Чи вимагаєте ви у продавців експертний висновок ветлабораторії, купуючи
ягоди, гриби, городину на ринках Львова?
У розпалі вітамінний сезон. На ринках міста селяни масово продають ягоди, городину. Соковиті чорниці, запашна полуниця, червонобокі черешні манять покупців спокусливим виглядом та ароматом. І більшість із нас сміливо купує ягоди, овочі, навіть не підозрюючи, що вони можуть бути небезпечними. Чимало споживачів не знає, що продукція, яку продають на ринках, повинна пройти відповідну перевірку у ветеринарних лабораторіях. І якщо вона безпечна до вживання, на неї видають експертний висновок, який продавець зобов’язаний показати покупцеві на першу ж вимогу. Лише так можна вберегти себе і своїх рідних від небезпечної продукції: нітратів, пестицидів, важких металів, радіонуклідів тощо. А останні працівники ветлабораторій виявляють доволі часто – аварія на Чорнобильській АЕС ще довго нагадуватиме про себе. Так, у чорницях, які планували продавати на ринках Львова, виявили у 5 – 7 разів завищений вміст цезію. Невтішними виявилися результати перевірки грибів, зокрема лисичок, які привезли з Рівненщини: вміст радіонуклідів у них перевищував допустимі норми у два-три рази. Аби купити справді якісний продукт, яким зможуть ласувати наші діти, спеціалісти радять: обов’язково вимагати у продавців експертний висновок працівників ветлабораторії ринку, на якому вони торгують, й оминати тих, хто такого документа не має. Сьогодні ми запитуємо читачів “Пошти”: чи вимагаєте ви у продавців експертний висновок ветлабораторії, купуючи ягоди, гриби, городину на ринках Львова?
– Ні, експертного висновку не вимагаю. Зазвичай, запитую, звідки привезли ягоди. Вірю продавцеві. Ягоди стараюся купувати в одних і тих самих людей, тобто в тих, кому довіряю. Якщо ж доводиться купити десь не в звичному місці, то вибираю за зовнішнім виглядом продукту. Ніколи не куплю, скажімо, полуницю, якщо ягоди однаковісінького розміру. В природі такого не буває. Нехай матиме трішки гірший зовнішній вигляд, але буде натуральною. Про експертний висновок чую вперше – та й не думаю, що бабці, які самостійно вирощують черешні чи полуницю, мають такі документи.
Роман Сімонов,
директор Львівської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини:
– Чесно кажучи, ні, бо я володію ситуацією. Якщо бачу, що чорниці чи гриби продає жіночка з Яворівського району, то беру без зайвих слів. А якщо з Рівненської чи Житомирської областей, то у мене до продавця виникає багато запитань. Знаю, що чимало продавців з Рівненщини, Волині, Житомирщини видають себе за мешканців Львівщини. Але я швидко виводжу їх, як то кажуть, на чисту воду. Прошу назвати конкретно село, з якого вони приїхали, з якими населеними пунктами воно межує. Якщо відповідь дають чітко і правильно, тоді все гаразд, якщо у назвах плутаються, то продукції такого продавця я не довіряю.
Іван Стефанишин,
експерт агропромислового ринку:
– Та ні, особисто не вимагаю такий висновок. Просто купую… З іншого боку, всі, хто продає, ягоди, гриби та городину, мали б мати такі експертні висновки лабораторії. Вони зобов’язані це мати. Звісно, було б добре, якби кожен із продавців його отримав, перш аніж продавати свій товар, але не всі це роблять, бо треба заплатити певну суму. Відповідні служби усе це мають і зобов’язані контролювати. Колись у кожному з районів працювали агрохімлабораторії, де можна було перевірити сільськогосподарську продукцію, і вже потім її везти на продаж… На щастя, цьогоріч на Львівщині немає жодного екстраординарного випадку, що у тій чи іншій городині є перевищення у кілька разів вмісту тих чи інших речовин.
Галина Івах,
президент обласного молодіжного спортивного клубу з художньої гімнастики “Галичанка”:
– Ні, особисто я не вимагаю експертний висновок, коли купую, скажімо, чорниці. Просто питаю, звідки привезли ягоди. Якщо кажуть, що з Волині, то їх стараюся не брати. Адже там радіаційна зона, тому чорниці можуть бути небезпечні для здоров’я. Купую чорниці, які привозять зі Закарпаття чи Рави-Руської. Звісно, знаю, що такий експертний висновок має бути у кожного з продавців, які торгують ягодами та грибами. Хто стоїть всередині ринку, той його має, а хто поза межами базару, зазвичай, ні. Щодо грибів, то здебільшого збираємо їх самі у Карпатах на Івано-Франківщині, або ж купуємо на Закарпатті, коли там буваємо. На ринках Львова грибів ніколи не купувала.
– Я доволі часто купую на базарі ягоди, лісові (чорниці) зокрема, а також гриби. Але мені навіть на думку не спадало вимагати в продавців експертні висновки. Відверто кажучи, навіть не знав, що такі існують. Орієнтуюсь лише “на око” і на зовнішній вигляд продавця.