На зеленій голці

Чи готові Ви цього року відмовитися від живої ялинки?

Чи готові Ви цього року відмовитися від живої ялинки?

Красномовна пауза Президента України Віктора Януковича перед словом “ялинка”, звісно, могла б означати, що про проблему новорічних вирубок забули і її більше нема. Але ні, з року в рік разом з апельсинами та колядками різдвяні свята українців супроводжує запах хвої у будинку. Тому на вокзалах та у потягах бізнес браконьєрів процвітає. Можна купити будь-яке деревце на колір і смак, яке через місяць жовтим і облупленим викинуть на смітник. Для затятих консерваторів садять спеціальні плантації, на яких ростуть ялинки, приречені щороку в грудні покинути ґрунт і вбратися у гірлянди.
До почесної місії приречені й дебелі кількаметрові красуні, які щороку “запалюють” на міських центральних площах, а після свят розпилюють на дрова. До речі, львівську ялинку поставлять традиційно на Миколая, 19 грудня. 20-метрову новорічну красуню привезуть із Карпат. Традиції – річ надто вкорінена, аби від них відмовлятися, але ніхто не забороняє їх видозмінити. Торік у Києві “диво з хвої” змайстрували з окремих гілок ялинки. Дерево не відрізнити від справжнього. Як бачимо, шлях подолати зимові вирубки є. Тому сьогодні “Пошта” запитує читачів:
чи готові вони цього року відмовитися від живої ялинки?

Владика Михаїл (Колтун),
єпарх Сокальсько-Жовківський:

– Я би побоявся сказати, що від ялинки можна відмовитися. Вона, як і вертеп, колядки, глибоко ввійшла в ментальність Різдва, стала одним із його атрибутів. Але чи варто обмежити себе, щоб не шкодити природі, яка є дар Божий, не нищити ліс. Насамперед треба на державному рівні думати стратегічно, вжити відповідних заходів, щоби людина могла використати цей атрибут Різдва без шкоди для природи. Потрібно вивчати попит, і є відповідні комерційні структури, які в законний спосіб зможуть його задовольнити, для цього виростивши певну кількість ялинок. Щоб кожен міг святкувати Різдво без гріха перед природою. У світі є багато речей, які ми раз використовуємо, а тоді викидаємо. Потрібен поступовий процес виховання правильного ставлення до природи. Щодо мене особисто, то вже кілька років ялинки я не використовую. Гарно прибраний дідух доповнює для мене свято Різдва, він є доброю альтернативою ялинці. Це моя скромна пропаганда.

Ярко Філевич,
художник-дизайнер:

– Ми не ставимо вдома ялинки, але прикрашаємо помешкання ялиновими гілками. Разом із дружиною щороку придумуємо щось нове, якісь цікаві варіанти. Що конкретно робитимемо цьогоріч, ще не знаю. Два роки тому ми самі робили ялинку зі зрізаних гілок. Не вважаю, що штучна ялинка, з точки зору екології, є більш прийнятною, ніж зрубана.   

Зореслава Кравчук,
арт-директор гурту “Цьомочки”, заслужений діяч мистецтв України:

– Попри те, що дуже люблю, коли є жива ялинка на новорічно-різдвяні свята вдома, я готова відмовитися від неї. Ясна річ, наші карпатські ліси треба берегти! Сьогодні цілком гідним замінником зеленій лісовій красуні є штучні ялинки, адже у крамницях та супермаркетах є досить широкий їх спектр. Та й різноманітних гірлянд та новорічних прикрас аж ніяк не бракує. Певна: згодом українців, які купуватимуть штучні ялинки, побільшає, але на це потрібен час. Тим паче, таке придбання вже на роки і лісу менше нищиться.

Лариса Денисенко,
письменниця:

– Я з легкістю відмовляюся від ялинки. У мене вдома тільки вінки та штучна ялинка. А живі – лише гілки у вазі. Думаю, таким чином можна легко розв’язати проблему вирубування та нищення ялинок.

 

Наталія Іскра,
журналіст:

– Цьогоріч уже втретє моя сім’я відмовиться від живої ялинки. Я не бачу ніякої проблеми в тому, аби поставити штучну ялинку, зберігши життя хоча б одній у лісі. Думаю, якщо більшість людей не купуватиме живих ялинок, то їх рубатимуть щороку значно менше. Натомість можна купити невелику в горшку і поставити, скажімо, на балконі чи у дворі – і свіжістю пахнутиме, і шкоди довкіллю не буде.

Василь Косів,
заступник міського голови Львова з гуманітарних питань:

– Я готовий купити живу ялинку в горщику, щоб навесні її десь висадити. Однак заміняти ялинку чимось іншим не готовий. Для мене важливо зберігати традиції. А різдвяні свята – це період, коли їх дотримуються найбільше, принаймні у західному регіоні країни. Можливо, тому Львів є настільки привабливим для туристів, що тутешні люди консервативно дотримуються різдвяних традицій. А якщо замінити ялинку чимось іншим, авангардним і кожного року це змінювати, то руйнується сам дух традиційності.

Андрій Кокотюха,
письменник:    

– Ні, від ялинки відмовитися я не готовий. Але цього року заміню її на сосну із суто практичних міркувань – вона менше осипається. Я, звичайно ж, розумію, що у встановленні тих новорічних ялинок є щось від імперських амбіцій, їх ще Петро І “привіз” на слов’янські землі, але жива ялинка в мене була щороку, навіть до народження сина. Не переконаний, що варто цілковито відмовлятися від цієї традиції, просто вважаю, що не варто купувати ялинок у “чорних” продавців. Адже існують спеціальні розсадники, де деревця вирощують із конкретною метою, і тоді їх вирубування
не шкодить навколишньому сере­довищу.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4258 / 1.6MB / SQL:{query_count}