Ще один розпад СРСР?

Хто про що, а провідні аналітики світу не втомлюються говорити про кризу. Мабуть, жодна з тем, що стають предметом дискусії не тільки на представницьких форумах, самітах чи просто у кулуарах, але й дістаються курилок та кухонь, не мала останнім часом стількох інтерпретацій, історичних алюзій, ба навіть анекдотів.

Хто про що, а провідні аналітики світу не втомлюються говорити про кризу. Мабуть, жодна з тем, що стають предметом дискусії не тільки на представницьких форумах, самітах чи просто у кулуарах, але й дістаються курилок та кухонь, не мала останнім часом стількох інтерпретацій, історичних алюзій, ба навіть анекдотів.

Доволі оригінальним - до слова, як завжди - виявився фінансист Джордж Сорос. Опонуючи головному раднику президента США Барака Обами з економіки Полові Волкнеру, Сорос заявив, що нинішня рецесія - не до порівняння з Великою депресією 30-х років минулого століття. На його думку, тут годиться паралель з розпадом Радянського Союзу.

Доповідь Сороса у Колумбійському університеті була вельми песимістичною. Мільярдер каже, що світова економіка продовжує тривале падіння, і говорити про дно цієї ями ще надто рано. Але порівняння з розпадом СРСР, ужите філантропом, - дає бодай йоту оптимізму. Скажу чому: є надія, що фінансова криза, як і колапс комуністичної імперії, дадуть світові нову модель мислення, підштовхнуть народи та уряди до думки про "мізерність" глобальності, про те, що весь світ, з його найглухішими загумінками і найрозвиненішими мегаполісами - одне ціле, що уваги спільноти, якщо вона хоче просуватися далі, заслуговують не тільки і не стільки витончені технологічно цивілізації, але й країни, що ледь стали на шлях сучасного розвитку.

Справді, падіння "залізної завіси", а відтак - "імперії зла", наочно продемонструвало плинність консервативних уявлень про двополюсний світ, про те, що розвиток може базуватися лише на протистоянні протилежних систем. Комфортна модель, за якої усі міждержавні відносини вибудовувалися на підставі симпатій чи антипатій до двох устроїв економіки, яка володіла єдиним інструментом вирішення усіх проблем - інструментом сили, одного чудового дня виявилася непотрібною, недолугою та неповно­цінною. Натомість  світ постав перед потребою урізноманітнення поведінкових стереотипів, перед складною але водночас поліваріантною системою людських взаємин.

Якщо нинішня криза "вагітна" саме такими змінами, то, попри усі її негативи і виклики, вона направду означатиме вибір. Гадаю, що ми станемо свідками не тільки зубожіння чи побутових проблем, але й зможемо переконатися у можливостях людського генія, здобути неоціненний досвід. Він стосуватиметься  не тільки шляхів виживання, власне - найголовнішим у ньому стане уміння пошуку свого місця у світі. Ймовірні, звичайно, й не надто добрі повороти: особливо це стосується країн, у яких демократія перебуває щойно у зародковому стані. Тут цілком можливі пошуки легкого виходу через запровадження режимів "важкої руки". Однак - це життя, і що б не трапилося з нами усіма, мусимо сприймати його таким, як воно є.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5159 / 1.55MB / SQL:{query_count}