інститут політичних технологій”.
Можемо навести найбільш яскраві приклади, які свідчать: у парламент рвуться заможні люди, і не останньою причиною цього є бажання здобути можливість спокійно примножувати свої статки.
Так, у декларації однієї з кандидаток-”регіоналок”, що має нардепівський мандат із 2007 року, зазначене володіння десятками мільйонів гривень, десятьма зовсім не дешевими автомобілями, 1,5 га землі, будинком площею 460 квадратних метрів, двома квартирами площею 62,5 квадратного метра і 63,7 квадратного метра. При цьому вона не відмовилась від матеріальної допомоги і отримала 34 тисячі 850 гривень!
А один із чиновників Януковича, який іде на вибори, задекларував, що купив автомобіль за два мільйони гривень!
Не відстає від них і кандидатка від Об’єднаної опозиції, що володіє сімома квартирами, будинком і десятками мільйонів гривень на рахунках.
І таких прикладів багато! Є й більш цинічні, що приховують свої статки.
Зазначимо: дивує не так багатство людей, як те, що воно використовується у політичній кар’єрі. Українська політика вже давно стала закритим клубом заможних людей, яких не цікавлять наші з вами проблеми. Проте вони дуже добре навчені захищати власний бізнес.
Тож українці знову обиратимуть менше зло. І цією ситуацією знову скористаються всі політичні сили.
А далі нас чекатимуть президентські вибори, які в нинішній політичній ситуації вирішуватимуть набагато більше. По суті, вони вже почалися з ув’язнення Тимошенко. Можна зауважити, що теперішня риторика політиків більше спрямована на майбутні політичні перегони. А поки що головні гравці прагнуть зайняти кращі початкові позиції.
КОМЕНТАРІ | |
Ігор Юхновський, академік НАН України, народний депутат України I - ІV скликань: |
Анатолій Романюк, доктор політичних наук, керівник Центру політичних досліджень: |
- Українці даремно себе взаємопринижують. Це приниження інспіроване дією закордонних служб і підривних елементів. Українці не повинні себе принижувати. Українці - дуже достойна нація. Вважається, що колись було добре, колишні політики були досконалі, а теперішні - недосконалі. Це не відповідає дійсності. Колишні політики мали певну кількість недоліків у тих обставинах, в яких жили, так само, як і теперішні. До цього потрібно спокійно ставитись. Вважаю, наше завдання полягає у виборі нової Верховної Ради, яка буде більш українською і патріотичною, аніж теперішня. Тому ганити тих претендентів до парламенту, яких визначили національно спрямовані партії, в жодному разі не можна. Ми повинні їм довіряти, бо іншого виходу в нас немає. Ми повинні їх поважати, змусити їх поважати інших і самих себе, тобто працювати. Тому мені здається, що ми маємо подивитись на списки всіх партій і проголосувати за ту, яка є національно спрямованою, патріотичною і яка набере найбільшу кількість голосів. Якщо ж якась партія, що висунула своїх кандидатів до парламенту, при наближенні виборів побачить, що не набирає 5%, то всі її прихильники мають голосувати за ту партію, яка набере найбільшу кількість відсотків і є найбільш патріотичною. Така моя порада. Іншого виходу в нас немає. Кандидатів у списках вже не змінимо, але маємо правильно проголосувати. | - Те, що маємо, - результат того законодавства, яке існує в Україні. На мою думку, в цьому інтерес політиків, присутніх в Україні. Це стосується як провладних, так і опозиційних сил. Вони періодично змінюють одна одну у владі. Вони не погоджуються на впровадження перевіреного у багатьох країнах законодавства. Це стосується, зокрема, і контролю за видатками. Контроль за видатками - одна з головних характеристик виборів. Якщо ми дозволяємо безконтрольну кількість грошей на виборах, то залишаємо право участі в мажоритарних округах виключно заможним людям. |