Пошуки заступників

Львівський губернатор прагне змінити команду. Рекрутингові агенції тут ні до чого

Львівський губернатор прагне змінити команду. Рекрутингові агенції тут ні до чого

Марічка Ільїна
kmitim.jpg
kmit.jpg

Микола Кміть на власному досвіді відчув усі "принади" приставки т.в.о. - коли сам-один і швець, і жнець

 

Першого вересня Микола Кміть, нарешті, позбувся статусу тимчасового виконувача обов'язків голови облдержадміністрації та став повноцінним керівником області. Натомість семеро його заступників здобули шанси спробувати гіркого хліба безробітних. Щойно Президент Віктор Ющенко підписав указ про призначення Миколи Кметя головою ЛОДА, вся обойма заступників, як і годиться, дружно написала заяви про звільнення. 

Тепер новопризначений голова має два тижні на роздуми щодо сакраментального: кого залишити на посаді, а кого посади позбавити. Утім, вже сьогодні можна припустити, що більшість заступників таки піде з будинку на Винниченка. Однак значно цікавішим є питання, хто прийде на їхнє місце?

 Місцеві політологи, яких опитала «Пошта», схиляються до думки, що найбільше шансів утриматися на посаді має перший заступник голови ОДА з питань економіки Валерій П'ятак. Це можна пояснити тим, що Валерій Альбертович - людина поза політикою та, що найголовніше, є професіоналом у своїй сфері.

Доля решти заступників - невизначена, як осіння львів­ська погода. Оскільки пар­тійний спосіб добору, яким послуговувався свого часу Петро Олійник, викликає багато зауважень.

"Я думаю, що "рекорди" вічного перебування на посаді першого заступника може втримати Валерій П'ятак. Питання П'ятака - це питання не партійної приналежності, а того, що ця людина упродовж багатьох років знає, напевне, найкраще ситуацію в області у сферах, за які відповідає. Тому він та ще декілька заступників можуть на деякий час продовжити своє перебування на посадах, бо їхні посади не будуть визначальними на майбутніх президентських виборах", - коментує Ігор Балинський.

З ним погоджується політолог Ігор Танчин, але він мотивує стабільність П'ятака по­літичною складовою:

"Очевидно, Валерій П'ятак залишиться на своєму місці. Він має досить серйозну під­тримку в уряді в особі Віктора Пинзеника. Тому немає підстав торпедувати його - одночасно він і професіонал, і його під­тримує уряд Тимошенко". Що ж до решти, то тут, каже Ігор Танчин, "як карта ляже і як вони домовляться".

Відбір суто професійний

Сам Микола Кміть під час чат-конференції у ЗІКу повідомив, що звільнення обов'язково будуть.

"Усіх працівників, які протягом певного часу поводитимуться непрофесійно чи невмотивовано, я пропонуватиму звільнити. Це стосується також і моїх заступників. Я б не виділяв когось конкретно, бо вимоги до усіх однакові. Також не вважаю за потрібне звертатись до історії життя того чи іншого службовця. Справа тут проста - або заступник виконує поставлені перед ним завдання та вимоги, або йому доведеться працювати в іншому місці", - зазначив голова ЛОДА.

Щоправда, скільки таких непрофесіоналів Кметю дісталося у спадок від попереднього голови, він не уточнював. Утім, трішки терпцю - і вже незабаром їхні прізвища оприлюднять у наказах про звільнення.   

"Якою буде доля заступників, які прийшли в ОДА ще за часів Петра Олійника, сказати поки що важко. Але, на мою думку, від Кметя ми можемо очікувати призначення нових заступників, яких добиратимуть не за ідеологічно-партійним принципом, бо чимало заступників, які сьогодні перебувають на посадах в ОДА, свого часу туди прийшли у статусі переможців президент­ських виборів. До них можна зарахувати і Пітка, і Батенка, і деяких керівників управлінь. Тобто людей добирали за принципом відданості Петрові Олійнику і належності до помаранчевої команди, - каже Ігор Балинський. - Чи Микола Кміть сьогодні дотримуватиметься саме такого принципу, я не готовий сказати. Але, думаю, найімовірніше, ні, ос­кільки він - людина не пар­тій­ного, не політичного середовища".

Призначення Кметя -теж домовленість?

А на думку Ігоря Танчина, призначення Кметя має свою ціну:

"Є зовнішні чинники, бо ми розуміємо, що губернатор не є цілком самостійною фігурою. Те, що він позбувся приставки т.в.о., не означає, що це йому дали просто так - за цим стоять певні домовленості, й він повинен буде їх врахувати. Ймовірно, якщо Юлія Тимошенко пішла на такі домовленості, значить, вони стосуватимуться заступників губернатора. У Кметя також є безпосередньо свій шеф - керівник Секретаріату Президента, який також ставить певні завдання. І не виключено, що він може захотіти прямо чи опосередковано зміцнити свою партію "Єдиний центр".

Справді, з осіннім загостренням стосунків Секретаріату Президента з урядом зрозуміло, що президентська виборча кампанія хоч із фальстартом, та все ж розпочалася. І осінь буде насичена політичними подіями. 

"Я розумію, що суть питання у площині, чи матимуть представники "Єдиного центру" якісь преференції під час призначення на посаду заступників.  Думаю, що ні, тому що сьогодні "Єдиний центр" - це радше абревіатура, назва, за якою не стоїть ні кадрова, ні ідеологічна, ні політична наповненість. Тому, найімовір­ніше, М. Кміть шукатиме тих заступників, які б могли сьогодні вивільнити його від чорнової роботи, яка має бути в кожній адміністрації. А сам займатиметься певними стратегічними питаннями, він все-таки менеджер-стратег, а не апаратний чиновник, у цьому й основна різниця", - вважає Ігор Балинський.

Таким чином постає питання, які ж галузі, сфери чи напрями  посилюватиме губернатор, а відтак кого саме звіль­нить із займаних посад. І тут зміни можуть торкнутися вже начальників управлінь.  

"Можливо, частину начальників управлінь ротують, кого саме, важко сказати, адже сьогодні ми можемо до кожного напряму висловлювати претензії, але треба виходити з певних об'єктивних речей - у якій ситуації вони сьогодні працюють? Дуже важливими будуть декілька напрямів - агропромисловий, напрям, пов'язаний з інфраструктурними змінами з погляду підготовки до Євро-2012,  третій - інвестиційний. Якщо Микола Кміть робитиме ротацію на цих напрямах, це означає, що він намагається їх посилити. Це не обов'язково означає зміни начальників управлінь, а може бути посиленням кадрового складу управ­ління".    

"Сьогодні Микола Кміть має добрий рівень довіри на Банковій і рівні, неконфліктні відносини з Кабміном. Залежно від мотивації і його зусиль у необхідності тих чи інших кадрових змін, його позиція буде головною"

Ігор Балинський, політолог

Політолог стверджує, що неефективність глобальної ротації довів 2005 рік, коли масове звільнення чиновників лише послабило вертикаль ра­йонних та обласних адміністрацій.

"Тому я не думаю, що Микола Кміть піде на радикальне оновлення своєї команди. Йтиметься, найімовірніше, про двох-трьох заступників, яких звільнять, і на їх місце прийдуть нові", - додав Балинський.

Незамінних немає

Але звільнити людину - це навіть не півсправи. Потрібно знайти гідну заміну на ринку кадрів. Про це й каже Ігор Танчин.

"Ще один чинник - це об'­єктивні умови, у яких працює Кміть - він не має з кого вибирати. Він не політик і ніколи не був у політиці. Він прийшов з бізнесу, а посада у ОДА не тільки менеджерська, але й політична. Окрім того, він сам не знає своєї долі. Президент не знає, як довго він буде при владі - чи вибори відбудуться у передбачені терміни, чи швидше. У такій невизначеній ситуації дуже багато людей, яким запропонують певну посаду, просто не погодяться на це, бо це вимагає багато нервів, звикання, зобов'язання, які можуть вилитися у циганський пшик".

Утім, не все так сумно. Твердження про брак кадрів розвіяла керівник фракції БЮТ у Львівській облраді Людмила Козак. У коментарі "Пошті" Людмила Козак повідомила, що відразу після призначення Миколи Кметя т.в.о. голови ЛОДА вона разом із Іваном Деньковичем, головою ЛОО ВО "Батьківщина", зустрічалася з губернатором. На зустрічі обговорили принципи призначення кандидатів від БЮТ на посади у виконавчій владі. Утім, про прізвища  не йшлося.    

"Те, що Микола Кміть позбувся приставки т. в. о., не означає, що це йому дали просто так - за цим стоять певні домов­леності, й він повинен буде їх врахувати. Ймовірно, якщо Юлія Тимошенко пішла на такі домовленості, значить, що ці домовленості стосуватимуться заступників губернатора"

Ігор Танчин, політолог

"Коли Миколу Кметя призначили ще т.в.о., ми спільно з Іваном Деньковичем зустрічалися з ним і обговорювали тему призначень. На які саме посади, не скажу. Окремо про кандидатури ми не говорили. Говорили про принципи призначення. Є сформований резерв керівних кадрів у кожній партійній організації", - повідомила Л. Козак. 

Може не оминути вітер кадрових змін і районних керівників. Свідченням цього є призначення Євгена Кухаря головою Стрийської РДА, яке Президент підписав 15 серпня.

"Складнішою є ситуація із керівниками райдержадміністрацій. Їх, як і більшість заступників Петра Олійника, добирали за партійно-ідеологічним принципом. І значна частина їх, на мою думку, не відповідає вимогам, які зараз стоять перед тими чи іншими районами. Я вважаю, що потрібно замінити керівників РДА, які в той чи інший спосіб причетні до проекту Євро-2012. Перепризначення на посаду голови Стрийської РДА Євгена Кухаря свідчить про те, що необо­в'язково потрібно шукати підсилення десь збоку чи у партійному секторі. Повернення старих ефективних менеджерів ми можемо очікувати у рішеннях від Миколи Кметя", - наголосив Ігор Балинський. 

На запитання, хто потужніше впливатиме на кадрові призначення Миколи Кметя - Секретаріат Президента чи уряд, Ігор Балинський відпо­вів:

"Головне, наскільки гнучким у цих питаннях буде сам Микола Кміть. Я розумію, що сьогодні він має добрий рівень довіри на Банковій і рівні, неконфліктні відносини з Кабміном. Залежно від мотивації і його зусиль у необхідності тих чи інших кадрових змін, його позиція буде головною. Хоча конфлікт між Банковою і Кабміном навколо призначень голів РДА триватиме, бо кожного голову РДА вже цієї осені розглядатимуть як потенційну одиницю потенційного адмінресурсу на президентських виборах".

Суб'єктивний погляд

Петро Олійник,
голова ЛОО «Наша Україна»,голова Львівської ОДА у 2005-2008 рр.

Я  поділив би кадрові питання на дві частини. Перша - заступники та патронатна служба і друга - це голови райдержадміністрацій та начальники управлінь. Останні не повинні подавати у відставку, коли призначають голову облдержадміністрації, бо це не передбачено законом. А заступники та патронатна служба зобов'язані подавати у відставку. Логіка законотворця полягала у тому, що ці люди мають бути не тільки фахівцями, порядними та високоморальними, а й комфортними для глави адміністрації, який працює з ними пліч-о-пліч. Я вважаю їх дуже кваліфікованими. Готовий опублікувати результати роботи моєї команди за три роки. Показники відмінні. Хтось із заступників був сильнішим, хтось слабшим. Команда була збалансована за політичними та професійними ознаками, віковими категоріями. Але переконаний, що голова ОДА сам підбере з цієї команди, кого вважатиме за доцільне. Я вважаю, що всі семеро заступників є достойними. Думаю, що голова ОДА когось залишить, когось звільнить, точніше, напише подання на перепризначення. Зрештою, вони - люди самодостатні і роботу собі завжди знайдуть.

Я знав, що Микола Кміть веде консультації з БЮТ. З нами він не вів консультацій. Оскільки зі мною важко вести консультації, бо я суб'­єктивний, бо цих людей я подавав, а Президент призначав на посади. Ми готові запропонувати своїх людей, у нас лава запасних дуже велика. «Наша Україна» є найкваліфікованішою командою. Але такі пропозиції до нас поки не надходили. А консультації з БЮТ  Кміть змушений був проводити, бо подання на затвердження його на посаді робить Кабмін. А уряд очолює Юлія Тимошенко, і альтернативи ведення переговорів у нього не було.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4572 / 1.7MB / SQL:{query_count}