Чи зважиться нова влада “посадити” Юлію Тимошенко?
12 травня Юлію Тимошенко викликали в Головне слідче управління Генеральної прокуратури України. Після відвідин управління лідер опозиції повідомила, що наступного понеділка, 17 травня, слідчий з особливих справ Головного слідчого управління ГПУ допитає її як підозрювану у справі, яку було закрито ще за часів колишнього Президента України Леоніда Кучми, і обере для неї запобіжний захід. Власне це у цій справі найцікавіше, оскільки цілком ймовірно, що запобіжним заходом може бути і взяття під варту підозрюваної. Таку ймовірність сьогодні вже засудили не лише українські правозахисники, але й міжнародні експерти. Засудили, але такої перспективи не відкинули. Зокрема, експерт Інституту міжнародних відносин Варшавського університету Анджей Шептицький заявив, що арешт Юлії Тимошенко ускладнить відносини з Європейським Союзом, частина країн якого сприйме це як доказ того, що з Україною не варто співпрацювати
До речі, опозиціонерка вже готується оскаржити порушену проти неї кримінальну справу у суді. Цим Юлія Володимирівна може врятувати себе від другого у її житті ув’язнення у слідчому ізоляторі. Однак яке рішення прийме суд – поки що загадка. Коли номер “Пошти” готувався до друку, стало відомо, що Генпрокуратура скасувала виклик Юлії Тимошенко на допит 17 травня.
Отже, чи насмілиться нова влада ув’язнити харизматичну опозиціонерку Юлію Тимошенко?
Роман Чайка,
телеведучий “5-го каналу”:
– Ситуація виглядає так, що дуже багато людей підштовхують владу задіяти саме цей сценарій. Це озвучується у вигляді фраз про свого українського Ходорковського, і на цю роль “пропонують” саме Тимошенко. Дивовижно, що витягнули справу саме 2003 р., яка була малоперспективною ще за значно ефективнішої влади. Знаючи практику силових органів запрошувати за однією статтею, а потім інкримінувати зовсім інші статті Кримінального кодексу, то вимальовуються певні перспективи. Нові кримінальні статті можуть виникнути після проведення аудиту. Якщо таки вирішать “притягувати” Тимошенко за висновками аудиту і її діяльності як прем’єр-міністра, тоді буде важко застосувати норми Кримінального кодексу. За законом, Кабмін є колегіальним органом, і його відповідальність є, відповідно, колегіальною, а не персональною. Чинний Кримінальний кодекс не передбачає колегіальної відповідальності. Хоча цілком ймовірно, що найближчим часом будуть спроби поміняти норми закону про Кабмін, тоді й подивимося, як розвиватиметься ситуація.
Наталя Кузьма,
завідувач прес-служби Університету банківської справи НБУ:
– Думаю, що змогла б, бо сучасна влада багато в чому наслідує російську. Цей прецедент був би показовим, щоб інші боялися. Цим вона б довела, що вони влада діла, а не слова. Насправді ж, враховуючи український менталітет, їм це не вигідно. Адже, чим більше звертати увагу на критику Тимошенко, тим більше додавати їй ваги. Бо у нас того, кого б’ють і ображають, того й підтримують. Навпаки, у ролі політв’язня лідерка БЮТ може лише виграти. Тут пригадую часи Кучми, коли арешт Тимошенко зіграв на зростання її рейтингу. Можливо, під час президентської кампанії Тимошенко й програла, що була при владі, і це зменшило її шанси виграти кампанію.
Григорій Шумейко,
актор і режисер Національного академічного драматичного театру імені М. Заньковецької, народний артист України:
– Як на мене, ця бездуховна влада може зважитися на будь-що. Поставивши державні та національні цінності на передостаннє, якщо не на останнє місце серед низки інших, вона сьогодні навряд чи зможе уже чимось здивувати. Й імовірним арештом Тимошенко також.
Мирослав Маринович,
віце-ректор Українського католицького університету:
– Думаю, що влада не зважиться посадити Юлію Тимошенко. Пригадується логіка комуністичної влади у мої часи, себто роки мого ув’язнення. Тоді через якийсь час слідчі сказали, що більше такої помилки робити не будуть і мучеників творити не хочуть… Отож, заарештувати сьогодні Тимошенко – це зробити її мученицею в очах її ж прихильників. Якби влада на це пішла, то, вважаю, програла б змагання. І цим кроком підтвердила б, що вона не розуміє, в якому часі і місці історії перебуває. Поза тим, нині все виглядає реальним…
Анатолій Колодний,
доктор філософських наук, професор, керівник відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України:
– Вони весь час щось шукають, кажуть, що гроші витрачені не за призначенням… Я думаю, що вони побояться заарештувати Юлію Тимошенко, бо це вже почнуться переслідування. Якби це сталося, то суспільство сприйняло б це негативно. Хоча мас-медіа з будь-чого можуть зробити щось. Можуть усе розписати так, ніби цей арешт буде справедливим. Усе залежатиме від того, яку рекламу цьому нададуть, але я думаю, що більшість українців сприйме це негативно. Як-не-як, а її підтримала половина населення України, у більшості регіонів та областей. Тому вважаю, що буде негативна реакція. Люди протестуватимуть.