Без санкцій… поки що

Попри численні заяви Заходу, що містять вимоги звільнити опозиціонерів, реальні санкції проти України є невигідними ні США, ні Європі

Попри численні заяви Заходу, що містять вимоги звільнити опозиціонерів, реальні санкції проти України є невигідними ні США, ні Європі

Захід лякає українську владу можливими санкціями з моменту ув’язнення колишніх урядовців,  зокрема Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Посил міжнародного співтовариства такий: якщо українські високопосадовці не відмовляться від вибіркового і політично вмотивованого “правосуддя” та переслідування опозиції, то їх обмежать у правах – заборонять в’їзд на територію ЄС і США, а Україну позбавлять головування у 2013 році в ОБСЄ… Та, видається, ці аргументи на них не впливають…

Ще одне попередження

Після проекту нової резолюції Конгресу США, про який вже писала “Пошта”, представники Сполучених Штатів знову закликали звільнити колишніх членів українського уряду, які перебувають у місцях позбавлення волі на сумнівних підставах. Так, Ієн Келлі, представник США при ОБСЄ, в офіційному комюніке заявив, що “політично вмотивоване переслідування екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та інших колишніх українських високопосадовців викликає сумніви у відданості влади України засадам демократії та верховенстві закону”. Про це повідомляє Радіо Свобода. 

Автор документа закликає уряд України дотримуватися своїх зобов’язань перед ОБСЄ і  звільнити Тимошенко та Луценка.

“Вони не повинні бути обмежені щодо участі у веденні державних справ. Це особливо важливо напередодні майбутніх парламентських виборів в Україні та головування України в ОБСЄ у 2013 році”, – зазначено в комюніке. 

Нагадаємо: про політичне переслідування опозиції в Україні вже заявляли представники і ЄС, і НАТО, і США. Попри заяви та резолюції, офіційні представники країн та організацій обмежились бойкотом Євро-2012 в Україні та ігноруванням Віктора Януковича. 

Словом чи ділом?

Експерти одноголосно заявляють: санкції проти України загалом і президента та його оточення зокрема найближчим часом неможливі. Україна не стане другою Білорусією хоча б через те, що Захід не наважиться  штовхнути її у ще міцніші обійми Росії. Наша держава важлива для Заходу як буфер між ЄС та РФ. До того ж на подальшу перспективу для міжнародної спільноти важливо зберегти в Україні хоч якісь демократичні здобутки минулих років. Ізоляція країни навряд чи дасть позитивні результати.

А от санкції проти окремих українських посадовців могли б стати яскравим свідченням безкомпромісної позиції міжнародного співтовариства, якщо така позиція є...

Очевидно, що Захід чекає парламентських виборів в Україні, які мають відбутися 28 жовтня. І рішення ухвалюватиме вже після них. 

КОМЕНТАРІ

Євген Захаров, голова Української гельсинської спілки з прав людини:

Петро Жук, політолог, директор Центру з інформаційних проблем територій НАН України:

- Наші високопосадовці вважають, що їх лише лякають і що насправді ніяких санкцій не буде. Вирішили, що впроваджуватимуть реформи, робитимуть демократичні перетворення і так далі і що це все їм нібито пробачать. Як  політичні репресії і те, що лідери опозиції перебувають за ґратами. Думаю, вони дуже помиляються, оскільки факт політичних переслідувань перекреслює всі досягнення, які можуть бути. І наші високопосадовці мали б це розуміти, виходячи хоча б із власного інстинкту самозбереження. Це закінчиться для них погано. Ті, хто причетний до політичних переслідувань, не зможуть жити так, як планують: їздити на Захід, користуватись грішми. Найближчим часом реальні санкції неможливі, проте в майбутньому цілком реальні. - Можна говорити про моральну нелегітимність санкцій, якщо вони будуть. Якщо ж ідеться про санкції щодо України, тоді потрібно впроваджувати їх і щодо Румунії (там також засуджений Адріан Нестасе - відомий політичний діяч). Тоді слід переглянути й ситуацію у Європі, щоб усі політики були поза відповідальністю перед законом, а це не може бути нормальним.Зрозуміло, "вибіркове" правосуддя у нас є. З ним можна боротись, а можна його уникнути. Перший шлях - це випустити всіх, що призведе до хаосу і знищення держави як такої. Нормальним є другий шлях - потрібно судити всіх, хто скоював злочини.Проте Європа примушує нас іти першим: не судити тих, хто порушив Конституцію, підписав "харківські угоди", а випустити всіх, хто вчинив щось проти України.Тут навіть між Луценком і Тимошенко є різниця. Якщо справа Луценка - це відверта особиста помста, то з Тимошенко все зовсім по-іншому. Так, судовий процес над нею дикий і беззаконний, але зміст в обвинуваченні є:  вона справді завдала шкоди державі Україна. І українці це, згідно із результатами соцопитувань, розуміють. Зазначу, що санкції з боку Заходу є лише способом налякати нинішнє керівництво України - насправді вони зашкодять і Європі, і США, адже ще сильніше штовхають Україну в обійми Росії.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5040 / 1.59MB / SQL:{query_count}