Володимир Литвин заявив, що закон “Про засади державної мовної політики” не можна підписувати, і запропонував переголосувати його.
“Виникає питання – а який прийняли закон? У режимі першого читання? – ні, цього не сказано. З урахуванням частини поправок комітету – ні, цього не сказано. Тому, з огляду на це, він не може бути направлений на підпис президента”, – сказав спікер учора в інтерв’ю телеканалу “Рада”.
За його словами, потрібно зупинитись, бо закон не можна підписати.
“Зараз треба думати, як прийняти рішення, яке б мало такий великий всеукраїнський компроміс, щоб кожен відчув, що він не щось програв, а виграла передбачуваність, стабільність. А амбіції, я думаю, в кожного політика будуть реалізовані в той чи інший спосіб”, – додав голова ВРУ.
Володимир Литвин заявив, що усвідомлює зв’язок між своїм майбутнім як голови ВРУ із розвитком ситуації з мовою, хоч тут радше слід говорити про перспективи потрапляння в майбутній парламент.
ДО ТЕМИ Томенка також ще не звільнили Парламентська більшість включила до порядку денного питання про відставку віце-спікера Миколи Томенка, проте не проголосували за це питання. “Моя заява про відставку не є емоційним кроком, а є кроком політичним і продуманим. Тому я вимагаю, щоб її розглянули сьогодні. Я вважаю, що після ухвалення закону про мови в Україні немає Верховної Ради, а є лише група людей – навіть не більшість, а десь 150, які легалізують політичний режим “, – заявив учора під час брифінгу Микола Томенко, інформує “Українська правда”. У парламентській більшості пояснили, чому не ухвалили рішення щодо відставки Томенка в п’ятницю. “Питання про відставку віце-спікера має бути розглянуто впродовж 10 днів з моменту його включення до порядку денного. Але нам доведеться проводити позачергову сесію з ряду економічних питань. І я думаю, що тоді ми можемо розглянути всі кадрові проблеми”, – розповів Олександр Єфремов. Він також припустив, що позачергова сесія може відбутися наприкінці липня – початку серпня. |
Сьогодні склалась патова для всіх сторін ситуація. Провладна більшість, прийнявши “мовний” закон з явними порушеннями, хоче йти до кінця і вимагає від Литвина підпису. Сам спікер прагне стояти над ситуацією і витворює для себе образ миротворця, на цей раз відмовившись бути співучасником Партії регіонів. Литвин навіть написав заяву про відставку. Щоправда, більшість не стала включати це питання у порядок денний останнього пленарного засідання 10-ї сесії ВРУ у п’ятницю.
Очевидно, що причиною цьому стала надто складна процедура звільнення голови парламенту, для якої необхідний кворум у 300 голосів. Зміни до регламенту щодо спрощення цієї процедури, які прийняли 4 липня регіонали, комуністи і, до речі, фракція Блоку Литвина, не можуть вступити в силу без підпису Володимира Михайловича.
У руках Литвина знову опинилась так звана “золота акція”, на цей раз у вигляді “мовної карти” в рукаві, котра може перетворити його з маріонетки Банкової на серйозного гравця або… зруйнувати політичну кар’єру.
Володимир Литвин заявляє, що прагне врятувати парламент від порушення Конституції. Він пропонує президенту Віктору Януковичу втрутитись в ситуацію та звернутись до ВРУ з пропозицією ще раз розглянути “мовний” закон, проте, вже із врахуванням усіх поправок.
“Можна було б діяти таким чином, що президент України звертається з листом до Верховної Ради: ви прийняли рішення – я поважаю ваше рішення. Водночас, я просив би розглянути позиції – першу, другу, третю до прийнятого вами рішення”, – запропонував Володимир Литвин.
Поки що спікер також вимагає від опозиції не блокувати такий розвиток подій, а сісти за стіл переговорів.
Водночас, зазначимо, що 51 нардеп від фракції Партії регіонів направив до Конституційного суду подання, в якому оскаржують процедуру звільнення спікера парламенту.
Вочевидь, більшість шукає всіх можливих шляхів для того, щоб обійти принципову позицію Володимира Литвина і вплинути на його рішення. Цікавий варіант дій висловив лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, запропонувавши спікеру відповідно до Трудового кодексу через 15 днів після подачі заяви про відставку звільнитись самому.
Як тиск на нишіньного спікера можна сприймати і обговорення потенційних кандидатур на його крісло, серед яких фігурують прізвища Мартинюка, Єфремова та Плюща.
Поки Литвин продовжує розігрувати свою “мовну карту”, перший заступник голови Верховної Ради Адам Мартинюк закрив сесію. Наступного тижня народні депутати України працюватимуть в комітетах, комісіях та фракціях. Після канікул нардепи повинні зібратись лише 4 вресня, проте, найімовірніше, що до цього часу буде скликана позачергова сесія парламенту.