Сьогодні завершується термін висунення кандидатів у нардепи. ЦВК ще чотири дні прийматиме документи від них і одинадцять днів реєструватиме охочих.
Після повернення “мажоритарки”, у Центральної виборчої комісії значно побільшало роботи. Якщо минулі парламентські вибори-2007 відзначились однією з найменших кількостей кандидатів, що можна також пояснити позачерговим волевиявленням, то цьогорічна кампанія, на думку експертів, може побити рекорди.
За дев’ять днів роботи, ЦВК вже прийняла документи від близько двох тисяч мажоритарників. Звичайно, не всі вони будуть зареєстровані, проте загальна їхня кількість зростатиме щодня.
Для порівняння зазначимо, що в останніх парламентських виборах, які проходили за змішаною системою (2002 рік), брали участь трохи більше трьох тисяч кандидатів в одномандатних округах.
Одним із трендів цьогорічних виборів будуть “технічні” партії, які не висуватимуть своїх списків на вибори, а лише одного-двох кандидатів у мажоритарних округах, щоб брати участь у формуванні виборчих комісій. Заступник голови ЦВК Андрій Магера в ефірі каналу ТВі зазначив, що цим правом зловживатимуть партії, назви яких навіть нікому не відомі.
Нагадаємо, що подавати кандидатури для включення у виборчі комісії можуть усі партії і кандидати, які балотуватимуться як від партії, так і як самовисуванці. Кількість членів дільничих та окружних комісій обмежена, тому парламентські партії матимуть в них представництво гарантовано, а решта визначатиметься за жеребом.
Партії-одноденки можна вважати спробою позбутись тавра “самовисуванців”, яке, на думку соціологів та політологів, не надто сприяє прихильності виборців. Загалом, поява “технічних” партій – це недосконалість українського законодавства, що вигідна усім без винятку великим політичним силам.
У свою чергу Олександр Черненко, голова громадської організації Комітету виборців України, що отримала від ЦВК дозвіл мати офіційних спостерігачів під час виборів, припустив: “Більшість кандидатів в одномандатних округах контролюватимуться партіями, що мають найкращі шанси потрапити до Верховної Ради”. Про це повідомляє ВВС – Україна.
КОМЕНТАР |
Анатолій Романюк, доктор політичних наук, керівник Центру політичних досліджень: |
- Ми вже сьогодні є свідками того, що ЗМІ повідомляють про чисельні випадки, коли в межах мажоритарних округів окремі кандидати роздають продукти харчування чи інші товари. Це - заборонено законом. Коли питання почали ставити у правову площину, то відповіді подавались такі: досить часто це є народні депутати, які надають матеріальну допомогу своїм виборцям і це нібито не зовсім суперечить закону. Це є прикладом, коли окремі кандидати ведуть кампанію на межі, яку можна трактувати у різний спосіб. На мою думку, це значною мірою пов'язано із недосконалістю виборчого законодавства і практикою виборчих кампаній, яка склалась в Україні. У європейських країнах існує дуже чітке формулювання, що вважати підкупом виборця. Порушенням виборчого законодавства і відповідальність за це. Дуже багато з того, що роблять наші кандидати, на Заході призвело б до їхнього зняття з виборів.Другим варіантом боротьби на грані фолу є те, що вибори набули форми боротьби двох таборів: є кандидати провладні і від опозиції. В цій ситуації результат виборів буде залежати від того, наскільки політичні партії, які відносять себе до опозиційних, здатні об'єднатись та вгамувати амбіції своїх членів. Ми ж бачимо, що у низці округів таке не відбувається. Є багато кандидатів, які називають себе представниками опозиції поруч із затвердженими кандидатами. Виборцю буде потрібен час, щоб розібратись - хто є реальною опозицією, а хто ні. Третій варіант боротьби на грані фолу - те, що кандидати використовуватимуть дії, які можна трактувати як наклеп. Вже сьогодні ми можемо побачити листівки, які спрямовані проти інших кандидатів.Також фоли будуть пов'язані із появою суто для виборів різних соціологічних агенцій, котрі даватимуть результати досліджень у різних мажоритарних округах для маніпуляції думкою виборців.Думаю, що все це буде під час виборчої кампанії. Щодо адмінресурсу, то його використання залежатиме від регіону. У Львівській області, на відміну від інших, адмінресурс не буде відчутним. Можливо, будуть навіть зовсім не провладні кандидати, які намагатимуться використати допомогу органів міського чи регіонального рівня. |
На самовисуванців найбільшу ставку робить партія влади. Принаймні такий висновок випливає із списку її офіційних кандидатів-мажоритарників, який не вражає. Зокрема, і у Львівській області. Щодо Об’єднаної опозиції, то вона так до кінця і не змогла розібратись на кого ставити, навіть із свого оточення.
Невеликі округи (від 146-ти до 180 тисяч виборців) та значна кількість кандидатів у кожному з них призводять до дуже жорсткої боротьби між політиками.
В інтерв’ю “Фактам і коментарям” Андрій Магера припустив, що значно підвищиться рівень корумпованості виборчого процесу. “Дії мажоритарників в кращому випадку будуть на грані фолу. У гіршому випадку в хід підуть прямий підкуп виборців, залякування і шантаж конкурентів, спроби використання адміністративних важелів впливу на хід виборчого процесу”, – зазначив представник ЦВК.
Тож ситуація лише набирає оберти. Відносний спокій зникне після завершення реєстрації усіх кандидатів – 20 серпня.
Поляки готуються спостерігати
МЗС Польщі спільно з фундацією “Знати як” оголосили набір спостерігачів, які в межах місії ОБСЄ працюватимуть на парламентських виборах в Україні з 17 вересня по 10 листопада, повідомляє Укрінформ.
Згідно з вимогами, особи, які виявлять бажання стати спостерігачами, мають добре володіти англійською мовою, перевага також надаватиметься кандидатам із знанням української чи російської мов. Крім того, від них вимагається знання соціально-політичної ситуації в Україні, досвід спостерігача за виборами в Польщі чи за кордоном від різних організацій. Майбутні спостерігачі повинні володіти високими організаційними здібностями і бути спроможними працювати в ситуації стресу і багатогодинної роботи. Охочих шукатимуть до завтра.