Віктора Ющенка позбавлять права керувати силовими структурами
Невдовзі Президент може залишитися без права управління усіма силовими структурами у державі.
Якщо голосуванням 2 вересня Партія регіонів та БЮТ позбавили Гаранта права впливати на призначення міністра оборони та міністра закордонних справ, то тепер у Верховній Раді підготовлено законопроект, який виводить внутрішні війська з підпорядкування Президента.
Відповідний законопроект зареєстрував депутат-регіонал Микола Джига. Він пропонує перейменувати Внутрішні війська у Національну гвардію. Прибравши з назви силової структури слово "війська", народні депутати розраховують позбавити Президента Віктора Ющенка, як головнокомандуючого Збройними силами, впливу на Національну гвардію. Утім, і Віктор Ющенко давно мріяв створити Національну гвардію, до якої входили б елітні підрозділи військ та озброєння. Але Президент бажав підпорядкувати гвардійців тільки собі. На початку року голова Комітету Верховної Ради з питань безпеки та оборони Анатолій Гриценко успішно "зарубав" мрію Ющенка.
"Руками БЮТ, Партії регіонів і КПУ відновлений антиконституційний закон про уряд, який 2006 року спровокував позачергові вибори. Цей закон встановлює диктатуру Прем'єр-міністра", - так прокоментував прийняті зміни до закону про уряд Віктор Ющенко. Ще одним рішенням, яке обмежує права Президента і розширює повноваження Прем'єр-міністра, є закон "Про внесення змін до закону України "Про Службу безпеки України" (щодо призначення та звільнення керівництва СБУ та вдосконалення окремих положень), за який проголосували 2 вересня у парламенті. Цим законом парламентарі фактично підпорядкували СБУ собі.
Утім, ці документи ще не підписав Президент і вони не набули чинності. Щобільше, наступного дня Віктор Ющенко назвав закон про уряд антиконституційним і повідомив про намір накласти на нього вето. Але не факт, що БЮТ спільно з Партією регіонів знову не подолають його.
Чи приймуть законопроект про національну гвардію, стане відомо вже наступного тижня, коли депутати зберуться на чергове пленарне засідання. Минулої середи цей документ схвалив парламентський комітет з боротьби з організованою злочинністю. За словами Джиги, депутати вже рекомендували Раді прийняти проект закону в першому читанні. "Думаю, для того, щоб винести його в сесійний зал, буде потрібно до двох тижнів", - повідомив депутат. За його оцінками, закон підтримає більшість обранців.
Окрім того, варто згадати, що Анатолій Гриценко вимагає, аби Президент публічно заявив про те, що не має наміру залучити силові структури до розв'язання політичної кризи. Підстави для хвилювання у голови парламентського комітету та решти обранців є, оскільки 4 вересня Віктор Ющенко вирішив перевірити стан реформування внутрішніх військ МВС. Триватиме перевірка із 15 до 30 вересня.
Якщо ж Президент позбудеться усіх важелів впливу на силовиків, то фактично перетвориться на декоративну фігуру в ієрархії управління державою.