Користуючись свавіллям влади, безхребетністю опозиції та відсутністю критичного мислення в суспільстві, своє тріумфальне повернення готують комуністи, екс-президент Ющенко та інші аутсайдери майбутнього виборчого процесу – 2012.
Маючи метою свого повернення розосередження голосів, яке зіграє на користь влади, ці політики, проте, можуть отримати реальний шанс на подальше владне життя.
Компартія, поставши на межі заборони на початку дев’яностих, під час виборів завжди отримувала значну частину голосів. Нині комуністи становлять мінімум складу парламенту, адже їхній електорат із відданості загального блаженства та рівності швиденько перепрофілювався на відданість олігархії. Нині, тісно співпрацюючи з владною партією, комуністи паралельно паразитують на її недоліках та прорахунках.
Лозунги, з якими вони йдуть на вибори, діаметрально протилежні владним діям і роботі самої Компартії. Втім це не заважає заявляти першому заступникові голови ВРУ Адамові Мартинюку, що Компартія України на виборах за списком набере як мінімум 15% голосів.
КОМЕНТАР |
Олексій Антипович, директор соціологічної групи "Рейтинг": |
- Насправді говорити про повернення Ющенка у велику політику було б можливим, якщо б він ішов у парламент в мажоритарному окрузі. Сумніваюсь, що "Нашій Україні" вдасться пройти 5-відсотковий бар'єр, яким би не був ребрендинг і які б не були об'єднання.Інша річ, що певні відсотки (небагато) "Наша Україна" може набрати. Все залежатиме від передвиборчої кампанії, яка вестиметься. І це більше стосуватиметься Західної України, що, відповідно, понизить якоюсь мірою об'єднану опозицію і "Свободу". |
Зі слів Мартинюка, більшість нинішніх нардепів на парламентських виборах – 2012 балотуватимуться не за партійними списками, а в округах. Мартинюк зазначив, що рейтинг Партії регіонів може зрости, якщо вона й далі йтиме своїм курсом, але в неї, “як ні в кого іншого, є шанси на погіршення рейтингу, бо міра відповідальності за стан справ безпосередньо лежить на Партії регіонів”.
Водночас він заявив, що КПУ не перебуває у владі – просто є близько до неї. Зняття із себе відповідальності за критичний стан країни комуністам завжди добре вдавалося. І якщо до 15-відсоткової позначки їм навряд чи вдасться дотягти, то, згідно з результатами опитувань групи “Рейтинг”, за КПУ готові проголосувати 7,6% виборців.
Несподіване “друге народження” відчув і президент на пенсії Віктор Ющенко, чиє самовисування у партійних списках напівмертвої “Нашої України” рівноцінне теоретичному поверненню в політику Леоніда Кучми. Після того як Ющенко заявив, що балотуватиметься за партійними списками, стала відомою й категорія, на яку він орієнтується.
“16% українців нині не знають, за кого голосувати. 14% сказали, що проти всіх. Можливо, їм потрібен проект, про який я говорю. На те і розрахований цей проект”, – каже Ющенко.
Орієнтація на “проти всіх” так чи інакше не принесе новому проекту Ющенка успіху, адже далеко не всі з його потенційних виборців апатичні – більшість із них голосує проти всіх через розчарування, породжене його владою. Тож єдине, чого, вірогідно, доб’ється політик, то це відбере деяких потенційних виборців у опозиційних партій.
Поки що чинний спікер парламенту після закінчення каденції теперішнього скликання ВРУ міг торувати шлях лише в одному напрямку – на пенсію. Проте вдало розігране на власну користь “мовне” питання перетворило Литвина на традиційного врівноважувача усіх політичних процесів, якого несправедливо підставили його ж опоненти.
“Це рана на серці, яка кричить”, – сказав Литвин, перебуваючи на Житомирщині. Однак вважає, що не може вийти із партії: “Я не покину 300 тисяч людей”. Не покидаючи партії, Володимир Литвин мислить досить тверезо для того, аби зрозуміти наближення кінця його політичної сили. Саме тому спікер балотуватиметься в окрузі на Житомирщині, де його гідна позиція у “мовному” питанні не допустить передчасної політичної смерті.