Чим, на вашу думку, сильною є Львівщина?
Свого часу один академік зазначив, що бути жителем Львівщини – престижно і цим треба пишатися! Важко не погодитися. Адже наш прикордонний регіон із вдалим геополітичним розташуванням є одним із найбільших культурних, духовних та туристичних осередків України. Переваги області, де проживає понад 2,5 мільйона осіб, – значний інтелектуальний потенціал, зокрема науковий, та потужні виші, високоосвічене населення, кваліфіковані кадри, унікальні підприємства. Тим часом майбутнє регіону – за новітніми інформаційними технологіями. Гордість краю – Львів із неповторними архітектурними ансамблями, старовинні замки “Золотої підкови”, унікальні дерев’яні церкви, гірські курорти у мальовничих Карпатах. Багатство та популярність регіону – звісно, бальнеологічні курорти міжнародного значення – Трускавець, Моршин і Східниця. Львівщина сильна працьовитими, розумними, інтелігентними та волелюбними людьми. Крім того, украй слабка тим, що ці люди у пошуках кращого життя покидають край та їдуть на заробітки! Прикро, що досі несповна використовуємо родючі чорноземи, ще багато земель пустують, а місцеві жителі споживають іноземні овочі та фрукти. Сьогодні “Пошта” запитує своїх читачів: чим, на їхню думку, сильною є Львівщина?
Любов Янків-Вітковська,
кандидат фізико-математичних наук, докторант НУ “Львівська політехніка”:
– Передусім Львівщина сильна своїм географічним розташуванням, що впливає на прикордонне чи транскордонне співробітництво. Звісно, це економічно вигідно для краю. Багатством області є мальовничі Карпати, де активно розвивається туризм. Регіон славиться історичними традиціями – саме на Львівщині відбулося багато подій, які вплинули на історію України.
Варто зазначити про “Руську трійцю”, Братський рух, видання першої книжки у Львові. У нашому місті є одна з найдавніших астрономічних обсерваторій. Ми славні потужним науковим потенціалом, адже маємо багато наукових інституцій, науково-дослідних інститутів. Регіон відомий своїми вченими, відкриттями та цікавими дослідженнями Звісно, ми сильні відомими, розумними, працелюбними чоловіками і красивими жінками. Це – Андрей Шептицький, Івашко Рогатинський, Іван Франко.
Степан Кубів,
депутат Львівської обласної ради:
– Львівщина сьогодні є найсильнішою своїм інтелектуальним потенціалом. Це було і в минулому та позаминулому століттях. Йдеться про науковий потенціал, про традиції прикладної науки, про працелюбність наших людей, про можливості розвитку прикладної науки через потужний потенціал вищих навчальних закладів, зокрема Західний науковий центр, який святкуватиме цього року 40-річчя. Другий важливий аспект цього питання – це розташування Львівщини. Коли ми говоримо про прикордонне чи транскордонне співробітництво, то передусім це важливо для розвитку торгівлі. Торгівля була властива для Львівщини і в минулому, і сьогодні.
– Для мене Львівщина насамперед вирізняється у духовному плані. У області дуже багато віруючих людей, які ходять до храму. Думаю, ми разом із Івано-Франківщиною вигідно відрізняємося від інших областей України щирою вірою, справжнім християнством, яке я виокремила б у розмові про наш край.
Тарас Возняк,
культуролог, філософ, головний редактор часопису “Ї”:
– Львівщина та Західна Україна загалом цікава самою структурою своєї економіки. Тут значно більший сегмент малого та середнього бізнесу і практично дуже мало колись державних, а нині олігархічних монополій. Це додає економіці Львівщини більшої стійкості у випадку великих потрясінь. Нині відбувається цілеспрямована “травля” малого чи середнього бізнесу, як, наприклад, під час прийняття Податкового кодексу.
Щодо зовсім нових трендів у розвитку підприємництва на Львівщині, то найважливішим і найбільш перспективним є розвиток інформаційних технологій. Уже зараз у нас є декілька дуже солідних фірм, що є спільними підприємствами. Можливо, це ще не так помітно. Люди думають, що величезні корпуси ЛАЗу – найбільша економічна потуга. Але яка його перспектива – це ще велике питання. Певен: майбутнє Львівщини – у новітніх технологіях, а не в старій, постсовєтській індустрії.
Володимир Сивохіп,
генеральний директор Львівської обласної філармонії:
– Ризикну відповісти, що Львівщина багата і сильна насамперед історичним минулим. Крім того, вдалим геополітичним розташуванням. Історією та культурою, нерозривно пов’язаною з мультиполітичністю та мультикультурністю. Архітектурою. Отже, загалом – своєю минувшиною. І сьогодні хотілося б, щоб ми усвідомили силу цих надбань, зберегли і примножували їх.
Любов Максимович,
голова “Західноукраїнського центру “Жіночі перспективи”:
– На мою думку, саме зі Львівщини походять усі хороші починання. Але насамперед у нас особливі люди, європейські, достатньо освічені й розумні. Вони усвідомлюють, що ми живемо в цивілізованій державі й гідні жити краще. Водночас вони досить толерантні.
Коли у Львів приїжджають мої колеги зі Сходу, то кажуть, що потрапляють у Європу. Сподіваюся, що це не тільки архітектура, а й повітря, яким дихають львів’яни.
Сергій Козловський,
аспірант кафедри історії середніх віків та візантиністики історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка:
– Очевидно, що Львівщина є сильною своїми традиціями духовного життя, цікавою, багатогранною історією та культурною спадщиною: архітектурою, академічними осередками і менталітетом. Стрижнем цієї “сили” є Церква, хоча й представлена різними конфесіями, та все ж одна, християнська. Історично склалося так, що саме Церква на західних теренах України була захисницею суспільства: братства, освітні та лікувальні заклади, різноманітні фундації у соціальній сфері й багато іншого.
Наприклад, завдяки митрополиту Андрею Шептицькому (1901 – 1944рр.) засновано українські школи, бурси для молоді, шпиталі, сиротинці, надавали підтримку українському мистецтву та культурі й обдарованим студентам. Зауважу, що ця філантропічна діяльність не припиняється і сьогодні, тож саме в Церкві вбачаю сучасну значимість Львівщини.
Алла Садовник,
журналіст:
– Львівщина найбільше відома своєю волелюбністю та прагненням до ідеалів. Вона ставала генератором українських національних ідей. Львівщина – це земля Івана Франка і Петра Полтави, зрештою, це друга домівка Володимира Івасюка і рідний край Степана Бандери та плеяди інших українських діячів, письменників, науковців.
Також це край цікавих традицій, які ще не згинули під попелом забуття. Потрібно згадати і по-своєму цікаву говірку, і сам характер людей. Зрештою, Львівщина відома своїми поросятами. Принаймні в сусідніх областях про це полюбляють жартувати.