Візит президента України до США вкотре показав, що із тамтешньою українською діаспорою у Віктора Федоровича взаємини ніяк не налагодяться. Мітинг американських українців, висловлення стурбованості у відкритому листі і мінімум уваги з боку президента – усе, як і 2010-го.
За три дні свого візиту до США Янукович мав удосталь часу, аби розповісти про початок реформ, наміри нагодувати Африку українським зерном, безпеку без’ядерного світу і необхідність гарантій для позаблокових держав. Віктор Федорович, уже традиційно для будь-якої зустрічі за його участю, пообіцяв, що іноземним інвесторам в Україні от-от стане краще, чому насамперед сприяє невпинна еволюція вітчизняної демократії. І взагалі, “Україна завжди приходитиме на допомогу тим, хто страждає”. Бажання відігравати у світі більшу роль можна лише схвалювати. Пропозицію надати державам Східної Європи додаткове місце в Раді Безпеки ООН теж. Та чи знайдуть слухача усі ці пропозиції та запевнення, якщо сам промовець рідко прислухається до порад?
Попри щільний графік, запевнила на днях радник президента Ганна Герман, Віктор Федорович виділив час, аби зустрітися із діаспорою Українського конгресового комітету Америки. Останні, однак, відмовились йти на розмову, пояснюючи це неприйняттям владної позиції стосовно Голодомору, ОУН-УПА і “деяких кадрових призначень”. “Ми й надалі працюємо за процвітання і добробут нашої землі, за те, щоб світ поважав Україну, і тому ми не можемо підтримувати Вашу політику, яку вважаємо некорисною для нашого народу”, — йдеться у відкритому листі українських американців. У ньому згадано і попередній лист, із переліком тенденцій, що викликали стурбованість. “До сьогодні дуже мало з тих питань було розглянуто урядом України, а ситуація з правами людини і національними правами в Україні тільки погіршилася, про що свідчить не лише арешти колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко і колишнього міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка, а також інші політичні переслідування у країні”, – йдеться у листі.
Передбачалося, що тема судових процесів стане предметом розмови між американським та українським президентами. Однак деталі цієї зустрічі вирішили не розголошувати.