Як купують голоси виборців?

Парламентська виборча кампанія-2012 стартує 30 липня, але політики вже скуповують електорат. Експерти певні, що гроші матимуть більший вплив, аніж продовольчі пайки

Парламентська виборча кампанія-2012 стартує 30 липня, але політики вже скуповують електорат. Експерти певні, що гроші матимуть більший вплив, аніж продовольчі пайки

Українці вже звикли продавати свої голоси на виборах. Та й політики зрозуміли, що простим підкупом набагато легше завоювати прихильність громадян, аніж вибудовувати чесні і професійні виборчі кампанії. Така ситуація не може дивувати в бідній країні, в якій, згідно зі стандартами ООН, 80% населення живуть за межею бідності. 

Та слід зазначити, що відносини “куплю-продам” між виборцями та кандидатами нівелюють саме явище делегування народом своїх повноважень претендентам на владні крісла. Здобувши перемогу на виборах, такі “гречкосії” не відчувають своєї відповідальності перед українцями, адже куплена перемога не передбачає зобов’язань! Сьогодні “Пошта” розповідає про  особливості роздачі виборчих пайків в Україні.

Цукерка та гречка за голос

Пайки – це особливість усіх мажоритарних виборів в Україні. А цьогорічна пайкова кампанія відрізняється тим, що розвиток технологій дозволяє дуже швидко оприлюднювати такі факти в інтернеті, зокрема у соцмережах.  

Цього року “посівати” округи політики розпочали задовго до офіційного початку парламентської виборчої кампанії, який, нагадаємо, припаде на 30 липня. Тож, наразі кандидати у депутати, відповідно до українського законодавства, не несуть жодної відповідальності за підкуп виборців. Після 30 липня до них можна буде застосувати ст.157 Кримінального кодексу України, за перешкоджання вільному здійсненню виборчого права, поєднане з підкупом, обманом або примушуванням, що може каратися позбавленням волі терміном від двох до чотирьох років. Щоправда, в українській реальності таких випадків не було.

За даними громадянської мережі “ОПОРА”, попередній пік роздачі так званих “продовольчих пайків” припав на травневі свята, коли кандидати намагались заручитись підтримкою пенсіонерів. Тоді найдорожчий пакет, що коштував 135 грн, роздавали представники регіоналів у Чернівецькій області. У цей набір входили – макарони, олія, гречка, рис, цукор-рафінад, чай, шпроти, згущене молоко, горілка, цукерки. Найдешевший пакет регіоналів за 28 грн містив лише олію, борошно та крупу, і його роздавали на Житомирщині. 

Експерти зазначають, що найпопулярнішим продуктом усе ж залишається гречка, яку роздавали практично всі, хто займається “пайковим” самопросуванням. Без уваги не залишились також олія, макарони, цукор, цукерки й алкоголь. 

З дослідження “ОПОРИ” також можна зробити висновок, що продовольчі пайки є здебільшого прерогативою кандидатів у східних та центральних областях.

Зазвичай кандидати в депутати обирають для “допомоги” конкретні групи виборців, зокрема пенсіонерів, малозабезпечених людей та молодь. 

Змагання за оригінальність: боротьба із жуками

 

Не лише продуктами задобрюють українців кандидати в народні депутати. Українські ЗМІ чи не щотижня повідомляють про нові “подарунки” для виборців. Так, у Донецькій області тамтешнім ліквідаторам аварії на ЧАЕС місцевий осередок Партії регіонів привозив мікрохвильові печі, холодильники і телевізори. Не відстає і Закарпаття: там брат міністра надзвичайних ситуацій Павло Балога  до святкування днів міст Хуста й Берегового подарував 150 плазмових телевізорів і по 100 грн випускникам шкіл.  А от представник НУ-НС Анатолій Матвієнко на Віниччині роздавав мобільні телефони.

Та чи не найоригінальнішим виявився колишній голова Чернігівської ОДА Владислав Атрошенко. Кандидат в нардепи дарував своїм потенційним виборцям… пакети із отрутою проти колорадських жуків. 

500 гривень за голос?

Звичайно, що виборці не забувають і про безпосередній продаж  своїх голосів за гроші. Зокрема, директор Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна нещодавно заявила, що більшість виборців готові продати свій голос більше як за 500 грн., повідомляв УНІАН. Експерт   посилалась на опитування, яке провела соціологічна служба Центру Разумкова спільно з фондом “Демократичні ініціативи” з 31 травня по 6 червня. Опитали 2009 респондентів в усіх областях України, Києві та Криму. 

При цьому 62,9% опитаних відповіли, що вважають порушенням законодавства надання виборцям під час агітації коштів, товарів або послуг. А от для 17,6% респондентів це дозволений законодавством та широко розповсюджений спосіб ведення агітації. І майже кожен п’ятий не зміг відповісти на питання щодо законності підкупу виборців. 

КОМЕНТАРІ
Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу "Пента": Олександр Черненко, голова Комітету виборців України:
- Зміст пайків не настільки важливий, тому вони змінюватимуться в залежності від регіону. Якщо говорити про харчові набори - то це класика, те, чого найбільше чекають і, навіть, вимагають виборці. Проте, на виборчій фінішній прямій більший вплив матиме пряма грошова допомога, прямий підкуп.Загалом, слід зазначити, що пайки не відіграють вирішальної ролі під час виборів-2012. В областях із опозиційними настроями вони стануть контрчинником. - Пайки отримують  відповідні категорії населення,  люди на окрузі, для яких увага часто є важливішою за самі продукти. Тому кандидат від "пайків" не отримує нових виборців.Зовсім інша річ - привезені люди, котрі готові голосувати за гроші. Тому підкуп грішми є набагато небезпечніший, аніж роздача продовольчих пайків.Проте, не думаю, що ціни за голоси будуть надто високими. Ймовірно, що вони коливатимуться від 50 грн у селах і до 250 грн - у містах.
Олександр Неберикут, член координаційної ради громадянської мережі "ОПОРА":  
- Те, що пайки роздаватимуть, не є новиною. Проте, це здебільшого специфіка східних областей та провладних кандидатів. У львівському представництві громадянської мережі "ОПОРА" фактично не фіксували випадків роздачі виборчих пайків в області. На Львівщині може використовуватись допомога громадянам через різні офіційні благодійні фонди, які закуповують обладнання в лікарні чи для дитячих майданчиків. Це ті самі соціальні пайки, але в значно більших масштабах. Люди вже звикли і братимуть пайки, проте, це не буде ключовим фактором для результатів майбутніх парламентських виборів.  

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4519 / 1.62MB / SQL:{query_count}