Випробування виборами

ЦВК доведеться самотужки виправляти недоліки виборчого закону. Цим можуть скористатися політики

ЦВК доведеться самотужки виправляти недоліки виборчого закону. Цим можуть скористатися політики

Цьогорічні парламентські вибори будуть особливо непростим випробуванням не лише для тих, хто у жовтні прийде на дільниці, але й для організаторів процесу волевиявлення – Центральної виборчої комісії. Своєрідним криком відчаю стали заяви голови ЦВК Володимира Шаповала, які він зробив на цьому тижні. Він невдоволений рішенням парламенту встановлювати відеокамери на виборчих дільницях, адже це малоефективно та не погоджено із комісією, а також він бідкається на прогалини у виборчому законі, непродуманість яких доходить до абсурду.

ЦВК пропонувала поправки до закону, проте парламент за них не голосував. “Ми зробили все, що могли”, – сказав Шаповал. 

Прийняли і залишили

Після доволі сенсаційного ухвалення нового закону “Про вибори народних депутатів України” у листопаді минулого року парламентською більшістю в тандемі з опозицією, документ ще потребував вагомих доопрацювань. Проте нардепи цього досі так і не зробили. Зокрема в законі залишилась норма, яка не передбачає прізвищ кандидатів в бюлетені.

КОМЕНТАР

Олександр Черненко, голова Всеукраїнської громадської органзації "Комітет виборців України"

Те, що сказав Володимир Шаповал було абсолютно очевидним. Закон, пропри його плюси, містить низку абсурдних речей та технічних недоречностей, які значно ускладнюють роботу ЦВК. Після рішення Конституційного Суду, який змінив закон, цей документ  також потребував вдосконалення. Навіть був підготовлений і внесений до ВРУ проект закону про внесення змін до ЗУ "Про вибори народних депутатів України", але його відкликали. Тепер ЦВК сама своїми постановами буде змушена виправляти всі недоліки. Та тут варто наголосити, що Центральна виборча комісія повинна діяти виключно в межах законодавства. Якщо певні недоречності ЦВК почне трактувати хай навіть і логічно, але формально перевищивши свої повноваження (розуміємо, ЦВК має виконувати закон, а не вдосконалювати його), то всі ці постанови дуже легко можна буде оскаржити в суді.  Тому, безперечно було б логічним, щоб зміни до закону відбулись у Верховній Раді. А так ЦВК поставлена у ситуацію, коли щоб хоч якось організувати виборчий процес, потрібно виправляти недоречності у "ручному режимі".  

ЦВК виправлятиме те, що недогледіли законотворці, власними постановами. “Сама ситуація буде вирішена таким чином – це очевидно, і нікуди ми від цього не дінемося: ЦВК своїми постановами по суті підмінить Верховну Раду й буде займатися тим, що в Конституції віднесене до повноважень парламенту”, – зазначив Володимир Шаповал в інтерв’ю “Комерсант-Україна”. 

Голова ЦВК визнає, що такий спосіб виправлення ситуації може суперечити українському законодавству, проте не бачить інших можливостей, щоб не провалити парламентські вибори.

Конфлікт інтересів

Форс-мажори, пов’язані із недосконалістю виборчого законодавства невигідні усім, проте кожен політичний гравець за певних обставин може їх використати. Якщо прийняті для заповнення прогалин законодавства постанови ЦВК будуть оскаржені в суді, і суд матиме підстави скасувати їх, то виборчий процес буде просто паралізованим.

Те, що парламент не виправляє навіть технічні недоліки закону можна пояснити не лише якістю законодавчої роботи в Україні, а й  домовленостями між опозицією та більшістю про невтручання у текст документa.

ДО ТЕМИ

Із ЗУ “Про вибори народних депутатів України” 

“У виборчому бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі назви партій розміщуються у порядку їх номерів, визначених жеребкуванням, яке проводить Центральна виборча комісія за участю представників партій у Центральній виборчій комісії після закінчення реєстрації кандидатів у депутати від партій перед затвердженням форми і тексту виборчого бюлетеня. У виборчому бюлетені зазначаються визначений жеребкуванням номер кожної партії, повна назва відповідної партії, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) перших п’яти кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії…”. 

(Як бачимо, про прізвища кандидатів автори закону забули – “Пошта”. А вже у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі зазначаються в “алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) зареєстрованих у цьому окрузі кандидатів у депутати”. )  

“Якщо у Верховній Раді України ставити на голосування зміни до закону, то може бути цілковито спотворений його текст”, – зазначив у коментарі для “Пошти “ народний депутат України Андрій Парубій.

Опозиційний нардеп також наголосив на небезпеках, до яких може призвести нинішня ситуація. За його словами, вона полягає в тому,  що ЦВК своїми постановами регулюватиме виборчий процес. А оскільки більшість в ЦВК є представниками від Партії регіонів та її сателітів, то питання, які є конфліктними, там можуть вирішувати за принципом політичної доцільності на користь провладної позиції. Та  щодо суто технічних прогалин у законі, то вже був досвід, коли ЦВК своїми постановами корегувало певні речі, зокрема під час президентських виборів. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4031 / 1.6MB / SQL:{query_count}