Дата проведення виборів до органів місцевого самоврядування укотре зависла у повітрі і, схоже, внесла суперечку у середовище досі єдиної коаліції. Так, Президент України Віктор Янукович вважає, що місцеві вибори варто провести восени цього року за мажоритарною системою. Він каже, що невдовзі почне консультації щодо цього питання із усіма політичними силами.
Глава держави переконаний, що, згідно із Конституцією, місцеві вибори мають відбутися цього року. “Відкладати їх далі – означає порушувати Конституцію. Це неприпустимо, і я на це ніколи не піду”, – сказав Віктор Янукович. Натомість голова Верховної Ради Володимир Литвин переконаний, що вибори треба проводити не раніше березня наступного року. На думку спікера, дата проведення місцевих виборів узгоджуватиметься на консультаціях з фракціями парламенту.
“Якщо буде дата 31 жовтня 2010 року, яку мають намір запропонувати Партія регіонів і Президент Віктор Янукович, то я повинен сказати, що тоді треба ще на п’ять років забути про реформу системи організації влади на місцях. Тоді всі розмови про те, що нам потрібно віддати владу народу, будуть відкладені як мінімум на п’ять років”, – заявив спікер.
Що отримають від виборів пересічні українці, чи стане українцям легше жити від того, що в державі відбудуться місцеві вибори або, простіше кажучи, чи змінять вибори ситуацію в країні? Із таким запитанням “Пошта” звернулася до експертів.
Кость Бондаренко,
політолог:
– Є одне серйозне обґрунтування щодо поліпшення ситуації – ми принаймні будемо дотримуватися законодавства. Якщо у законодавстві сказано, що місцеві вибори мають відбутися у 2010 році, то їх треба провести і припинити плодити правовий нігілізм і думати про те, що, може, їх варто перенести на наступний рік чи відтермінувати до 2012 року… Економічна доцільність ніколи не є гарною допомогою демократичним процесам. Все буде залежати від того, за якою системою будуть проведені місцеві вибори.
Олеся Домарадзька,
директор галереї “Зелена канапа”:
– Не скажу, що лягаю і встаю з думками про політику. Однак вважаю, що парламентські вибори швидше спроможні змінити ситуацію в країні, аніж місцеві. Так є, що саме “верхи” у цьому контексті диктують свої умови і свої правила гри. А на місцях ми або ці правила гри приймаємо, або їх саботуємо, однак на політичну ситуацію в державі в цілому навіть якщо й впливаємо, то не особливо помітно.
Андрій Корнат,
голова Львівської крайової організації Народного руху України:
– Чи будуть зміни? Однозначно не буде так, як є зараз. Сьогодні соціологічні опитування це підтверджують. Вирішальним чинником у всіх змінах буде закон про вибори, який і диктуватиме правила гри. Вся повнота влади нині є у Партії регіонів і, звичайно, ця політична сила робитиме все, аби ситуація склалася на її користь. Дуже велике питання викликає настрій і стиль управління державою нинішньої влади. Що відбуватиметься під час виборів? Сьогодні Партія регіонів має у руках усі три гілки влади і не гребує нічим, ламаючи той устрій, який ми будували п’ять років. Партія регіонів не живе за Конституцією, змушуючи інших жити за законом. Це стосується і виборів, які постійно переносяться з одного терміну на інший. На жаль, у мене на цю тему є більше питань, ніж відповідей. У мене є відчуття неймовірної загрози. Я переконаний, що під час виборів буде неймовірне фальшування і будуть використані усі можливі ресурси, механізми. Передусім репресивний апарат, який слідкуватиме за тим, щоб вибори відбулися так, як потрібно, а не так, як належить у демократичній державі.
Степан Кубів,
фінансовий аналітик, депутат Львівської обласної ради:
— Якщо люди голосуватимуть не серцем і жалістю до якоїсь людини, а враховуючи ті зміни, які зараз маємо, то все зміниться на краще. Гірше вже не стане. Люди повинні зрозуміти: потрібно аналізувати, що зроблено, прагматично підходити до вибору своїх делегатів. Після місцевих виборів обов’язково відбудеться зміна політичних сил. Головне, щоб вибори до місцевих рад відбувалися за мажоритарною системою. А зараз про це йде мова.