Цього тижня Конституційний Суд визнав, що подвійне балотування суперечить Основному Закону. Відтепер депутат не зможе йти і за партійним списком, і в окрузі – слід визначатися. Та попри те, що ще донедавна в опозиції критикували цю норму, сміливо засвідчуючи її антиконституційність, тепер заявляють, що рішення КСУ спрямоване проти опонентів влади – аби перешкодити об’єднанню.
Тепер же і список – той самий єдиний і безперервно створюваний – слід переробляти. “Рішення Конституційного Суду знову зупинило процес формування єдиного списку мажоритарних кандидатів”, – каже парламентар Арсеній Яценюк, висловивши переконання, що опозиція все одно домовиться про балотування єдиних кандидатів у мажоритарних округах, спостерігачів і “взагалі переможе на виборах”.
“Але я можу сказати, що рішення (КСУ – “Пошта”) спрямоване проти опозиції”, – уточнив нардеп. Хоча спрогнозувати, як поведеться суд, і підготуватися до будь-якого варіанта (а їх було всього два) ніхто наче й не заважав.
У будь-якому випадку наступний місяць опозиціонери погоджуватимуть кандидатів на округах, а фактично – укладатимуть домовленості про неперешкоджання. Наразі учасники КОДу можуть похвалитися трьома “програмними” документами, ухваленими на засіданні комітету цього вівторока.
Перший – звернення до європейських структур щодо “заангажованості заяв ГПУ про причетність Тимошенко до вбивства депутата Євгена Щербаня”.
Другий – звернення до FATF щодо стану боротьби із корупцією в Україні: “КОД констатує наявність зловживання з боку державної влади та звертається з вимогою ввести жорсткий моніторинг ситуації в Україні, що стосується боротьби з корупцією та відмивання брудних грошей”.
Третій – заява про те, що “влада через Конституційний Суд України, а також через інші закони намагається змінити правила проведення виборів”.
Цікаво, що серед українців (45% громадян) домінує байдужість щодо виборчого формату опозиціонерів. Так лише кожен п’ятий вважає, що найефективніший формат – об’єднання усіх противників влади в одну структуру, а що десятий певен: будь-якій партії, яка спроможна подолати 5-відсотковий бар’єр, слід іти окремо. Такими є дані опитування, яке провів фонд “Демократичні ініціативи”.
Взагалі ж, це опитування фіксує певну байдужість до виборів, зумовлену зневірою. Наслідки ж цього дуже показові: близько десятої частини виборців готові продати свій голос. Більшість із них розраховує заробити на цьому понад п’ятсот гривень.