Назад – до Кучми!

Охочі посісти парламентське крісло  спробують своє щастя двічі, бо зможуть  балотуватися як по списку партії,  так і у одномандатних виборчих округах  

Охочі посісти парламентське крісло  спробують своє щастя двічі, бо зможуть  балотуватися як по списку партії,  так і у одномандатних виборчих округах 

У четвер депутати протягнули через парламент “виборчий компроміс”. Поки лише у першому читанні, але сумнівів немає: саме згідно цього документу “розписуватимуть” прийдешні парламентські вибори, які, згідно Конституції, мають відбутися менш, ніж через рік – у останню неділю жовтня 2012 року. 

Розробка та й голосування за “компроміс” розділив саму опозицію, виокремивши з-поміж її лав незначну меншість критичних. Однак, сам документ прий­нято рідкісною для буденних парламентських засідань кількістю голосів – 366 депутатів (!), при тому, що відсутніми на засіданні були 46 із 450.

Голосували за проект закону 187 “регіоналів”, 62 “бютівців” та 36 “нунсівців”, 24 депутати-комуністи, 20 представників Народної партії, 19 “реформаторів заради майбутнього” та 18 позафракційних. За основу проекту взято документ, розроблений робочою групою Мін’юсту, який і аналізувався Венеціанською комісією.

Ключові речі залишилися незмінними, як-от змішана система виборів, прохідний бар’єр у 5% та заборона на участь блоків. Однак опозиціонери говорять про досягнення: 17 із 20 зауважень враховано. А це ж усі подані технічні зауваги! Тут і справді чимало здобутків. 

Так, у підсумковому варіанті передбачено, що скасування реєстрації борця за місце у парламенті може ґрунтуватися виключно на вичерпному переліку підстав. 

Помилки та неточності у реєстраційних документах такою підставою не вважатимуть, а виправлятимуть без проблем. Цим мінімізовано тиск на конкурентів у мажоритарних округах. 

Добилися опозиціонери і вимоги захисту виборчих бюлетенів (проект закону не передбачав ступенів захисту), і маркування номерів виборчих дільниць друком, а не “від руки на місці” (могла виникнути спокуса носити бюлетені від дільниці до дільниці – для додаткових балів та маневру із результатами).

Поза цим, залишається ще чимало сумнівних норм. Це і можливість закрити газету чи журнал до завершення виборів на підставі рішення суду. А Феміда у цьому випадку слухатиме позивачів, які прохатимуть про захист честі і права на відповідь. 

Проте одна із найбільш незвичних норм – можливість балотуватися як по списку партії, так і у одномандатних виборчих округах (відтак особа намагатиметься двічі “пройти” у ВР). Щодо цього є рішення Конституційного суду, який, тлумачачи аналогічну практику понад десять років назад, установив її суперечливість Основному закону. Тепер “поінформовані джерела” інформагентств заявляють, що саме ця норма може накликати президентське вето. Про це, зрештою, і раніше говорили в Адміністрації Президента: ще до засідань робочої групи радник президента Марина Ставнійчук звертала увагу депутатів на таку можливість.

Ті ж три (політичні) питання, як днями запевнили низка опозиціонерів, ще вирішуватимуться “шляхом політичних консультацій поза межами Тимчасової комісії”. Та тут успіхів очікувати не слід. 

Мажоритарна складова вигідна багатьом і серед поборників біло-синьої системи, адже пройти бар’єр у 5% зможуть лише кілька політсил. Заборона участі блоків теж не новина – після місцевих виборів низка блоків почали підлаштовуватись під пропоновану норму. У останні місяці процеси пошуку кращого місця для старту лише оживилися, на що вказує злиття “Сильної України” із ПР та аналогічний процес із Народною партією. Хоча залишені для парламентських партій у проекті закону преференції у формуванні виборчих комісій можуть подовжити політичну кар’єру кільком утворенням – задля більшої надійності у результатах головного суб’єкта виборчого процесу.

КОМЕНТАР

Ігор Коліушко, голова Центру політико-правових реформ:

- Цей проект закону є рухом не вперед, а назад. Він поєднує у собі два найгірших варіанти мажоритарної і пропорційної систем. Мажоритарна з одномандатними округами потрібна насамперед владі для забезпечення більшості у майбутньому складі парламенту. А пропорційна із закритими списками у єдиному загальнонаціональному окрузі потрібна партійній номенклатурі, аби забезпечити своє проходження в парламент і не мучитися на мажоритарних округах, зустрічаючись із виборцями. Усі інші питання насправді є вторинними. І те, що частина опозиції пішла на домовленість і проголосувала, на мій погляд, не витримує ніякої критики. Вони просто виконали те, що було потрібно владі для того, аби виправдати результати майбутніх виборів перед усім демократичним світом. І європейські, і американські політики неодноразово наголошували: закон про вибори не може бути нав'язаний владою, а мусить прийматися з урахуванням позиції, у тому числі й опозиції. Так виглядає, що Партія регіонів розвела опозиціонерів, як дітей, внісши до парламенту два законопроекти. Один із зовсім неправовими механізмами, інший - більш-менш "підмарафечений", хоч ключові положення у ньому залишилися такі, які й були потрібні владі для своїх цілей. Влада й добилася, аби значна частина опозиційних сил проголосувала за цей закон, відтак тепер виглядає, наче дійсно є консенсусне рішення, адже всі згідні - і влада, і опозиція.Що ж до норми подвійного висування кандидатів, то навряд чи вона може стати підставою для оскарження результатів. Звичайно, зараз можуть звернутися до Конституційного суду, а йому може бути важко обійти своє ж рішення. Хоча вже не раз КСУ у цьому складі приймав подібні рішення, абсолютно не турбуючись, що він заперечує свою ж практику.Але з іншого боку, у багатьох країнах дозволяється одночасно балотуватися і там, і там. І питання залишається, чи це дійсно неконституційно, як і тоді, коли це розглядалося КСУ, так, зрештою, ця спірність залишається і сьогодні.
 Vox populi

Результати дослідження соціологів із СГ "Рейтинг" показують, що ось уже майже рік кількість виборців, які хочуть голосувати "проти всіх" щораз більшає. Від весни зростає й чисельність тих, хто не може визначитись із виявом симпатій. Загалом, понад чверть дорослого населення України залишається поза реаліями виборчого процесу (14% -  нікого не підтримують, 13% - не мають наміру йти на вибори; а ще понад 10% - не визначились). Найменшими ці показники були у березні 2010-го, коли саме формували уряд. Відтоді до осені 2010-го (місцеві вибори) кількість невизначених та "противсіхів" збільшувалась. Падіння наприкінці осені може бути пов'язане із поки наймасштабнішою протестною акцією - Податковим майданом (тоді ж суттєво зменшилась кількість невизначених). Наступна точка зміни - грудень 2010 р. Ось відтоді спостерігаємо лише накопичення розчарування у можливостях обирати, збільшення електорально дезорієнтованих українців та зменшення чисельності бажаючих іти голосувати. Тоді ж, до речі, відбувся найпомітніший стрибок - кількість осіб, які не мають наміру голосувати, збільшилася із 16 до 26%.Якщо вибори до ВРУ відбувалися б на початку листопада 2011-го, 22% опитаних (серед тих, хто пішов би на дільниці) голосували б за Партію регіонів, 19,9% - за Батьківщину, 9,8% - за Фронт змін, 5,4% - за КПУ, 4,7% - за партію УДАР В.Кличка, 3,3% - за Свободу."Рейтинг" опитував 200 дорослих респондентів у всіх регіонах країни із 25 жовтня по 6 листопада. Метод дослідження - особисте формалізоване інтерв'ю згідно з опитувальником. Похибка не перевищує 2,2%.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4024 / 1.63MB / SQL:{query_count}