Заборона дозволяти

Чи врятує Українські Карпати мораторій на продаж землі?

Чи врятує Українські Карпати мораторій на продаж землі?

Цього тижня Василь Горбаль, очільник області, заявив, що незабаром на Львівщині встановлять мораторій на продаж землі в Карпатах. У ЛОДА вже підготували розпорядження про мораторій на виділення і продаж земельних ділянок у Сколівському, Старосамбірському та Турківському районах Львівської області. Аби не спровокувати стрибка ціни на землі Карпат у інших областях України, влада Львівщини закликала Закарпаття ввести аналогічний мораторій. Попри потуги губернатора зберегти безцінні землі, досвід засвідчує, що для товстосумів, які забажають отримати ділянку на полонині, бар’єрів не існує. Цьогоріч навесні Фонд дикої природи в Україні бив на сполох і звертався до іноземних колег, бо крізь природний заповідник “Ґорґани” Мінтранс запланував збудувати  швидкісну трасу. Закордонні екологи розводили руками і застерігали, що заповідник втратить частину унікальної флори та фауни, натомість у міністерстві втішали, що обов’язково поставлять паркан, аби тварин не турбували, а дерева не рубали... Вже у липні розгорілися пристрасті навколо історико-культурного заповідника “Тустань”, на території якого місцевий бізнесмен розпочав зведення готельно-ресторанного комплексу. Майбутній готель планували звести акурат під скелями давньоруської твердині! Сколівський райсуд ухвалив рішення призупинити будівництво, але впевненості у тому, що його не відновлять, немає. Відтак сьогодні запитуємо читачів “Пошти”: чи врятує Українські Карпати мораторій на продаж землі?

Руслан Козак,
президент ЗАТ “Транспортна компанія “Ференц & К”:

– Я досліджував це питання, і, наскільки володію інформацією, в Карпатах дуже багато землі вже приватизовано і перебуває у приватній власності. Я сумніваюсь, що в облдержадміністрації є повноваження зупинити процес продажу. Тим більше, що зараз він активізується через перспективу  проведення зимової Олімпіади у 2022 році. Той, хто хоче купити землю, завжди знайде спосіб. Але все це відбуватиметься непрозоро і постраждає  в першу чергу держава, оскільки до держбюджету не надійдуть податки. Тінізація процесу продажу також відлякає потенційних інвесторів, які захочуть вкласти гроші в проекти до Олімпіади. Гадаю, рішення голови ЛОДА є передчасним й двояким і потрібно більш глибоко вивчити ситуацію. Вводити треба не мораторій, а інші заходи. Наприклад, взяти під більш жорсткий контроль сплату податків під час продажу землі, слідкувати за цільовим призначенням ділянок, встановити мінімальну ціну.

Анатолій Дейнека,
начальник Львівського обласного управління лісового господарства:

– Я гадаю, що це правильний захід як тимчасовий крок до розробки генеральних схем планування територій. Мова йде про значимі інвестиційні проекти, що пов’язані з рекреаційним потенціалом Карпат. Адже, якщо не розробити певних стратегічних схем, місцева влада може розпродати по клаптиках землі, котрі могли б стати точками росту для регіону, зокрема, Карпат. Варто спершу розробити конкретну схему: де мають бути туристичні об’єкти, маршрути, житлові будинки, а вже тоді приймати рішення про виділення землі місцевій владі. Це допоможе запобігти розпродажу стратегічно важливої землі.

Михайло Кінаш,
селищний голова Славського:

– Мораторій на продаж землі, на мою думку, може врятувати Карпати. Проте за однієї умови. Мова – про детально розроблену державну програму, метою якої було б не роздрібнення земель, а збереження тих обсягів ділянок, які нині перебувають в приватній власності. Наголошу, що ця програма не має стосуватись приватних власників, котрі вже орендували землю, а лише вільних територій. Нині у Славському попит на землю великий, але вільних ділянок майже не залишилось. Загалом маємо 2,5 тисячі власників земельних ділянок. Близько 15% ділянок виділяємо під будівництво, 35-50% – для ведення сільського господарства.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4034 / 1.57MB / SQL:{query_count}