Як різатимемо країну?

ЦВК невдовзі має визначитися із межами виборчих округів, що дасть старт виборчій кампанії-2012 серед мажоритарників

ЦВК невдовзі має визначитися із межами виборчих округів, що дасть старт виборчій кампанії-2012 серед мажоритарників

Менш як два місяці залишається Центральній виборчій комісії для розрізу України на 225 частин-виборчих округів. Коли їх кількість та межі у кожній області стануть відомими, виборча кампанія перейде із латентної у більш активну фазу: мажоритарники уже не просто прицілюватимуться, а зможуть розпланувати власні дії. 

Оголосити межі округів мають за 175 днів до дня виборів, які, нагадаємо, відбудуться 28 жовтня. Формально виборча комісія формує межі округів самостійно (керуючись винятково нормами законодавства). Однак те, що більшість із 15 членів ЦВК делеговані конкретними парламентськими фракціями, додає можливостей політсилам просувати свої варіанти розрізу країни. Та й норми чинного закону сприяють маніпуляціям.

У законі “Про вибори народних депутатів” йдеться лише про одну підставу розрахунку меж округів – середня чисельність виборців у регіоні. На кінець 2011-го право голосу мали 36 мільйонів 763 тисячі українців, відтак отримуємо, що на кожні 163,4 тисячі виборців передбачено один із 225 округів.

Аби спростити технологію нарізки (наприклад, аби не розривати межі адміністративних одиниць) депутати передбачили допустиму межу відхилення – різниця між округами може вкладатися у 12% від середньої кількості виборців (в одну й іншу сторону, тобто розрив між мінімальним та максимальним значеннями – 24%). Всього це становить понад 39 тисяч виборців. Досвід парламентських виборів 1998 та 2002 рр., які теж проходили по змішаній системі, показує, що нерідко мажоритарнику для перемоги цілком достатньо такої кількості.

Відтак зрозуміле занепокоєння опозиціонерів та експертів, які вказують, що влада, аби створити у лояльних областях більше округів, може рахувати по меншій межі (середня кількість виборців по області – 12%). А у більш протестних регіонах застосують межу більшу – середня кількість + 12%. 

Якщо й справді так відбуватиметься, Львівщина втратить одного депутата у парламенті. Згідно кількості виборців у області, можемо розраховувати на 12 округів. Зрештою, стільки їх і було у 1998 та 2002 рр., коли вибори до парламенту відбувалися за аналогічною системою. 

Якщо ж округи нарізатимуть не по середній кількості, а “по середній + 12%”, то матимемо лише 11 бойових майданчиків. Найцікавіше, що насправді, якщо й забирати звідки-небудь округи і переносити їх в інше місце, то це слід робити на східних областях – саме там в останні роки значно скоротилася кількість виборців. За словами експертів, на Львівщині зміни доволі незначні.

Однак процес нарізки відбувається таємно. Аби хоч якось вплинути якщо не на його об’єктивність, то хоча б публічність, профільні громадські організації із Комітету виборчих ініціатив розпочали обговорення “кремсання” країни, за підсумками якого надішлють пропозиції до ЦВК. 

“Чинне законодавство визначає фактично лише один критерій, за яким можна буде визначати кількість округів – це є кількість виборців. У законі чітко сказано, що ці округи повинні бути із рівною кількістю виборців. 

Разом із тим, закон залишає досить великий люфт для того, щоби ця кількість у різних округах могла бути достатньо різною. У зв’язку із цим Комітет виборців України ініціює обговорення того, як об’єктивно мають нарізати округи у Львівській області”, – заявила учора під час круглого столу виконавчий директор Львівського обласного відділення Комітету виборців України Оксана Дащаківська.

Експерти Лабораторії законодавчих ініціатив, Комітету виборців України, Українського незалежного центру політичних досліджень та громадської мережі “Опора” закликають долучитися до обговорення (через соцмережі, сайти чи інші канали зв’язку). Пропозиції у ЦВК щодо Львівської області надсилатимуть щонайменше через тиждень.

Щоправда, чи вплинуть поради експертів на рішення ЦВК, дізнаємося не раніше травня. Доти – комісія нарізує за зачиненими дверима. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4063 / 1.57MB / SQL:{query_count}