Андрій Парубій, народний депутат від "Нашої України", про розпад коаліції та перспективи позачергових виборів
Політичні події у парламенті ще раз продемонстрували моральність, чесність, уміння домовлятися і політичну культуру українських політиків. Держава вкотре опинилася на порозі позачергових виборів через з'ясування стосунків і переділ повноважень між її владними діячами.
- Чи є сьогодні шанс повернутися до того стану, який був до початку конфлікту?
- "Наша Україна" готова повернутися до тієї точки за умови нульового варіанту, коли будуть відкликані всі законопроекти, проголосовані спільно БЮТ, Партією регіонів і комуністами, й ухвалять спільну узгоджену заяву про агресію Росії проти Грузії. Але, очевидно, що вчорашній крок БЮТу був не випадковою емоційною реакцією, а давно спланованим кроком і вилився у швидкі та несподівані рішення. Фактично БЮТ в односторонньому порядку вийшов з коаліції, і в парламенті виникла нова коаліція. Сьогодні м'яч на полі БЮТу - вони мають сказати своє слово і визначити свою позицію.
- Власне Юлія Тимошенко заявила, що демократична коаліція існує і що вона має намір далі працювати у рамках цієї більшості. Крім того, речники БЮТу кажуть, що більшості з Партією регіонів ніколи не буде. Тоді чи варто очікувати нових виборів?
- Передусім є 10 днів для політичних консультацій і ще 30 днів для формування нової коаліції. БЮТ мав би бути відвертим - якщо він хотів за ширмою демкоаліції реально проводити свою політичну лінію за узгодженням з Партією регіонів та комуністами, то нехай він би з ними і створював коаліцію. Якщо бютівці хотіли прикриватися "Нашою Україною" у начебто існуванні демкоаліції, яку вони фактично зігнорували, то це позиція подвійних стандартів. Тому, якщо впродовж наступних дев'яти днів БЮТ не повернеться на нульові позиції, то Президент матиме право розпустити парламент. І він наголосив, що готовий до цього.
- Чи депутати фракції БЮТ консультувалися із НУ-НС з приводу ухвалення законопроектів, які у вівторок були прийняті спільно з Партією регіонів?
- Не було ні консультацій, ні узгоджень, ні навіть повідомлень про те, що буде відбуватися. І коли В'ячеслав Кириленко, який є координатором коаліції, кілька разів закликав партнерів зібрати раду коаліції, бютівці просто не приходили. Було повне ігнорування будь-яких спроб проконсультуватися або попередити про те, що відбуватиметься у парламенті. Так само відбувалося засідання комісії Україна - Грузія, коли члени БЮТу не прийшли, що свідчило про їхнє небажання узгоджувати з нами свою позицію. У той же час вони вели переговори з іншими політичними силами.