Президент знову попередив про розпуск Ради. БЮТ готовий іти до суду.
Учора Президент Віктор Ющенко оголосив ще одне попередження парламентарям про те, що, якщо ті не створять коаліції, він розжене Верховну Раду.
"Якщо політичні сили виявляться не здатними досягти домовленості, не зуміють поставити національний та державний інтерес вище від особистих владних амбіцій та корпоративних інтересів, я як Президент, скористаюся своїм конституційним правом і надам можливість народові сказати своє вирішальне слово", - наголосив Ющенко у зверненні до депутатів Верховної Ради.
"Я надав ще один шанс для формування парламентської більшості. Повторюю, готовий сприйняти будь-яку коаліцію, утворену згідно з вимогами Конституції. Час спливає, його критично мало. Кожен день зволікання коштує країні занадто дорого", - зазначив глава держави.
За його словами, ще одні дочасні вибори - це стрес для країни, однак "це радикальний, але конституційний і цілком демократичний шлях розв'язання кризових ситуацій".
"Шановні депутати, шанс на порозуміння є. Покладаюся на вашу відповідальність за майбутнє України", - йдеться у зверненні Президента.
Віктор Ющенко нагадав також, як злагоджено голосували БЮТ, Партія регіонів та КПУ, "перерозподіляючи владні повноваження в своїх інтересах".
"Але марними виявилися сподівання, що так звана нова більшість з таким самим завзяттям візьметься за вирішення проблем суспільства", - зазначив Ющенко.
"Зрештою, об'єднання Блоку Юлії Тимошенко і Партії регіонів так і не було скріплене підписами. Не бачу в цьому нічого дивного. Очевидно, особисті владні амбіції лідерів двох політичних сил не дозволили їм дійти згоди", - додав він. Президент наголосив, що є "на боці тих виборців, хто хотів би відновлення демократичної коаліції".
"Водночас неозброєним оком видно, що зусилля БЮТ щодо повернення до демократичного формату більшості не що інше, як політичний хід для збереження владних повноважень, і не мають на меті створення дієвої коаліції, яка б об'єдналася навколо національних пріоритетів", - зазначив Ющенко в зверненні до депутатів.
Натомість у таборі БЮТ вже заявили, що коли Президент підпише указ про розпуск парламенту, то керівництво блоку оскаржуватиме це рішення у суді. Про це в інтерв'ю УНІАН повідомив народний депутат від фракції БЮТ Сергій Соболєв.
"Ми будемо це оскаржувати у відповідному адміністративному та Конституційному судах", - сказав він.
Бютівець каже, що гарант лише після 23 листопада матиме право розпустити парламент, позаяк відповідно до статті 90 Конституції України, повноваження Верховної Ради України, обраної на позачергових виборах, не можуть бути припинені протягом року з дня її обрання.
"Потрібно рік відраховувати від моменту, коли ця Верховна Рада, народні депутати прийняли присягу. Таким чином вона стала легітимною - це листопад", - наголосив Сергій Соболєв.
Натомість заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера наголосив, що датою обрання парламенту, яка згадується у ст. 90 Конституції, слід вважати 30 вересня. Член ЦВК послався на постанови комісії, зокрема, на постанову ЦВК від 31 жовтня 2007 року "Про реєстрацію народних депутатів України, обраних на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року".
Однак не все гаразд із бажанням народити нову коаліцію у самому блоці НУ-НС. Як заявляє заступник голови фракції блоку Тарас Стецьків, і прихильників, і противників коаліції БЮТ і НУ-НС у фракції приблизно порівну. Але все в руках Президента.
"Якщо Президент поміняє свою позицію, то поміняє свою позицію і "Наша Україна". Якщо Президент не зробить цього кроку, то швидше за все, відновлення демократичної коаліції стане неможливим", - вважає Тарас Стецьків.
А депутат фракції Партії регіонів Микола Азаров вважає, що Віктор Ющенко неодмінно розпустить Раду, щоб поновити список своєї політичної сили.
"У цьому випадку все передбачувано і абсолютно очевидно, що він піде на розпуск Верховної Ради. Я просто дивуюся, яким чином він формував той список НУ-НСу, так званої національної самооборони, що виявилося, що його людей, які його підтримують, там начебто немає. І їх там мало принаймні. Ну, ось як ти формуєш так список? Тому піти на вибори і отримати нехай менше, але зате перевірених бійців ... напевно, лідер будь-якої політичної сили пішов би на це", - зазначив М. Азаров.