Як ви ставитеся до запровадження дрес-коду в органах влади?
Жінки мають бути жіночними, а компетентність красивою. У Кабінеті Міністрів України з першого жовтня діють внутрішні рекомендації щодо належного зовнішнього вигляду – стриманий діловий стиль одягу, що надає авторитетності і свідчить про компетентність працівників. Ініціатори новел не оминули своєю увагою жодної (видимої) деталі вбрання: описано побажання щодо вибору як костюмів та пасків для чоловіків, так і макіяжу та парфумів для жінок. Гадаємо, мало в кого є сумніви, що, вибираючи вбрання, слід зважати на специфіку установи, в якій працюєш. Однак чи конче потрібно на цьому наголошувати, скрупульозно виписуючи норми? Сьогодні “Пошта” запитує читачів, як вони ставляться до запровадження дрес-коду в органах влади?
– Це називається – чиновникам немає чим зайнятися. Звичайно, певні і для всіх зрозумілі правила повинні існувати – охайність, діловий стиль, елегантність, згідно з якими людина визначатиме, у що їй одягатись. Але детально розписувати, що, наприклад, жінкам-чиновникам можна одягати, а що ні – це якась дурня. Не подобається і те, що відвідувачі повинні також дотримуватись дрес-коду, зокрема журналісти. Вже навіть відомий випадок, коли журналіста не впустили на захід, бо його одяг не вписувався у правила. Краще б держслужбовці ефективніше працювали, ніж дурницями займалися. Хоча, можливо, саме оголені руки і глибоке декольте жінок-чиновників їм заважало…
Семен Глузман,
психіатр, правозахисник
– Узагалі, я мало про це чув, але так розумію, що відтепер ходити до парламенту в трусах і майці заборонено. Навіть не знаю, що сказати, бо я, до прикладу, ніколи не одягаю краватки. Я здивований і не розумію такого нововведення, це може стосуватися працівників Кабміну, але не відвідувачів. Окрім того, це може розцінюватися як порушення прав людини, бо дивно, що чоловік з іншою зачіскою не матиме права заходити до приміщення. Чиновник як держслужбовець повинен бути акуратним і чистим – це не викликає сумніву, але коли журналіста не пускають до Кабміну, бо він неправильно одягнений, то слід проконсультуватися з юристами, чи не є це перепоною в отриманні інформації. До того ж мені цікаво, коли я захочу написати рекомендацію чи скаргу міністрові, то тепер доведеться шукати костюм? Хочу сказати, що до Білого дому я приходив без краватки, і держсекретар США не зробив мені зауваження, навпаки, ми приємно провели час. Думаю, у Кабміну є серйозніші питання до розгляду.
Ірина Микичак,
заступник начальника Головного управління охорони здоров’я ЛОДА:
– До запровадження дрес-коду ставлюся позитивно, бо люблю порядок у всьому й у виборі одягу для роботи у структурах влади також. Робота – це не є те місце, де треба демонструвати нові тенденції в моді. Одягатися слід так, аби почуватися вільно і мати хороший настрій. За кордоном дрес-код став нормою життя, і ніхто не вважає це чимось надзвичайним. Вважаю, що представники влади повинні одягатися елегантно, зі смаком і водночас стримано.
Любов Янків-Вітковська,
доцент НУ “Львівська політехніка”:
– Звісно, позитивно ставлюся до запровадження дрес-коду в органах влади. Це цілком на часі. Єдине, аби це не була якась військова повинність… На роботу потрібно вбиратися в одяг, який має бути у цілком розумних межах і щоб виглядати пристойно. Скажімо, коли сьогодні в Україні приходиш у ті чи інші міжнародні фінансові інституції, то бачиш, що їхні працівники чітко дотримуються дрес-коду. Аналогічне є у США та країнах Європи. Звісно, не личить ходити на роботу у глибокому декольте. Має бути межа між одягом на роботу та вечірку. У декольте, аналогічно як у діамантах, радше пасує йти до театру.
Влада Прокаєва,
голова Благодійного фонду “Обдаровані діти – майбутнє України”:
– Я вважаю, що в органах влади обов’язково має бути дрес-код. Спеціалісти, які представляють керівництво країни, мають виглядати відповідно до посад. На жаль, не всі працівники мають традиційні уявлення щодо зовнішнього вигляду держслужбовця, щобільше – не всі мають класичний смак, якого вимагають владні кабінети. Тому, на мою думку, дрес-код розроблений та затверджений абсолютно доречно та вчасно. Інша річ, що він вийшов найсуворішим та найсухішим з усіх допустимих. Я думаю, що можна було б зробити його більш демократичним. Наприклад, можна було б дозволити жінкам одягати жіночні аксесуари та прикраси. Я за жіночність у будь-яких умовах та проявах!
Роксолана Богуцька,
член Спілки дизайнерів України:
– Не знаю, про які саме рекомендації щодо зовнішнього вигляду політиків йдеться. Але якщо вважаємо себе європейською державою, то дрес-код працівників влади просто повинен бути. Інша справа, наскільки та чи інша рекомендація є доречною. Не стежу, як, скажімо, виглядають українські парламентарки. Однак сподіваюся, їм вистачає смаку, аби грим на їхніх обличчях під час робочого дня був не вечірнім, а стриманим – денним. Відтак, чи варто це прописувати окремим пунктом? А взагалі, дрес-код для працівників влади – це не обмеження їхніх прав, а обов'язкова складова іміджу та праці.
– Якщо подивитися на те, як вбираються наші можновладці, то дрес-код для них потрібний. Проте мені особисто було би цікавіше спостерігати за вільним виявленням кожної особистості, зокрема і через одяг. Але та відсутність смаку, яка панує в нашій владі, мене дратує. На превеликий жаль, наша екс-прем'єр-міністр сильно перебирала із усілякими брязкальцями. Уявіть, наскільки елегантніше би виглядало, якби вона вбирала до своєї екзотичної коси строгі костюми. Такий контраст створював би набагато цікавіший образ, ніж численні рюшечки, які тільки дратують. Так що для мене головне полягає не в дрес-коді, а в наявності або відсутності смаку.