Чи доцільно, на вашу думку, відновлювати бруківку на центральних вулицях Львова?
У Львові зосереджено більше половини всіх історичних пам’яток, які є в Україні. Такого високого коефіцієнту не зустрінеш в жодному місті країни. Цим наше місто приваблює туристів зі всього світу, які суттєво підтримують міську економіку. Однак ця перевага є і недоліком. Неповторність та історична аура міста є дуже крихкою та потребує бережливого ставлення антиквара. Зокрема, у більшості міст України дороги і будівлі ремонтують, а у Львові реконструюють або відновлюють. І річ не тільки в назві процесу. Головне – в суті. Адже заасфальтувати вулицю набагато легше, ніж перекласти її бруківкою. Для цього потрібні фахівці відповідного рівня зі знанням автентичної технології замощення. На жаль, останніми роками львівські можновладці, посилаючись на технологічні вимоги більшої несучої здатності доріг, почали нехтувати автентичною технологією замощення бруківки. Наприклад, замість припасовувати камені один до іншого, їх просто поклали в бетон. І сьогоднішнє брукування вулиць є радше ремонтом, ніж відновленням. Подібне відбувається і з будівлями, які замість того, щоб реконструювати чи реставрувати, знищують, залишаючи лише фасади. Звичайно, посадовці посилаються на світову практику, технічну необхідність тощо… Однак ми ризикуємо одного дня прокинутися у ляльковому бутафорному Львові, який лише зовні нагадуватиме про своє історичне обличчя. Сьогодні “Пошта” запитує у читачів: чи доцільно відновлювати бруківку на центральних вулицях Львова?
Ігор Губіліт,
президент ГО “Підкова”:
– Вважаю, що цілком доцільно. Оскільки Львів має концепцію туристичного міста, а бруківка – його невід’ємна частина, це те, за чим люди часто ідентифікують Львів. Другий аспект – глобальне потепління. Учені довели, що люди, які проживають у містах, де викладена бруківка, набагато менше страждають від спеки. Інше питання – якість перекладання бруківки. Я не фахівець, мені важко визначити якість зробленого, але хочу вірити, що роботу виконають якнайкраще.
Любомир Буняк,
екс-міський голова Львова:
– Певен, що цілком доцільно відновлювати бруківку на центральних вулицях міста Лева. Те, що робить нинішня влада міста, було заплановано ще нашою адміністрацією. Зокрема, саме за моєї каденції планували відновлення бруківки на проспекті Свободи. Тепер це роблять. Відповідно, цілком підтримую усі ці роботи. Передусім це відновлення історичного середовища міста. Звісно, це недешево, але потрібно і гарно.
Оксана Форостина,
консультант із комунікацій:
– На обивательський погляд, бруківка, без сумніву, краща за асфальт. Правда, взуття на підборах доведеться викидати швидше, але з любові до рідного міста і не таке терпимо. Є два застереження, обидва спричинені міськими легендами: по-перше, що бруківку кладуть не так, як колись (колись ніби клали так, що між камінчиками не можна було встромити ніж, а як це роблять зараз, розповідати не треба). Друга легенда – нібито стару бруківку крадуть, тому після перекладання її може стати суттєво менше на вулицях Львова і суттєво більше деінде. Але хто з львів’ян може сказати, що на 100% довіряє організаціям, які ремонтують дороги?
Людмила Ліб,
прес-секретар ДАІ м. Львова:
– На мою думку, цілком доцільно. Особливо у серці, себто історичній частині нашого красеня-міста. Передусім тому, що це одна з головних візитівок давнього Львова, міста, яке входить у список світової спадщини ЮНЕСКО. Всім, хто приїздить у гості до міста Лева, наша бруківка до вподоби. Як городянці – бруківка подобається, але як автомобілісту – важко по ній їхати.
Ярослав Грибальський,
голова правління обласного відділення Українського фонду “Реабілітація інвалідів”, депутат Львівської облради:
– Я – за відновлення бруківки на центральних вулицях Львова, але за умови, що мають бути спеціальні доріжки, якими б зручно могли ходити панянки на шпильках, їздити матусі з дитячими візочками та люди з обмеженим можливостями. Власне з Миколою Сварником оглядаємо місця, де вже зробили ремонт чи ще його роблять. Деякі моменти мене, людину, яка їздить на інвалідному візку, обурюють. Скажімо, два місяці тому перший заступник міського голови Львова Олег Синютка проводив нараду з виконавцями ремонтних робіт на дорогах міста. Був там присутній і я. Під час цієї наради роздав малюнки та креслення, як згадані спеціальні доріжки облаштовують у країнах Європи. Був певен, що побажання врахують, але де там… Так, особисто мені на пл. Галицькій проїхати через проїжджу частину на візку буде складно. Нині по бруківці на пл. Ринок мені також важко пересуватися і доводиться їхати там, де трамвайна колія. До речі, зо 20 львів’ян на візках вже готові провести демонстраційні акції на пл. Галицькій та інших відремонтованих вулицях. Нехай влада подивиться, як важко їм там пересуватися.