Техогляд автомобілів й далі проводитимуть – Верховна Рада учора, 16 лютого, відхилила законопроект про скасування державного технічного огляду транспортних засобів Державтоінспекцією. За ухвалення законопроекту в першому читанні проголосували 143 депутати за необхідних 226. Відповідний законопроект вніс депутат від НУ-НС Анатолій Гриценко. Як зазначено в пояснювальній записці до самого документа, наразі державний техогляд зведено до контрольних функцій, не пов’язаних із технічним станом транспорту. “Державний техогляд став суто паперовим, не пов’язаним із технічним станом транспорту, зайвою бюрократичною процедурою, скасування якої і передбачає цей законопроект”, – йдеться в документі.
Президент Віктор Янукович, до речі, пообіцяв звільнити міністра МВС Анатолія Могильова у разі, якщо невдовзі не скасують техогляд ДАІ. Непотрібність техогляду довели на практиці у Львові. У 2009-му активісти “Громадянської позиції” усього за 700 грн купили в ДАІ талон техогляду на геть несправний “Запорожець”.
Авто залишили в центрі Львова як пам’ятник “часу і грошам водіїв, витраченим на корупцію”.
Сьогодні “Пошта” запитує читачів: чи підтримують вони ідею скасування техогляду?
Олег Мацех,
голова ЛОО “Громадянська позиція”:
– Я не тільки підтримую ідею скасування техогляду, я зробив усе можливе, аби його скасували. Якщо пам’ятаєте, ми придбали “Запорожець” без двигуна, який три роки не їздив, а вріс у землю. Без жодних проблем він пройшов техогляд у МРЕВ Львова за допомогою одного з посередників, які перебувають біля МРЕВ. Ми зробили це публічно, не ховаючись. А справжній техогляд виявив, що всі вузли цього авто були несправні.
Цим ми довели, що між тим, що ДАІ називає техоглядом, і справжнім техоглядом є велика різниця. Це – не що інше, як побори, намагання через цю процедуру стягнути штрафні санкції, змусити водія проходити медогляд. Це приниження і нікому не потрібна процедура, за яку водій ще й має заплатити. Відповідати за технічний стан авто повинен водій. Вся ця процедура нині є профанацією, і її треба негайно скасувати, як це відбулося у Грузії. Там це не призвело до збільшення аварій.
Володимир Карпа,
директор ЛКП “Львівелектротранс”:
– Ідею скасувати технічний огляд автомобілів я підтримую, адже існує технічна станція, яка забезпечує машини всім необхідним. А щодо громадського транспорту – трамваїв і тролейбусів – вважаю, що тут проводити техогляд необхідно. І скасовувати його для цього виду транспорту недоцільно.
Ігор Мартинів,
співзасновник “Львівського Volkswagen Клубу”:
– Після того, як щорічний транспортний збір заклали в ціну палива, автовласники стали платити того збору протягом року в декілька разів більше, ніж раніше. Тому було б справедливо, якби ми взамін отримали і якісь полегшення, скажімо, у вигляді скасування того ж техогляду. Такий досвід уже є в Грузії і, як відомо, він зумовив зниження корупції. А нашій ДАІ варто зосередитися на більш природних для неї функціях – безпеці дорожнього руху. Сподіваємося, на черзі викорінення ганебного хабарництва на дорогах та “чистка лав” ДАІ від хамів та невігласів.
Валентин Концевич,
вільний журналіст:
– Скасувати техогляд необхідно, але не треба замість нього вводити “новинки”, які, по суті, є гіршими за попередні норми. На мою думку, техогляд має проводити приватне бюро, як це зроблено й чудово функціонує у Німеччині. Можна писати на відеокамери, а можна і не писати – це вже справа бюро та державних інституцій, які його перевірятимуть та видаватимуть відповідний сертифікат на роботу. Це не має цікавити водія. Він має знати те, що приїхав на станцію цього бюро на свій вибір (а їх має бути декілька) і платить в касу фіксовану суму. Якщо його авто відповідає нормам – сертифікат на руки, якщо не відповідає – їдь на станцію технічного обслуговування чи в гараж, ремонтуй, де хочеш, і привозь технічно справне авто. Натомість ДАІ має здійснювати тільки реєстрацію та перереєстрацію авто й контроль за рухом.
– Скасовувати техогляд узагалі не можна в жодному разі: хтось обов’язково мусить наглядати за рухом транспорту на дорогах, тож перевірка стану авто є необхідною. Але її формат треба змінити і чимшвидше. Адже ні для кого не секрет, що у нас насправді зроблено це так, щоб автомобілісту вигідно було заплатити “рішайлику” і реально нічого не перевіряти. А потрібна тут така сама система, як із податками – мені має бути вигідно перевірити авто у відповідному і обладнаному місці, а не платити “зверху”. Тому перевірка авто має бути обов’язковою, але, наприклад, із попередньою реєстрацією в інтернеті на конкретну годину, щоб не гаяти часу в чергах. До речі, це стосується і видачі автомобілістам медичних довідок. Красномовний приклад: нещодавно мій тесть стояв у черзі у відповідній поліклініці, щоб отримати таку довідку. В черзі йому стало зле і – парадокс! – медичної допомоги нікому було надати. Це яскраво свідчить, що такі установи сьогодні лише стають ще однією бюрократичною перепоною, а не розв’язують конкретні проблеми.
Роман Шеремета,
завідувач урологічного відділення Львівської обласної клінічної лікарні:
– Підтримую ідею скасувати технічний огляд автомобілів. Як автомобіліст, сам зацікавлений у тому, аби моя машина була у справному стані. Тому після кожних 15 тисяч кілометрів дороги проходжу техогляд або раз на рік, якщо тих кілометрів не наїздив. Щодо громадського транспорту, то тут треба подумати. Він має проходити техогляд регулярно, хоча б раз на тиждень на підприємствах, на яких працює. Транспорт повинні перевіряти – готовий він виїхати на маршрут чи ні – так само, як водіїв, адже від цього залежить безпека пасажирів.