Юрій Лужков знову повернувся до української теми і закликав припинити дію Договору про дружбу і співпрацю між обома країнами після того, як у 2009 році закінчиться термін його дії. Причинами Лужков вважає витіснення російської мови та російського чинника загалом. Про можливість денонсації договору у випадку вступу України до НАТО говорилося і під час слухань в Держдумі 4 червня. МЗС РФ не оприлюднив своєї позиції щодо цього питання. Навряд чи ця мовчанка випадкова або виправдана, враховуючи підвищену цікавість громадськості до теми російсько-українських відносин. Договори, аналогічні до угоди з Україною, Росія підписала також із дуже багатьма іншими країнами, зокрема членами НАТО. Але про це забувають борці із "західною загрозою", які закликають виключити Україну зі списку дружніх країн лише за пронатівську орієнтацію.
Сама відмова Росії від продовження терміну дії договору не означає автоматичного переходу до конфронтації. Згадані у ньому сфери співпраці можуть розвиватися і на підставі інших угод. Така відмова не створить і правових аргументів (за оцінками юристів, таких аргументів просто не існує) для пред'явлення вимог щодо Севастополя. Адже територіальна цілісність України підтверджена й іншими документами. Наприклад, можна згадати про гарантії, які дали Україні Росія, США та Великобританія за її добровільну відмову від ядерної зброї.
Але вихід із договору з Україною може спричинити негативні наслідки для угоди щодо Чорноморського флоту РФ і особливо недалекоглядно давати такий козир українській стороні у ході спроб продовжити термін перебування цього флоту в Севастополі після 2017 року. Олексій Богатуров, експерт Інституту міжнародної безпеки, вважає, що підписання договору в його нинішньому вигляді було необачним, бо полегшило Україні рух на Захід і позбавило Москву впливу у багатьох питаннях. Але ламати цю структуру зараз було б програшем Москви, яка неминуче опиниться в ізоляції, якщо поставить під сумнів державність України. Сьогодні ні Росія, ні Україна не готові до підписання нового договору, а отже, потрібно продовжувати дію старого, поки така готовність не з'явиться.
Юлія Пєтровская, "Независимая газета"