Чи вважаєте ви професію учителя сьогодні престижною?
Кожен із нас з теплотою згадує свою першу вчительку. Тоді, у першому класі, вона нам здавалася вкрай вимогливою. Сьогодні ж розуміємо, що все це було лише заради нашого ж блага. Саме вчителька навчила нас писати й читати перше у житті слово “мама”. Впродовж шкільних років наші педагоги допомагали нам збагнути навколишній світ, прищеплювали відповідальність за слова та вчинки, завше давали слушні поради, як знайти свій шлях у житті, за що їм ми щиро вдячні і нині щиро вітаємо з їхнім професійним святом! Колись молоді спеціалісти дуже хотіли працювати у школі – це було престижно. Зараз більшість педагогів середнього та старшого віку, а молодь не горить йти на роботу у школу через невисоку зарплату. Як свідчать результати телефонного опитування, проведеного Інститутом Горшеніна з 25 до 27 вересня 2010 року (опитали тисячу респондентів віком від 18 років у всіх обласних центрах України), лише кожен п’ятий українець вважає професію учителя престижною. Звичайною професію вчителя назвали 42,2% громадян України, а ось більше третини опитаних (33,1%) вважають цю професію непрестижною. Половина українців (45,2%) задовільно оцінила якість освіти, що надається сучасною середньою школою. Чверть опитаних оцінили її як “хорошу”, що п’ятий дав оцінку “погано” і лише 5,8% оцінили якість середньої освіти в Україні на “відмінно”. Вітати вчителів з професійним святом українці вважають за краще квітами (40,2%), грошима (36,7%) і кондитерськими виробами (28,4%). 11,2% респондентів сказали, що не мають наміру поздоровляти вчителів. Нині “Пошта” запитує своїх читачів: чи вважають вони професію учителя сьогодні престижною?
Галина Малець,
держслужбовець:
– Саме поняття “престижно” сьогодні рівне поняттю “прибутково”. Тому говорити, що сьогодні професія учителя престижна – важко. Коли перед випускниками шкіл стоїть вибір професії, то вони тільки як запасний варіант обирають професію вчителя. І тільки тому, що їм потрібна вища освіта. Повернути престижність цій професії можна. Дайте вчителю високу зарплату – і його стануть поважати, як було колись. Колись учитель був другою людиною за авторитетом після священика. Я вважаю, що професія педагога є дуже відповідальною та потрібною. Сподіваюся, що стане і престижною.
Степан Шоханов,
учитель біології:
– Не вважаю. У нас в гімназії є традиція: старшокласники заміняють учителів на День учителя. Я помітив, що той, хто раз спробував, на другий рік вже не хоче цього робити, бо надто важко. Також до нас часто приходять студенти на педагогічну практику, і коли я запитую про плани на майбутнє, мало хто відповідає, що хоче працювати в школі. Зарплатня також не дає можливості відчути престижність цієї професії. Я вирішив працювати вчителем, бо мав добрих учителів у школі, дуже люблю свій предмет і хочу своїми знаннями поділитися з іншими. Мені свого часу пропонували йти в науку і, коли відмовився, казали, що ще пошкодую. Викладаю вже 17 років. Наразі не шкодую.
Михайло Брегін,
начальник Головного управління освіти і науки Львівщини:
– В іншому випадку, я би не працював у цій галузі. Єдина професія від Бога – це вчитель, усі інші – від учителя. У суспільстві повинно бути розуміння, що престижність професії учителя – це наріжний камінь розвитку держави. Пріоритетом повинен бути саме розвиток освіти, але не тільки на словах, а з матеріальною реалізацією усіх програм. Учитель – це та людина, яка працює на перспективу, результати його праці оцінюють не через рік-два, а через десятки років. Сьогодні нашим учителям є чим пишатися, адже наші учні демонструють одні з найкращих результатів під час ЗНО, олімпіад, різноманітних змагань.
Марта Луцишин,
учитель математики:
– Думаю, що ні, бо роботи багато, а зарплата, м'яко кажучи, середня. Але якщо говорити про мене, то я її міняти не планую, бо дуже люблю.
Роман Заяць,
медіа-тренер, керівник партнер радіо-порталу M Joy:
– Так! Уміти передавати знання – це відповідально і престижно. Відповідально через те, що вчитель має колосальний вплив на учня. Престижно в тому, що рано чи пізно вдячність учня повернеться до вчителя…
Галина Слічна,
заступник начальника управління освіти Львівської міської ради:
– Професія учителя завжди була престижною. Навіть незважаючи на ті проблеми, які сьогодні є, на невисоку заробітну плату, яку отримують учителі, вважаю, що в освіті залишаються ті люди, які є справжніми вчителями. Незважаючи ні на що, у нас є достойні педагоги.