Дедалі частіше з уст опозиційних лідерів можна почути слова про те, що Комітет опору диктатурі виконав свою функцію майданчика для обміну думками і є вже непотрібним. Після утворення об’єднаної опозиції у складі шести суб’єктів КОДу, решта опозиційних партій навіть почали говорити про тиск із боку своїх більш рейтингових колег.
Зазначимо, що утворення чогось на кшталт Комітету опору диктатурі, відповідно до чинного законодавства, не може бути суб’єктом виборчого процесу. Проте, не варто так швидко й безальтернативно хоронити КОД. Зокрема, експерти стверджують, що дещо змінивши свою форму він зможе і надалі працювати.
“Майбутнє КОДу залежатиме від результатів виборів і від того, як пройдуть випробування стосунки нинішніх його учасників. Видається, що ця організація вже певною мірою стабілізувала свою діяльність, проте її трансформація буде неминучою, – зазначив “Пошті” Володимир Фесенко, політолог, керівник Центру політичного аналізу “Пента”. – Після парламентських виборів подальша діяльність цієї організації залежатиме від того, наскільки вдасться домовитись про єдину кандидатуру на президентських виборах”. На думку співрозмовника, щонайменше, може змінитись формат КОДу, а, можливо, зміст і форма його діяльності.
ДОВІДКА
КОД (Комітет опору диктатурі) - політичне об'єднання опозиційних партій та громадських організацій, яке утворилось у зв'язку з політичною ситуацією, що склалася в Україні після арешту Юлії Тимошенко. Нагадаємо, що у Львові збори ініціативної групи КОДу відбулись 5 серпня 2011-го, відразу після арешту Тимошенко. 8 серпня було оголошено про створення Комітету опору диктатурі в Києві.Загалом, регіональні Комітети опору диктатурі були створені майже у всіх обласних центрах та великих містах України. Також відбувалась організація КОДів на рівні районів. |
Після парламентських виборів сьогоднішній опозиції слід буде домовлятися про стратегію діяльності на президентських виборах. Тому КОД, як і у випадку зі створенням об’єднаної опозиції, знову матиме шанс стати майданчиком для домовленостей. Та й сьогодні КОД є єдиним утворенням, у форматі якого можливе узгодження кандидатів на мажоритарні округи між об’єднаною опозицією та її союзниками.
“Насправді найбільш об’єднана опозиція відбулась всередині КОДу, лише завдяки йому. Відповідно, об’єднана опозиція залишається своєрідним ядром Комітету опору диктатурі. Інша річ, що теперішній формат КОДу, при об’єднаній опозиції і її союзниках, котрі проявляють свою самостійність – це достатньо прийнятний формат взаємодії, що дозволяє узгоджувати діяльність і висування кандидатів на мажоритарних округах. Думаю, поки у цього Комітету є спільні виклики, спільний ворог, він буде працювати у тому чи іншому форматі”, – додає Володимир Фесенко.
Своєю чергою представники Львівського КОДу також стверджують про неможливість зникнення такого утворення. “Комітет опору диктатурі не припинить своє існування після 28 жовтня 2012 року. Це треба чітко зрозуміти. Ми про це вже неодноразово говорили. Створення КОДу було обумовлено не тим, що ми хочемо йти на вибори і щось робити. Основна мета – це боротьба з диктатурою”, – наголошує перший координатор Львівського КОДу Андрій Мисик.
Схожу думку висловлює також голова Львівської міської організації “Громадянська позиція” Анатолій Забарило. “Львівський КОД фактично зібрав у своїх лавах таку кількість політичних партій і громадських організацій, яка не збирались за 20 років незалежності. Ми всі прекрасно розуміємо, що після виборів диктатура залишиться і з нею потрібно буде боротись. І Комітет опору диктатурі залишиться та буде працювати”, – каже Анатолій Забарило.
У такій ситуації слід говорити про те, наскільки регіональні КОДи зможуть розвинутись структурно і організувати якісний зв’язок як між собою, так і з центром у Києві. Оскільки, лише за позитивного втілення цих умов, Комітет опору диктатурі зможе забезпечити свої позиції на загальнонаціональному рівні.