Доки грім не вдарить…

Чи реально, на вашу думку, відшкодувати вартість побутової техніки, що вийшла з ладу внаслідок раптового вимкнення світла?

Чи реально, на вашу думку, відшкодувати вартість побутової техніки, що вийшла з ладу внаслідок раптового вимкнення світла?

З огляду на затяжні дощі з громом та блискавками, все частіше з’являється інформація про псування побутової техніки через перепади напруги. Після останньої бурі внаслідок короткого замикання у Львові загорілося кілька квартир. Згідно з нормами, допустиме відхилення напруги не більше 10%, але стан електричних мереж часто не забезпечує споживачам необхідний рівень напруги. Причиною її зниження є, як правило, аварії на лініях електропередач внаслідок попадання блискавок. Найбільш уразливими при перепадах напруги є холодильники, кондиціонери, мікрохвильові печі, комп’ютери, котли опалення, охоронне устаткування й сигналізація. При цьому в результаті падіння напруги в мережі до 180 В та нижче телевізор або пральна машина просто не ввімкнуться, а в гіршому – дорога побутова техніка передчасно вийде з ладу. Безкоштовний гарантійний сервіс допомогти нічим не зможе, оскільки умови експлуатації й електроживлення строго регламентовані – напруга мережі повинна відповідати рівню 220 В, з відхиленням максимум  десять відсотків. Те, що електропостачальне підприємство має відшкодувати збитки у випадку, якщо напруга в мережі була не стандартні 220 В, прописано в типовому договорі, який обленерго укладає з кожним споживачем. При різкому стрибку змінного струму побутові прилади можуть запросто згоріти – навіть якщо в цей момент вони не працюють, а просто включені в розетку. Однак нині, за інформацією ВАТ “Львівобленерго”, до них не було позовів з приводу псування техніки. Тож ми вирішили запитати у читачів: чи реально, на вашу думку, відшкодувати вартість побутової техніки, що вийшла з ладу внаслідок раптового вимкнення світла?


Галина Стадник,
журналіст:

– Я думаю, якщо мешканець подасть позов до суду з вимогою, щоб “Львівобленерго” відшкодувало збитки, то виграти таку справу фактично неможливо. Адже енергетики зможуть захиститися, апелюючи  до стихійних лих та непередбачуваних ситуацій. Тому припускаю, що в такому разі мешканець точно не отримає грошей. Єдина реальна можливість, на мою думку, отримати відшкодування – застрахувати і майно, і навіть помешкання на випадок займання через замикання чи перепади світла. В такому разі навіть страхова компанія може позиватися до суду на “Львівобленерго”. Але для пересічного львів’янина така процедура зазвичай здається довгою і марудною. Тому мешканці звинувачують себе і залишаються сам на сам із цією проблемою.

Василь Ріпка,
заступник начальника управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області:

– Є багато випадків, коли людям повністю компенсували кошти, коли внаслідок перепаду напруги виходила техніка з ладу. У такому випадку потрібно звернутися зі заявою до надавача послуг, де має бути зазначено, що внаслідок перепаду напруги (зі зазначенням дати та часу) вийшла з ладу техніка. Якщо був перепад напруги у мережі, спеціальні самописці це фіксують. Якщо ж світло вимкнулося під час грози, то це вже може бути форс-мажором. Таку ситуацію потрібно детально вивчати.

Зіновій Кріслатий, 
лікар-терапевт
4-ї міської клінічної лікарні:

– Думаю, що у нас це не реально. Аби змусити надавача послуг, тобто енергетиків, відшкодувати заподіяні збитки, треба звертатися до суду. Судова тяганина триватиме довго, до того ж доведеться збирати купу різних довідок, аби довести,  що побутова техніка вийшла з ладу саме через перепади напруги. А на це потрібно багато часу, нервів і нема жодної гарантії, що ви виграєте справу. Ми живемо в ще не настільки цивілізованій державі, щоб можна було у нас добитися правди. Як на мене, то краще віднести техніку в ремонт, ніж волочитися по судах. 

Марта Волошанська,
літературний редактор:

– У нашому районі (вул. Рудницького) досить часто вимикають світло. А під час бур, і попередньої, і минулотижневої, світла не було до пізнього вечора. Та, на жаль, під час останньої громовиці у мене згорів телевізор, хоча він не працював, лише був увімкнутий в розетку. Чи буду звертатися за відшкодуванням? Ні, бо вважаю, що нереально щось довести. Думаю, більше страчу сил і грошей, ходячи по судах. Напевне, легше відремонтувати телевізор чи навіть купити новий.

Олег Засименко,
програміст:

– Зрозуміло, що вимагати відшкодування у виробника чи продавця беззмістовно, оскільки були порушені вимоги до електромережі. Повну відповідальність несе лише постачальник електроенергії. Випадків задоволення позову на відшкодування до електромереж не знаю. Думаю, потрібно говорити із управлінням захисту прав споживачів. Проте зараз найбільша проблема – не в електромережах, а у нас у голові: ми повинні усвідомити, що за свої права боротися треба.  Далі знайдуться і випрацюються відповідні механізми. Однозначно мусить бути ліцензована установа, яка підтвердить, що техніка вийшла з ладу з вини постачальника електроенергіі. І неодмінно потрібно подавати у суд із вимогою відшкодування.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0757 / 1.59MB / SQL:{query_count}