“Регіонали” зможуть змінити спікера

Конституційний суд рекордно швидко розглянув подання депутатів від Партії регіонів щодо процедури обрання та звільнення спікера парламенту

Конституційний суд рекордно швидко розглянув подання депутатів від Партії регіонів щодо процедури обрання та звільнення спікера парламенту

Як завжди у потрібний момент, коли для легітимізації своїх дій конче потрібне правове підґрунтя, Партія регіонів використовує “кишеньковий” Конституційний суд. Недарма ж його вичищали від неугодних суддів у 2010, напередодні відміни політреформи. 

Ось і тепер КС знову підіграв “регіоналам”, визнавши неконституційною норму регламенту ВРУ, яка передбачає відкликання та обрання спікера бюлетенями. Підіграв відкрито, адже розглянув і виніс рішення за два дні – 9 липня КС відкрив провадження за конституційним поданням 51 нардепа від Партії регіонів, а вже 11 липня виніс рішення. І це незважаючи на те, що експерти говорили про “нереалістичність” проходження такої процедури за місяць.

КОМЕНТАР

Олександр Солонтай, політолог, експерт "Інституту політичної освіти":

- Партія регіонів просто показала, що Литвин "ручний", що вони можуть зробити з ним все, що захочуть, тому йому немає сенсу продовжувати свою гру. Вже навіть не важливо, що зробить сам Литвин. Він уже не гравець у політиці, він - "політичний пенсіонер". Його політичній силі кінець.

Зокрема, суд визнав неконституційними положення ч. 5 і 6 ст. 75, а також ч. 4 ст. 77 закону “Про регламент Ради”. Відповідно до двох статей регламенту, які визнані неконституційними, спікер обирався та звільнявся за умови, якщо за це буде надано 226 голосів шляхом таємного голосування бюлетенями, при цьому самі бюлетені повинні були взяти 300 депутатів. 

Парламентська більшість зможе легко позбутись норовливого спікера Володимира Литвина, котрий показово подав у відставку, відмовившись підписувати і зміни до регламенту ВРУ, і скандальний “мовний” закон. “Карту” Литвина бито.

Вочевидь, парламентська більшість захоче звільнити спікера відкритим поіменним голосуванням через систему “Рада”. 

Сам Володимир Михайлович ще напередодні оприлюднення рішення суду заявив, що КС не може втручатись у регламент парламенту. 

“Порядок і процедура обрання голови ВРУ є питаннями внутрішньої організації роботи парламенту, які не можуть піддаватися конституційному нормоконтролю”, – зазначив спікер у листі до КС.  

Цікаво буде спостерігати за діями парламентської більшості, а також позицією Литвина на найближчій позачерговій сесії ВРУ. Нагадаємо, що за попередньою інформацією сесія має відбутись 31 липня. Для цього потрібно зібрати підписи 150 народних депутатів.

Щодо дій опозиції, то віце-спікер Микола Томенко у четвер, як повідомляє УНІАН, заявив: “Як ми діємо, ми ще рішення не прийняли. Якщо у переліку питань буде звільнити Литвина, то там нам нема чого робити. Якщо у переліку питань будуть серйозні питання, тоді ми будемо збиратися і вирішувати”. Нагадаємо, що Томенко також написав заяву про відставку. 

ДО ТЕМИ

Вільним крісло не буде

На думку провідного експерта політико-правових програм Центру Разумкова Костянтина Диканя, Партія регіонів намагатиметься посадити в крісло голови ВРУ нинішнього першого заступника спікера, комуніста Адама Мартинюка. На його погляд, це єдиний реальний варіант розвитку подій, оскільки кандидата від ПР не підтримає більшість, повідомляє “Український тиждень”. “Хто за “регіонала” проголосує? Це питання. Якби у Партії регіонів було 226 голосів, колізії б не було. Яка в цьому випадку може бути комбінація? Тільки Партія регіонів і КПУ. Іншої комбінації я не бачу”, – зазначив Костянтин Дикань. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4177 / 1.57MB / SQL:{query_count}