Мабуть, це найкраща сцена у всьому фільмі - за лічені секунди героїня Одрі Гепберн перетворюється зі заспаної дівчини у піжамі на неймовірно елегантну даму. І робить це надзвичайно просто - одягає чорну сукню класичного строгого крою, сукню, невагому, як подих, на голову - чорний капелюх, а завершує все це важливою деталлю - маленькими сережками з перлинами. І все. Готово. "Як я виглядаю?" - кокетливо питає вона свого сусіда, з яким щойно познайомилася, але не чекає на відповідь. Вона знає, що виглядає неперевершено. Це сцена з культового фільму "Сніданок у Тіффані". Однієюєдиною кінороллю Одрі Гепберн спромоглася перетворити таку сукню на символ стильно вбраної та елегантної жінки. Адже до цього фільму чорна сукня вважалася чимось майже непристойним, фривольним, а вбрана у неї жінка - ледь не повією.
Куди б не виходила Голлі, героїня "Сніданку в Тіффані", вона постійно вбрана у цю чорну сукню - і під час вечірок у себе вдома, і під час відвідин ньюйоркської в'язниці Сінґ-Сінґ, де вона щочетверга відвідує одного мафіозі за відповідну оплату, і на побаченнях із коханим. Але попри таку постійність у виборі гардеробу, виглядає акторка щоразу поіншому, демонструючи глядачеві, якою мультифункціональною може бути однаєдина сукня. Таємниця, як завжди, криється в аксесуарах - велике чорнобіле кольє, капелюх чудернацької форми, довгі чорні рукавички, елегантний мундштук, - усе це і створює ту особливу елегантність, яка зробила Одрі настільки популярною.
У таких тонких речах надзвичайно легко припуститися фатальної помилки - і та сама сукня з неймовірно елегантної легко перетвориться на вульгарну. Достатньо було б замінити намисто із перлин, скажімо, червоною шаллю, і ефект буде спотворено. Я вже не кажу про те, що далеко не кожна жінка зможе так вишукано, як Одрі Гепберн, носити сукню, спеціально пошиту для неї відомим модельєром Губертом де Живанші. Через два роки після зйомок стрічки сукню було продано на аукціоні "Крісті" за 960 000 доларів
Символ фатальної жінки
Популярність сукні була настільки великою, що після цього фільму Живанші стали називати винахідником чорної вечірньої сукні. Якби на той момент ще була жива Коко Шанель, вона точно образилася б, адже саме вона ще сорок років тому створила таку модель елегантної чорної жіночої сукні, яка стала ознакою фірмового стилю від Шанель. У середині 20х, коли сукня від Шанель з'явилася на ринку, вона побила всі рекорди продажу, а американський журнал "Vogue" у травні 1926 назвав сукню "Фордом" від Шанель", проводячи аналогію з першою, виробленою на конвеєрі моделлю автомобіля марки "Ford", яка у період між 1915 і 1925 була лише чорного кольору. Саме тоді "Vogue" на своїх сторінках слушно передбачив, що незабаром проста чорна сукня стане своєрідною уніформою для всіх жінок, які мають вишуканий смак. Так воно і трапилося.
Хоча копірайт Коко Шанель теж не зовсім безперечний. Ідея цієї моделі насправді з'явилася у Нетті Розенштайн, яка відома насамперед як модельєр яскраворожевої сукні, у яку була вбрана дружина президента Айзенгавера під час церемонії інавгурації. Модельєр Карл Лаґерфельд також сумнівається, що чорну сукню придумала Коко Шанель. В одному з інтерв'ю він сказав: "Чорні сукні класичного крою почали носити приблизно між 1918-м і 1920-м і мені здається, що їхня популярність почалася після Першої світової війни, коли багато жінок носили траур. А потім жінки поступово звикли носити прості чорні сукні, зручні й багатофункціональні, адже в них можна виглядати як скромно, так і сексуально".
Але хто б не був винахідником цієї класичної моделі, важливо, що вона саме чорна і символізує цим дуже важливу річ. Чорний - колір жалоби, здебільшого за померлим чоловіком. А отже, жінка, вбрана у чорне, вже була одружена, втратила невинність і має сексуальний досвід. Саме тому чорний колір і вважали фривольним. У романі Едіт Вортен "Час невинності", опублікованому 1913-го, сказано: "Чого можна сподіватися від особи, якій уже під час першого виходу в світ було дозволено вбиратися у чорний сатин?"
Саме через те, що чорний був символом фатальної жінки, цей колір став таким популярним серед дівчат. Цим пояснюється і величезний успіх "Форда" від Шанель" у середині 20х років минулого століття. А ті, хто далі мислив консервативно, обурювалися легковажною поведінкою дівчаток у чорних сукнях.
Популярність і погана репутація
Не надто респектабельна репутація була закріплена за чорною сукнею аж до початку 60х. Щоправда, лише деякі модельєри зважали на це. Найвідоміші творці моди завжди мали цю сукню у своїх колекціях. І завжди знаходилися жінки, які не зважали на думку оточення і носили те, що їм подобалося. Наприклад, Волліс Ворфілд Сімпсон, багаторічна подруга британського короля Едварда VIII, заради якої він у 1936му відмовився від трону, мала у своєму гардеробі численні чорні сукні. Саме їй належить вислів: "Якщо вам пасує коротка чорна сукня, то від іншого одягу можете відмовитися". Спочатку у неї просто не було більше нічого, крім короткої чорної сукні, а потім вона уже свідомо носила тільки такі сукні, епатуючи недоброзичливців.
На сцені і в кіно режисери навпаки, активно одягали героїнь у короткі чорні сукні, аби ті виглядали сексуальніше. Невибагливі з огляду на сюжет фільми на зразок "Джентльмени віддають перевагу білявкам" чи "У джазі тільки дівчата" стали культовими лише завдяки досконалим формам Мерилін Монро, підкресленим чорною сукнею.
Ґрета Ґарбо, Рита Гейворт, Марлен Дітріх, Ева Ґарднер і навіть респектабельна Доріс Дей - усі найвідоміші голлівудські зірки у своїх найкращих фільмах принаймні раз з'являються у чорній сукні. Одрі Гепберн і Живанші лише підвели риску під тривалим періодом розвитку, коли своїм фільмом "легалізували" чорну сукню, перетворивши її з напівпристойної на вишукану і стильну, варту поваги у найбільш вибагливих салонах.
Відтоді починається справжня кар'єра сукні. Трумен Капоте, за романом якого знята стрічка "Сніданок у Тіффані", влаштував у 1966 році "чорнобілу" вечірку, яка досі вважається найкращою вечіркою століття. Зайве згадувати, що більшість запрошених туди дам прийшли у чорних коротких сукнях.
Сьогодні стильні жінки далі носять короткі і довгі чорні сукні. Героїні культового серіалу "Секс і місто", Мадонна, Наомі Кемпбелл і навіть самозвана експертка у питаннях моди Вікторія Бекгем. Чорна сукня зберігає свою елегантність незалежно від часу і ніколи не зникне з жіночих гардеробів. Особливо з тих, чиї власниці хочуть виглядати сміливо і сексуально. Як колись Мерилін Монро і Одрі Гепберн.
Гюфінґен,
Німеччина